Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.1.5 I. A biztosítótársaságok felülvizsgáló kárszakértője önálló intézkedésre jogosult személy [Btk. 252. § (1) bek.].

II. Az aktív vesztegető nem sértettje a bűncselekménynek, a büntetőeljárásban polgári jogi igényt nem érvényesíthet [Be. 54. § (1) és (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság K. T. vádlottat vesztegetés bűntette miatt 1 évi börtönre ítélte. A szabadságvesztés végrehajtását 3 évre felfüggesztette. A vádlottal szemben 880 000 forint vagyonelkobzást rendelt el. A lefoglalt videokazetta és hangkazetta lefoglalását megszüntette és J. I. részére kiadni rendelte. J. I. képviselője által bejelentett polgári jogi igény érvényesítését egyéb törvényes útra utasította. Kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség viselésére.

Az elsőfokú ítélet tényállásának lényege a következő:

K. T. vádlott iskolai végzettsége műszaki főiskola, szakképzettsége építőmérnök, foglalkozása építésvezető, havi jövedelme nettó 110 000 forint. Nős családi állapotú, felesége osztályvezető az L. Lízing Rt.-nél, havi jövedelme nettó 120 000 forint. Két kiskorú gyermeke van. Vagyonát képezi a lakcíme szerinti lakásingatlan 1/2-ed tulajdoni illetősége kb. 7,5 millió forint értékben. A teljes ingatlant kb. 5,5 millió forint hitel terheli, melynek havi törlesztőrészlete 24 000 forint. A vádlott feleségének nevén van egy 2000. évjáratú Opel Vectra típusú személygépkocsi, melyet 1,5 millió forint hitel terhel, melynek havi törlesztőrészlete 21 000 - 22 000 forint. A vádlott betegségben nem szenved, büntetve nem volt.

A vádlott 1989 októberétől dolgozott a G. Biztosító Rt.-nél. Munkaviszonya a vád tárgyává tett cselekmény miatt közös megegyezéssel szűnt meg.

1999. július hó 1. napjától kezdődően a vádlott felülvizsgáló vagyon-kárszakértői munkakört töltött be a kárrendezési főosztályon. A munkavégzés helye Sz. város, míg a tevékenységi területe BK., B. és Cs. megye volt. Munkaköri leírása szerint feladata egyebek között a területéhez tartozó megyei igazgatóságok kárrendezési tevékenységének szakmai felügyelete, ellenőrzése, a kárrendezési tevékenység szakmai irányítása, a különféle utasításokban előírt károk kötelező felülvizsgálata, a szabályzatok szerint más által ellenőrzött kárrendezési tevékenység szúrópróbaszerű ellenőrzése volt. Feladata ellátása során részben az ügykörét érintő levelezés tekintetében, részben pedig a kárrendezési főosztály hatáskörébe tartozó ügyekben aláírási jogosultsággal rendelkezett.

2004. évben a G. Biztosító Rt. kárrendezési ügymenete lakásbiztosítások esetében az alábbiak szerint alakult:

Amennyiben a kár mértéke az 1 000 000 forintot nem haladta meg, helyi szinten történt a kifizetés engedélyezése, a helyi kárszakértőkkel történő kárfelmérést követően. 1 000 000 és 5 000 000 forint közötti kár esetében a helyi kárszakértő mellett a felülvizsgáló kárszakértő is kivizsgálta a káreseményt és a felülvizsgáló kárszakértő volt az, aki a kifizetést ellenőrizte, jóváhagyta, mely esetben szükség volt a megyei igazgatóság szakmai vezetőjének jóváhagyására is. Az 5 000 000 forintot meghaladó kárösszeg esetén pedig a felülvizsgáló kárszakértő feladata volt a káresemény kivizsgálása és a kártérítési összeggel kapcsolatos javaslat megtétele a kárrendezési főosztály vezetője felé és a kártérítés kifizetésére főosztályvezetői jóváhagyással kerülhetett sor.

K. T. vádlott azon tevékenységével, hogy az 5 000 000 forintot meghaladó kártérítések kifizetésére vonatkozó javaslatát megtette, a vonatkozó érdemi döntést lényegesen befolyásolta, s így önálló intézkedésre jogosult személynek tekintendő.

J. I. 1999. október hó 29. napján a G. Biztosító Rt.-vel biztosítási szerződést kötött a H. községben lévő ingatlanra, mely alápincézett, eredetileg fafalazatú, 64 m2-es téglaépület, tetőtér-beépítéssel bővített volt a szerződés megkötésekor. A szerződés megkötését követően a fenti ingatlanon további könnyűszerkezetes épületrész került kialakításra, melyre a biztosítás már nem terjedt ki. A biztosítási szerződés a tűzesettel kapcsolatos kárveszély viselésére is vonatkozott.

