Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2003.6.223 A Btk. 2. §-ának - a terhelt terhére történő - téves alkalmazása, és az ebből eredő téves minősítés anyagi jogszabálysértés. Ebben az esetben tehát a Be. 284. §-ának (2) bekezdésében írt tilalom a feltételes szabadságra bocsátásból jogszabálysértően történt kizárásra vonatkozóan nem érvényesül, s ezért a határozat felülvizsgálatának van helye [Btk. 2. §, Be. 284. § (2) bek., 284/A. § (2) bek., 291. § (3) bek.].

A városi bíróság a 2000. március 24-én kihirdetett ítéletével a terheltet 4 rb. - gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által kötelességszegéssel és üzletszerűen elkövetett - vesztegetés bűntette; 2 rb. folytatólagosan, és üzletszerűen elkövetett jelentős kárt okozó csalás bűntette; folytatólagosan elkövetett jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette; és 2 rb. folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt, halmazati büntetésül 5 évi börtönbüntetésre, és 5 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. Kötelezte 2 682 800 forint elkobzás alá eső érték megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság ítéletét - a terhelt és a védője fellebbezésére tekintettel - felülbírálva, a megyei bíróság a 2000. október 10-én meghozott végzésével a közélet tisztasága elleni bűncselekmény minősítését megváltoztatta, és a terhelt 4 rb. - gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által kötelességszegéssel és üzletszerűen elkövetett vesztegetés bűntetteként értékelt - cselekményét egy rendbelinek, továbbá folytatólagosan elkövetettnek is minősítette, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Ezt követően a feltételes szabadságra bocsátásból kizárással kapcsolatban lefolytatott különleges eljárás során a városi bíróság, illetve a megyei bíróság a 2000. december 7-én jogerőre emelkedett végzéseivel kimondotta, hogy a terhelt az 5 évi börtönbüntetésből feltételes szabadságra nem bocsátható.

Az elsőfokú bíróság által megállapított és a megyei bíróság által megalapozottnak, a felülbírálat során is irányadónak tekintett tényállás lényege a következő.

A terhelt külkereskedelmi főiskolát végzett, szakképzettsége külkereskedelmi üzemgazdász, foglalkozás nélküli, jövedelemmel nem rendelkezik, özvegy, két kiskorú gyermeke van, vagyona nincs, büntetlen előéletű.

Kiegyensúlyozatlanabb, érzelmileg labilis személyiség, mely állapota a beszámíthatóságát nem érinti.

1/a. A terhelt 1994. szeptemberétől 1998. tavaszáig a P. B. Rt. irodájának a vezetője volt.

A terhelt 1997. őszén több részvénytulajdonossal megállapodott abban, hogy az akkor kb. 20%-os piaci értékű részvényeiket névértéken felvásárolja abban az esetben, ha részére az 5%-os adó levonása utáni vételár 50%-át visszajuttatják. Az eladók ebbe beleegyeztek, arra is tekintettel, hogy ebben az időpontban ennél kedvezőbben részvényeiket értékesíteni nem tudták, és olyan körülmények sem merültek fel, amelyek a részvények árának a későbbi emelkedésére utaltak volna.

A megállapodásnak megfelelően a terhelt T. B.-től 1997. szeptember 22. napján 2 157 000 forint névértékű részvényt vásárolt meg 100%-os vételárért, melyből az adó levonása után az eladó 2 049 150 forintot vett fel, és ennek fele részét - 1 024 575 forintot - még aznap az irodán kívül visszajuttatta a terheltnek.

Ugyanezen megállapodás alapján Sz. A.-nétól 1 114 000 forint névértékű részvényt vásárolt meg 100%-on, amelyet Sz. A.-né felvett és az adó levonása után fennmaradó összeg felét, 529 150 forintot a terheltnek visszajuttatott.

1997. november 20. napján V. G.-nétól 1 200 000 forint névértékű részvényt vásárolt meg 100%-on, melyből nevezett az adó levonása után 570 000 forintot a terheltnek visszajuttatott.

1997. december 4. napján Sz. F.-től 1 177 000 forint névértékű részvényt vásárolt meg 100%-on, melyből az adó levonása utáni rész 50%-át, 559 078 forintot ő a terheltnek visszajuttatott.

A terhelt ekként 2 682 800 forint vagyoni előnyben részesült.

