A Veszprémi Törvényszék Pf.21345/2015/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 345. §] Bírók: Kovácsfi László, Sepsi Erika, Vargáné dr. Keresztes Klára
Kapcsolódó határozatok:
Veszprémi Járásbíróság P.20538/2014/47., *Veszprémi Törvényszék Pf.21345/2015/5.*, Kúria Pfv.21259/2016/9.
***********
Veszprémi Törvényszék, mint másodfokú bíróság
1.Pf.21.345/2015/5/I.
A Veszprémi Törvényszék dr. Serfőzőné dr. Fábián Erzsébet ügyvéd (fél1 címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - dr. Szabó Zsanett ügyvéd (fél2 címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kártérítés iránt indult perében - amely perbe a Havasi és Karczub Ügyvédi Iroda, dr. Havasi Karolin ügyvéd (fél3 címe) által képviselt beavatkozó neve (beavatkozó címe) beavatkozó az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében beavatkozott - a Veszprémi Járásbíróság 12.P.20.538/2014/47-I. számú közbenső ítélete ellen az alperes 50. és az alperesi beavatkozó 51. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő
k ö z b e n s ő í t é l e t e t:
A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyja.
A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 24.000,- (huszonnégyezer) Ft fellebbezési illetéket.
A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg felperesnek 15 napon belül 7.500,- (hétezer-ötszáz) Ft másodfokú perköltséget.
A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.
I n d o k o l á s:
Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott közbenső ítéletben megállapította, hogy az alperes felelősséggel tartozik a felperest 2013. július 31. napján ért balesetből eredő kárért.
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2013. július 31-én a kora délutáni órákban az alperes által üzemeltetett pályán egy bobba ülve a 15 éves lányával, a felperes hátul, míg lánya előtte ülve helyezkedett el a személyzet utasítása szerint. A bobbal közepes sebességgel haladt lefelé a pályán, amikor is a pálya végéhez érve az utolsó kanyarnál a lassíts feliratot meglátva a fékkart hátranyomta, a jármű néhány másodpercre a sárga szalagfüggöny előtt ezért megállt, majd ezt követően a kart felengedte és továbbhaladt a járművel. 2-3 méter megtéve azonban egy hatalmas ütközést éreztek hátulról, mert a mögöttük érkező jármű teljes sebességgel belerohant a felperes járművébe. Az ütközés következtében a felperes lányának feje hátracsapódott, a felperes állával ütközött, melynek eredményeként a felperes állkapocs csonttörést szenvedett és a balesetet követő napon megműtötték.
A felperes keresetében vagyoni és nemvagyoni kártérítés iránt mindösszesen 3.358.000 Ft összegszerűségben terjesztett elő kártérítési igényt a Ptk. 345.§-ára alapított veszélyes üzemi felelősségi alakzatra történő hivatkozással. Álláspontja szerint az alperes üzemeltetésében álló balatonfűzfői bobpálya veszélyes üzemnek minősül.
Az alperes vitatta a bobpálya veszélyes üzemi jellegét, és hogy felelősség terhelné a felperes balesetének bekövetkeztében, ezért a kereset teljes elutasítását kérte. Alperes álláspontja szerint a felperes a baleset bekövetkeztében maga is közreható magatartást tanúsított azzal, amikor a pálya mellett elhelyezkedő megállni tilos tábla ellenére a sárga szalagfüggönyös kapu előtt a járművét néhány másodpercre teljesen megállította. Amennyiben ugyanis erre nem kerül sor, és lassan, de továbbhalad, akkor a pályába elhelyezett automatikus fékezők a felperes mögött haladó jármű sebességét csökkenthették volna, illetve adott esetben meg tudták volna állítani.
Az elsőfokú bíróság ítéletének jogi indokolásában megállapította, hogy a 2013. évi CLXXVII. törvény 50.§ (1) bekezdése értelmében a perbeli jogvitára a régi Ptk., azaz az 1959. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni. A Kúria Pfv.III.21.933/2011/4. számú jogesetére hivatkozással megállapította, hogy az alperes által üzemeltetett bobpálya veszélyes üzem, a pálya mellett elhelyezett figyelmeztető táblák azért nyertek elhelyezést, mert az üzemeltető alperes maga is számolt a veszélyhelyzetekkel, ezt kívánta a táblák kihelyezésével elkerülni. A bobpálya célja az alkalmi jellegű szórakozás és kikapcsolódás, aki abba beül, semmilyen kockázatot nem vállal, nem játékszer, de nem is sporteszköz, nem fejleszt semmilyen emberi képességet vagy készséget, továbbá igénybevételére a rendszeresség nem jellemző. Az alperes gazdasági érdekében áll a pálya üzemeltetése, annak célja üzleti haszonszerzés, ezért üzembentartónak az alperes minősül.
A Ptk. 345.§ (1) bekezdése szerinti veszélyes üzemi felelősség egy objektív felelősségi alakzat, a felelősséget önmagában megalapozza a jogellenesség, a kár, valamint a kettő közötti okozati összefüggés és nem feltétele a károkozó vétkessége. Az objektív felelősségi alakzat alól is van kimentési lehetőség, az alperesnek két együttes körülmény fennállását kell bizonyítani, egyfelől, hogy a kárt elháríthatatlan ok idézte elő, másfelől, hogy ez az ok a veszélyes üzemi tevékenység körén kívül esik. Az elháríthatatlanság a joggyakorlat szerint akkor állapítható meg, ha a technika adott fejlettségi szintjére és a gazdaság teherbíró képességére is figyelemmel objektíve nem áll fenn a védekezés lehetősége.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!