Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2000.10.435 I. Az ittas járművezetés megállapítása szempontjából a járművezetőnél a közúti ellenőrzés során az ún. Seres-Ethylometer és a Siemens-Alcomat készülékkel 0,41-0,5 mg/l alkoholtartalomra utaló mérési eredmény esetén az alkoholos befolyásoltság megítélése érdekében általában indokolt a vérvétel, illetőleg a szakértő bevonása;

ugyanakkor az említett készülékekkel a 0,5 mg/l alkoholérték feletti mérési eredmény esetén rendszerint indokolatlan és szükségtelen mind a vérvétel, mind pedig a szakértő bevonása [Btk. 188. §, Be. 68. § (1) bek.].

II. A Seres-Ethylometer és a Siemens-Alcomat készülékek a kilélegzett levegő alkoholtartalma alapján szolgáltatnak az alkoholos befolyásoltságra vonatkozó mérési eredményeket, amelyekből azonban a véralkohol-értékre való átszámításra nincs objektív lehetőség [Btk. 188. §].

A városi bíróság az 1999. február 25. napján az ügyész indítványára tárgyalás mellőzésével meghozott végzésével a vádlottal szemben ittas járművezetés vétsége miatt 120 napi tétel pénzbüntetést szabott ki, és őt a közúti járművek vezetésétől 1 évre eltiltotta. A pénzbüntetés egynapi tételének összegét a bíróság 100 forintban állapította meg.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A 40 éves vádlott elvált családi állapotú, egy kiskorú gyermeke van, aki után havi 4000 forint gyermektartásdíjat fizet. Iskolai végzettsége 8 általános és 3 ipari iskola, mozdonyszerelő szakképzettségű, segédmunkás foglalkozású, a nettó havi jövedelme 20 000 forint. Vagyontalan, büntetlen előéletű. Közlekedési szabálysértés miatt szabálysértési eljárás a vádlott ellen az 1998. november 25-ét megelőző két évben nem indult. A vádlott "B" kategóriára érvényes gépjármű-vezetői engedéllyel rendelkezik.

A vádlott 1998. november 5-én, a munka végeztével 19 és 21 óra között kb. 1 liter fehérbort fogyasztott el, majd másnap reggel a 6 órai munkakezdés előtt megivott még két dl bort. Ezt követően utasította a főnöke, hogy személygépkocsival menjen ki a munkavégzés helyére. A főnöke nem észlelte a vádlotton a szeszes ital hatását, a vádlott pedig - félve az esetleges következményektől - nem tett említést arról, hogy bort ivott. A vádlott 6 óra 30 perc körüli időben indult el a személygépkocsival, a munkahelyéig kb. 2-3 km-t tett meg, és 11 óráig dolgozott. Ez idő alatt - közelebbről nem ismert töménységű és mennyiségű, de megközelítőleg 7,5 dl bor alkoholtartalmával egyenértékű - szeszes italt fogyasztott, majd újra a gépkocsiba ült. Megközelítőleg 10 km-t tett meg, amikor 1998. november 6-án 11 óra 30 perckor a közúton intézkedő rendőrjárőr gépjármű-ellenőrzés alá vonta, és vele szemben Lion-Alcometer típusú alkoholszondát alkalmazott, ez az alkoholszonda csupán arra alkalmas, hogy az alkoholfogyasztás tényét kimutassa. Mivel az alkoholszonda pozitív eredményt jelzett, a vádlottat a rendőrkapitányságra előállították. Itt a Seres-Ethylometerrel elvégzett kétszeri vizsgálat mind 11.47, mind 12.04 órakor 0,72 mg/l alkoholkoncentrációt mutatott ki.

Az igazgaságügyi orvos szakértői vélemény alapján megállapítható, hogy az előző este, illetve a reggeli órákban a vádlott előadásának megfelelő mennyiségű szeszes ital elfogyasztása 6.30 órakor alkoholos befolyásoltságot nem eredményezett, tekintettel arra, hogy ekkor a kora reggel elfogyasztott alkohol még nem szívódott fel, míg az előző nap fogyasztott alkohol már lebomlott. A vádlott vérében ugyanakkor a cselekmény elkövetésekor az alkoholkoncentráció foka 1,51 mg/liter volt, ami a közepes fokú befolyásoltság határán álló, enyhe fokú alkoholos befolyásoltságot eredményezett.

