Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.2.71 Lakás osztott használatának elrendelése esetén a gyermekek nagykorúságának értékelése [Csjt. 31/B. § (4) bek.].

A peres felek 1974. július 6-án kötöttek házasságot, melyből 1976-ban Bernadett, 1977-ben Tamás nevű gyermekeik születtek. Házastársi életközösségük 1995. július 14-én megszűnt, a házasságot a bíróság az 1996. augusztus 22-én első fokon jogerőre emelkedett részítéletével felbontotta. A felek mint bérlőtársak részére 1993. április 15-én utalták ki a három szobából és mellékhelyiségekből álló összkomfortos önkormányzati bérlakást, mely egyben az utolsó közös lakásuk is volt. A bontóperben egyebek között vitás volt köztük a fenti lakás használata: a felperes kereseti kérelme kizárólagos lakáshasználatra irányult, míg az alperes a lakás osztott használatát kérte.

A megállapított tényállás szerint a házasság megromlásához döntően az alperes 1994-től rendszeressé váló italozása, a családjával tanúsított durva, kötekedő és agresszív magatartása, a felperessel szembeni féltékenysége, illetve a felek között anyagi kérdésekben keletkezett viták vezettek. Az életközösség megszűnése óta a felek külön szobát használnak, és a közös lakásban velük élnek nagykorú gyermekeik is. Az alperes a lakással kapcsolatos kiadásokhoz nem járul hozzá. A lakás alapterülete, beosztása és helyiségeinek száma az osztott használatot lehetővé teszi.

A bíróság jogerős ítéletével a perbeli lakás osztott használatát rendelte el akként, hogy a felperest az erkélyes nagyszoba, az alperest egy külön bejáratú kisebb szoba kizárólagos használatára, továbbá a feleket a mellékhelyiségek közös használatára jogosította fel, és kölcsönösen kötelezte őket, hogy ennek megfelelően adják egymás birtokába a használatukba jutó helyiségeket.

Indokolása szerint az alperesnek a házasság megromlását előidéző, elítélendő magatartása nem valósított meg olyan többlettényállást, amely a Csjt. 31/B. §-ának (4) bekezdésében írt általános szabálytól való eltérést indokolná, tehát a felek jogvitájában döntő szempontként kellett értékelni, hogy a közös bérlemény objektív adottságai a lakás elkülönült, osztott használatát lehetővé teszik.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, melyben az alperes életvitelének nem kellő súllyal történt mérlegelését sérelmezte és kifogásolta, hogy a másodfokú bíróság nem vonta értékelési körébe azt, hogy az alperes a lakbérhez és a lakás rezsiköltségeihez nem járult hozzá. Családvédelmi érdekként hivatkozott arra, hogy a lakásban velük élnek nagykorú gyermekeik, s mindezek alapján kérte annak megállapítását, hogy a jogerős ítélet törvénysértő, ezért felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére és a részére kizárólagos használatot biztosító elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult. Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!