Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.4.162 I. A hivatalos személy megsértésének a vétsége miatt folyamatban levő ügyben - az Alkotmánybíróság határozatára tekintettel - csak akkor lehet helye a büntetőeljárás megszüntetésének, ha az ügyben sértettként érintett hivatalos személy úgy nyilatkozik, hogy a vele szemben megvalósított rágalmazás vagy becsületsértés vétsége miatt nem kíván magánindítványt előterjeszteni [Btk. 179. §, 180. §, 183. § (1) bek., 232. §, Be. 170. § (1) bek. a) pont, 123. § (2) és (3) bek., 36/1994. (VI. 24.) AB határozat].

II. A büntethetőség elévülését félbeszakítja a vádemelés, továbbá a terhelt terhére benyújtott felülvizsgálati indítvány;

nincs az elévülést félbeszakító hatása az eljárást megszüntető végzésnek, továbbá az ez ellen benyújtott ügyészi fellebbezésnek, minthogy ezek nem tekinthetők a bűncselekmény miatt, a terhelt ellen foganatosított eljárási cselekményeknek [Btk. 32. § b) pont, 33. § (1) bek. b) pont, 34. § a) pont, 35. § (1) bek.].

A városi ügyészség a Btk. 232. §-ának (2) bekezdésébe ütköző hivatalos személy megsértésének vétsége miatt a városi bírósághoz 1994. március 16. napján benyújtott vádindítványában a terheltnek azt a magatartását tette vád tárgyává, hogy 1994. január 22-én egy, a fiával történt tettlegesség miatt a lakására érkező és ott intézkedő rendőröket "parasztokkal nem foglalkozom, takarodjatok a lakásomból" kifejezésekkel illette.

A városi bíróság az 1997. január 24. napján - a tárgyalás előkészítése körében - meghozott végzésével a terhelttel szemben a hivatalos személy megsértésének a vétsége miatt indult büntetőeljárást megszüntette a Be. 170. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján, mert a vád tárgyává tett cselekmény - az Alkotmánybíróság 36/1994. (VI. 24.) AB határozata nyomán bekövetkezett jogszabályváltozás miatt - az elbírálás időpontjában már nem bűncselekmény.

A megyei bíróság az 1997. március 4. napján meghozott végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta, a büntetőeljárás megszüntetésének az alapját azonban a büntethetőség elévülésében jelölte meg. Álláspontja szerint - miután a terhelt a cselekményt 1994. január 22. napján követte el - a Btk. 33. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott elévülési idő az elsőfokú bíróság által történt elbírálás időpontjában már eltelt, és nem volt olyan hatósági intézkedés, amely az elévülést félbeszakította volna.

A megyei bíróság jogerős végzése ellen - az eljárásnak az anyagi jogszabály megsértésével történt megszüntetése miatt - a megyei főügyészség 1997. május 23. napján nyújtott be felülvizsgálati indítványt, amelyben az eljárt bíróságok végzéseinek a hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak az eljárás lefolytatására utasítását indítványozta. Álláspontja szerint a büntető anyagi jogszabály megsértésével történt az elévülés bekövetkezésének a megállapítása. Az elévülést az 1994. március 16. napján történt vádemelés félbeszakította, ezért a büntethetőség elévülése még a másodfokú határozat meghozatalának az időpontjában sem következett be.

Hivatkozott a felülvizsgálati indítvány arra is, hogy bár a hivatalos személy megsértése vétségének a törvényi tényállását a vádirat benyújtását követően az Alkotmánybíróság a 36/1994. (VI. 24.) AB határozatával megsemmisítette, a terheltnek a vád tárgyává tett kijelentése változatlanul alkalmas az érintett rendőrök becsületének a csorbítására; a hivatalos személyek kérhetik a terheltnek a becsületsértés vétsége miatt történő felelősségre vonását. Ebből következően az elsőfokú bíróságnak fel kellett volna hívnia az érintetteket a magánindítvány előterjesztésének a lehetőségére, és miután ez elmaradt, a törvényes vádról az elsőfokú bíróság nem rendelkezett.

A legfőbb ügyész átiratában a felülvizsgálati indítványt változatlan tartalommal fenntartotta, és azzal mindenben egyetértett.

A terhelt és védője a nyilvános ülésen a jogerős határozat hatályában történő fenntartását indítványozta.

A felülvizsgálati indítvány részben alapos:

1. Egyetértett a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítvánnyal abban, hogy az első fokon eljárt városi bíróság a terhelt ellen hivatalos személy megsértése miatt indított büntetőeljárást a Be. 170. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján tévesen szüntette meg.

Az Alkotmánybíróság 36/1996. (VI. 24.) AB határozata - a vádindítvány benyújtását követő időpontban - a hivatalos személy megsértése vétségének a Btk. 232. §-ában írt törvényi tényállását kétségkívül megsemmisítette. Az Alkotmánybíróság határozatából is kitűnik azonban, hogy az Alkotmánybíróság szóban forgó határozatának a meghozatalát megelőző időben a hivatalos személy megsértése vétségeként értékelt magatartás alkalmas lehet a sértett - mint magánszemély - becsületének a csorbítására, ezáltal a sértettet mint magánszemélyt megilleti a megfelelő jogvédelem az emberi méltóságát sértő cselekmény miatt.

Az adott esetben a terheltnek a vádindítványban vád tárgyává tett magatartása alapot adhat az intézkedő rendőröknek - mint magánszemélyeknek - a sérelmére elkövetett becsületsértés vétségének [Btk. 180. § (1) bek. a) pont] a megállapítására.

Miután azonban a becsületsértés vétsége - a Btk. 183. §-ának (1) bekezdése értelmében - csak magánindítványra büntethető, és ez a körülmény a büntetőeljárás megindulását követően derült ki: az elsőfokú bíróság akkor járt volna el helyesen, ha a Be. 123. §-ának (2) és (3) bekezdései szerint felhívta volna a sértett rendőröket a sérelmükre elkövetett bűncselekmény miatt a magánindítvány előterjesztésének a lehetőségére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!