A rendőrkapitányság igazgatásrendészeti osztálya határozatával a vádlott vezetői engedélyét 1998. november 6. napján ideiglenesen visszavonta.

A vádlott a fenti cselekményével megszegte a KRESZ 4. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglalt tiltó rendelkezést, és ezzel megvalósította a Btk. 188. §-ának (1) bekezdésébe ütköző ittas járművezetés vétségét.

A vádlott - a törvényes határidőn belül - meghatalmazott jogi képviselője útján tárgyalás tartására irányuló kérelmet terjesztett elő a tényállás tisztázása érdekében, és azért, hogy a bíróság a tárgyaláson az egyéb - vélhetően enyhítő - körülmények figyelembevételével mérsékelje a büntetést, és mellőzze a közúti járművek vezetésétől való eltiltását.

A bíróság - a kérelemnek eleget téve - az ügyben tárgyalást tartott, melyen bizonyítást vett fel: meghallgatta a vádlott védekezését, majd az igazságügyi orvos szakértő szóban előterjesztett kiegészítő véleményét.

A vádlott - bár az ittas vezetés tényét és a bűnösségét nem tagdta - az elfogyasztott szeszes ital mennyiségét és a fogyasztás időpontját vitatta. Elmondása szerint 1998. november 5. napján 19 órától 21 óráig egy liter bort fogyasztott, majd közel kilencórai alvás után reggel 6 órakor ismét megivott 2 dl fehérbort. Ezt követően - a 11 óra 30 perckor végzett rendőri ellenőrzésig - alkoholt már nem fogyasztott. A vezetés során nem érezte az elfogyasztott szeszes ital hatását, és véleménye szerint a légalkoholszondás mérés eredménye hibás. Fenntartással fogadta az igazságügyi orvos szakértő véleményét is.

A bíróság a vádlott védekezését nem fogadta el. A tényállást elsősorban a nyomozati iratok között található rendőri jelentés, az alkoholszondás vizsgálatról készült jegyzőkönyv, valamint az igazságügyi orvos szakértő véleménye alapján és részben a vádlott vallomásának a figyelembevételével állapította meg. A rendőri jelentésből és az alkoholszondás vizsgálat jegyzőkönyvéből az is megállapítható, hogy a vádlott az alkoholfogyasztás idejéről és mennyiségéről nem nyilatkozott, ugyanakkor a jegyzőkönyvet aláírta, a mérés eredményét elfogadta, és nem kért más típusú véralkohol-vizsgálatot.

A vádlottal szemben a rendőrkapitányságon Seres-Ethylometert alkalmaztak, ami a kétszeri - 11.44 órakor és 12.04 órakor végzett - mérés során 0,72 mg/l légalkoholszintet mutatott, amely a közepes fokú befolyásoltság határán álló, enyhe fokú alkoholos befolyásoltságnak felel meg. Ahhoz, hogy a vádlott ezt a szintet elérje, a mérést megelőző órákban legalább 7,5 dl bort kellett elfogyasztania, amely a méréskor még a felszívódás szakaszában volt. Ha a vádlott valóban az általa állított 2 dl mennyiséget issza meg, akkor a mérés idejéig az teljesen felszívódik, és már nem mutatható ki.

A BH 1994. évi, 645. sorszám alatt közzétett eseti döntése szerint a szeszes italtól befolyásolt állapotban történt vezetés tényére és az ennek alapjául kiszámított alkoholértékre vonatkozóan a levegőbefúvásos méréssel működő műszer által szolgáltatott és az igazságügyi orvos szakértő véleményével alátámasztott adat mint bizonyítási eszköz az ittas járművezetés vétségében való bűnösség megállapítására alapul szolgálhat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!