Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kecskeméti Törvényszék Mf.21591/2011/3. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása (RENDKÍVÜLI felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 96. §] Bírók: Bicskei Ildikó, Bulla László, Koós Gabriella

Kecskeméti Törvényszék

3.Mf.21.591/2011/3. szám

A Kecskeméti Törvényszék a dr. Lakos Tamás ügyvéd (6000 Kecskemét, Széchenyi tér 14.) által képviselt felperes neve felperes címe felperesnek - a dr. Magyar János ügyvéd (6000 Kecskemét, Bihar u. 2.) által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása iránti perében a Kecskeméti Munkaügyi Bíróság 2011. július 8. napján kelt 5.M.112/2010/17. számú ítélete ellen az alperes részéről 18. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán megtartott tárgyaláson meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 150.000-(Egyszázötvenezer) forint első- és másodfokú eljárási költséget, egyben mellőzi az alperes kötelezését a felperes javára 125.000 forint perköltség és az államnak 98.900 forint le nem rótt eljárási illeték megfizetésére, és megállapítja, hogy a 98.900 forint eljárási és 98.900 forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

Az alperes 2010. január 13. napján rendkívüli felmondással a felperes munkaviszonyát megszüntette. A döntés indoka az volt, hogy a felperes munkaszerződésben és tanulmányi szerződésben vállalt kötelezettséget arra, hogy 2009. december 31. napjáig megszerzi a készenléti jellegű személyi- és vagyonőr portaszolgálatra szóló munkakörére előírt személyi- és vagyonőr végzettséget, egyben a felperes ezen kötelezettségének teljesítése érdekében az alperes kötelezte magát arra, hogy vállalja a tanfolyam elvégzésének költségét. A tanfolyam elvégzése kapcsán a felperes a munkáltató által hozzá intézett kérdésre jegyzőkönyvben rögzített módon a nyilatkozatát megtagadta. Ezt a hozzáállást a munkáltató olyan kötelezettségszegő magatartásként értékelte, amely a felperes munkaviszonyának fenntartását lehetetlenné tette.

Felperes a keresetében a rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását és a jogellenesség jogkövetkezményeként elmaradt munkabére, felmentési időre járó átlagkeresete, végkielégítése, továbbá kettő havi átlagkeresetnek megfelelő átalánykártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Álláspontja szerint a rendkívüli felmondás indoka nem volt valós, de a munkaviszony megszüntetésének okszerű indokául sem szolgálhatott. Állítása szerint nem tagadott meg semmilyen nyilatkozattételt, 2010. január 11. napján a már előre elkészített jegyzőkönyvet azért nem írta alá, mert annak tartalmának megismerésére nem volt ideje. Ezt megelőzően pedig azt is közölte a munkáltatóval, hogy a vonatkozó tanfolyamot nem fogja elvégezni.

Utalt arra is, hogy portás munkakörben állt alkalmazásban, és a felek között olyan jogviszony nem jött létre, de olyan jogszabályi kötelezettség sincs, amely ennek a munkakörnek a betöltéséhez vagyonőri képesítést írt volna elő.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, hivatkozva arra, hogy a felperes munkaszerződésben és tanulmányi szerződésben vállalt kötelezettséget a vagyonőri tanfolyam elvégzésére, azonban a vállalt határidőig ennek nem tett eleget. Amikor a mentesítés időtartama lejárt, az alperes ügyvezetője felszólította a felperest, hogy igazolja a munkakör betöltéséhez szükséges képzettség megszerzését, e kérdésben azonban a felperes a nyilatkozattételt megtagadta és a jegyzőkönyvet sem írta alá.

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletével megállapította, hogy az alperes 2010. január 13. napján kelt rendkívüli felmondása jogellenes. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek elmaradt munkabér címén bruttó 1.972.782 forintot és ezen összeg után 2010. október 15. napjától a kifizetés napjáig járó késedelmi kamatot, felmentési időre járó átlagkereset címén bruttó 87.424 forintot és ezen összeg után 2010. január 14. napjától a kifizetés napjáig járó késedelmi kamatot, végkielégítés címén bruttó 137.381 forintot és ezen összeg után 2010. január 14. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű késedelmi kamatot, továbbá kettő havi átlagkereset címén 274.762 forintot, valamint 125.000 forint perköltséget. Kötelezte továbbá az alperest az illetékes adóhatóság felhívására a Magyar Államnak 98.900 forint le nem rótt eljárási illeték megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság a megállapított tényállás alapján a felperes keresetét - utalva az Mt. 96. § (1) bekezdés a/, b/ pontjára és (2) bekezdésére, a 89. § (2) bekezdésére és a 96. § (4) bekezdésére - megalapozottnak találta. A felek egyező előadása, valamint a vonatkozó okiratok alapján tényként állapította meg, hogy a felperes mind a munkaszerződést, mind pedig a tanulmányi szerződést aláírta és az abban foglaltakat magára nézve kötelezőnek ismerte el. Ezt követően kitöltötte és aláírta 2009. október 10. napján a vagyonőr képesítés megszerzésére irányuló tanfolyamra a jelentkezési lapot is. A munkáltató a felperest 2009. december 31. napjáig mentesítette a képesítési feltételek teljesítése alól, így nem volt elfogadható a felperes azon hivatkozása, hogy reá nézve nem volt kötelező a személyi- és vagyonőr képesítés megszerzése, hiszen a felperes által betöltött munkakör, továbbá az alperes további alkalmazottjai tanúvallomásai is alátámasztották, hogy az alperesnél portás munkakör nem volt, minden alkalmazottnak rendelkeznie kellett a személyi- és vagyonőr képesítéssel. Az okiratokban vállalt kötelezettségre tekintettel az alperes tehát joggal várta el a felperestől, hogy a vonatkozó határidőig a képesítést megszerzi, és a kötelezettsége teljesítését leghamarabb az alperes 2010. január 1. napján, a határidő lejártát követően mérhette fel. Ugyanakkor a rendkívüli felmondás indokának valósága és okszerűsége körében a rendkívüli felmondás egyetlen okot tartalmazott, mégpedig azt, hogy a tanfolyam elvégzése kapcsán a felperes a hozzá intézett kérdésre a jegyzőkönyvben rögzített nyilatkozatot megtagadta. A tanúmeghallgatások alapján az elsőfokú bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy 2010. január 11. napján XY és ZW az alperes képviseletében a jegyzőkönyv tartalmának megismerésére nem biztosítottak megfelelő lehetőséget a felperes számára, annak elolvasására a felperesnek nem volt ideje, ezért nem tett írásbeli nyilatkozatot és ezért nem írta alá a jegyzőkönyvet sem. Az a mulasztás a felperes részéről, hogy a szerződésben vállalt határidőig a személyi- és vagyonőr képesítést nem szerezte meg, a munkaviszonyából származó lényeges kötelezettség szándékos megszegésének minősíthető, azonban a rendkívüli felmondást az alperes nem erre az okra alapította, hanem a nyilatkozattétel elmulasztására, mely magatartás nem minősülhet olyan lényeges kötelezettségszegésnek, amely rendkívüli felmondásra adhatna okot. Ekként a rendkívüli felmondásban közölt indok nem valós és nem is okszerű, ezért a rendkívüli felmondás jogellenes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!