1/b. A P.B. Rt. a fenti ügyletek kapcsán 5 648 000 forint névértékű részvényhez jutott, amelyekből értékesíteni egyetlen részvényt sem tudott. A névérték és a valós piaci érték különbözete, 4 518 400 forint - a részvények névértékének 80%-a - vagyoni hátrányként jelentkezik, melyet a terhelt vagyonkezelői kötelezettsége megszegésével okozott.

1/c. A terhelt 1997. szeptember és november hónapokban 9 magánszemélytől 6 255 000 forint névértékű részvényt vásárolt 50%-os értéken, s ezen összeget az eladóknak kifizettette. A P. B. Rt. felé azonban 100%-os, azaz névértéken történő vásárlást tüntetett fel oly módon, hogy a részvényvásárláshoz kapcsolódó szerződésekre, kiadási és bevételi pénztárbizonylatokra az eladók nevét ráhamisította.

A bizonylatokon az eladók felé az 5%-os adó levonása után 5 942 250 forint kifizetését tüntette fel, a különbözetként jelentkező 2 971 125 forintot a P. B. Rt. tévedésbe ejtésével eltulajdonította.

Figyelemmel arra, hogy a részvények piaci ára 20%-os volt, a terhelt azzal, hogy azokat ténylegesen 50%-on vásárolta meg az eladóktól, vagyonkezelői kötelességét megszegve 1 782 675 forint - 30% - vagyoni hátrányt is okozott a P. B. Rt.-nek, mely nem térült meg.

Ezen túlmenően a terhelt az 1997. október 21. napján készített hamis adásvételi szerződéssel fiktív - nem létező - részvényeket "vásárolt" 1 056 000 forint névértéken, és a bevételi pénztárbizonylatoknak a felhasználásával felvette a részvények vételárát, amellyel - az adó levonása után - 1 032 000 forint jogtalan haszonra tett szert. A fiktív vásárláskor használt okiratokra T. B. névaláírását hamisította rá.

A P. B. Rt. a sértett tévedésbe ejtésével 1 056 000 forint kárt okozott.

1/d. V. T. és a felesége 1997. június 24. napján egyéves futamidejű diszkont kincstárjegyeket váltottak ki fejenként 3 752 197 forintért, amelyeknek lejáratkori értéke fejenként 4 480 000 forint volt.

A terhelt 1997. november 7. napján hamis adásvételi szerződés, illetve hamis kiadási pénztárbizonylatok felhasználásával azt a látszatot keltette, hogy nevezettek a kincstárjegyeket visszaváltották, és az értük akkor járó, összesen 7 760 972 forintot felvették.

A terhelt hamis pénztárbizonylatokkal igazolta, hogy nevezettek a pénzt felvették, ugyanakkor azt eltulajdonította. V. T. és a felesége, akik a visszaváltáshoz elengedhetetlen letéti szerződéseik birtokában voltak a lejáratkor, 1998. július 30. napján a lejárt diszkont kincstárjegyeket szabályosan visszaváltották, melyeket a P. B. Rt. nekik 8 960 000 forint értékben kifizetett.

A terhelt a P. B. Rt.-nek az 1/c. és 1/d. tényállásokban írt megtévesztő magatartásával összesen 12 987 125 forint kárt okozott, amelyet nem térített meg.

1/e. A terhelt - hogy a piaci árakat semmibe vevő részvényvásárlásait a megtévesztett P. B. Rt. sértett előtt titokban tartsa - 5 314 000 forint, majd 2 157 000 forint névértékű részvényre határidős ügyletet kötött 1997. októberében. Az ügylet alapján vásárló cégek 102, illetőleg 108%-os áron vették meg a kb. 20%-os piaci értékű részvényeket, a P. B. Rt. pedig kötelezettséget vállalt arra, hogy egy év múlva 132, illetőleg 140%-os áron visszavásárolja azokat. Egy év elteltével a P. B. Rt. ennek eleget tett. Mivel a részvények értéke a visszavásárláskor sem változott, a terhelt a vagyonkezeléséből folyó kötelezettségeinek megszegésével a P. B. Rt.-nek 2 284 440 forint vagyoni hátrányt okozott. A fenti ügyletek megkötéséhez szükséges vezérigazgatói engedélyt a terhelt nem kérte meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!