2004. február hó 14. napján 22 óra 45 perc körüli időben a fenti ingatlanban tűz ütött ki, feltehetően a tetőtérben vagy a födémszerkezetben a kandallókémény körüli területen. A tűz átterjedt a kőépületben lévő falépcsőre, fürdőszobára, emeleti fürdőhelyiségre és károkat okozott a kőépület könnyűszerkezetes ház felőli oromfala mentén a tetőszerkezetben is, ahol a helyszínre kiérkező tűzoltóknak sikerült megakadályozni a tűz továbbterjedését. A tűz során megsérült a könnyűszerkezetes lakóépület teljes tetőszerkezete, elégett és teljesen megsemmisült a nappali faszerkezetes födéme. A berendezési tárgyak a nappaliban megsemmisültek és itt a határoló falakon is erősek voltak az égésnyomok.

A tűzoltóság által kiállított összefoglaló jelentés szerint a tűz keletkezési idején elektromos üzemzavar nem volt. A kémény használatbavétele előtt viszont a kémény megfelelő műszaki állapotára vonatkozó kötelező vizsgálatot nem végeztették el, a vélelmezett gyújtóforrás a kémény műszaki állapota, hibás kialakítása volt.

A tűzesetet J. I. a G. Biztosító Rt.-nek - mivel a tűzeset hétvégén, szombati napon történt, az azt követő első munkanapon - 2004. február hó 16. napján jelentette be. Bejelentése nyomán előbb a helyi kárszakértő tekintette meg a helyszínen a károkat, majd észlelvén, hogy a károk az 1 000 000 forintot mindenképpen meghaladják, értesítette K. T. vádlottat, aki ezt követően vele együtt a helyszínen a kárfelmérés céljából megjelent. Ezt követően J. I. a kárrendezés gyorsítása érdekében 2004. február végétől kezdődően - közelebbről meg nem állapítható időpon­tokban - több alkalommal telefonon érdeklődött K. T. vádlottnál. Az egyik telefonos érdeklődés alkalmával K. T. vádlott J. I.-tól személyes találkozót kért, és a telefonon történő egyeztetést követően, pontosan meg nem állapítható időpontban, de 2004. március 8-át megelőzően K. T. vádlott a Sz. Plaza melletti parkolóban találkozott J. I.-vel. Tájékoztatta J. I.-t, hogy a tűzvizsgálati jegyzőkönyv szerint a tűz vélelmezhető oka a kémény nem megfelelő kivitelezése volt. Mivel a kémény engedélyeztetése elmaradt, a biztosító helytállása kétséges. Tájékoztatta J. I.-t arról is, hogy 5 000 000 forintot meg nem haladó összeg erejéig saját hatáskörben tud a kártérítés kifizetéséről intézkedni, majd közölte vele, hogy ezért a megállapítandó kárösszeg, azaz 5 000 000 forint 10%-át kéri előre.

J. I. a vádlott által saját hatáskörben kiutalható 5 000 000 forintot az őt ért kárhoz képest nagyon kevésnek találta. K. T. vádlott erre közölte, hogy az 5 000 000 forintot meghaladó kár kifizetéséhez elbírálásra Budapestre is fel kell küldeni az iratokat, majd hozzátette, hogy ő felvállalja az ügy végig vitelét, de ebben az esetben is kéri előre a megállapítandó kártérítés 10%-át. Ezután megállapodtak abban, hogy a vádlott leltárral és konkrét kárszámításokkal elkészíti majd az előterjesztését és a kárösszeg 10%-át J. I.-nek előzetesen ki fogja fizetni.

Ezt követően 2004. március hó 7. napján K. T. vádlott telefonon közölte J. I.-vel, hogy 7 500 000 forint kártérítést tud elintézni, aki azonban ezt az összeget még mindig kevesellte. A vádlott erre elmondta, hogy maximum 8 800 000 forint kártérítést tud elintézni, J. I. a bíróságon tudja az ettől eltérő igényét érvényesíteni. A vádlott ezen tájékoztatására J. I. a felajánlott 8 800 000 forintot végül is elfogadta. K. T. vádlott közölte vele, hogy a korábbi megállapodásuk szerint 880 000 forintot adjon át részére másnap, azaz 2004. március hó 8. napján délután 1 órakor Sz. városban a Plaza parkolójában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!