Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kecskeméti Törvényszék P.21930/2020/35. számú határozata sérelemdíj tárgyában. [2013. évi CCXL. törvény (Bv. tv.) 150. § (5) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:43. §, 2:52. § (1) bek.] Bíró: Koós Gabriella

Kapcsolódó határozatok:

*Kecskeméti Törvényszék P.21930/2020/35.*, Szegedi Ítélőtábla Pf.20007/2022/4. (ÍH 2022.81)

***********

Kecskeméti Törvényszék

3.P.21.930/2020/35. szám

A Kecskeméti Törvényszék dr. Szunyogh János ügyvéd (felperesi képviselő címe) által képviselt felperes1 felperes címe. szám alatti lakos (tartózkodási hely: felperes tartózkodási helye) felperes által - alperesi képviselő által képviselt alperes1 alperes címe szám alatti székhelyű alperessel szemben sérelemdíj megfizetése iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 60.000 (hatvanezer) forint elsőfokú perköltséget.

A bíróság megállapítja, hogy 72.000 (hetvenkétezer) forint le nem rótt eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, amelyet a feleknek írásban, elektronikus úton a Kecskeméti Törvényszéknél kell benyújtani a Szegedi Ítélőtáblához címezve.

Az elektronikus kapcsolattartásra vonatkozó szabályok megsértésével benyújtott fellebbezést a bíróság visszautasítja.

I n d o k o l á s

[1] A felperes W-Q-ig napjáig állt az alperes1ben fogva tartásban.

[2] Az alperesnél fogvatartottak külső telephelyeken (állattartó telep, gépműhely és egyéb gazdasági létesítmény) rendszeresen végeztek munkát. A felperes R napja és JJ. napja között 100 munkanapon végzett munkát az XY Kft. gépműhelyében. A fogvatartottak a munkavégzéshez munkaruhát kaptak, a munkaruhát a munkavégzés helyén vették fel, ott vették le és öltöztek át abba a ruhába amelyben visszaérkeztek a büntetés-végrehajtási intézetbe. Az egy útvonalon dolgozó fogvatartottakat a munkavégzés befejezését követően az alperes együtt szállította vissza a büntetés-végrehajtási intézetbe.

[3] Az alperes a fogvatartottakat a munkavégzés helyéről való visszaérkezést követően a motozó helyiségben átvizsgálta. A felperes fogvatartásának időszakában a motozó helyiségben kettő sorban voltak elhelyezve az asztalok. Az első sorban három asztal volt, amelyek mindkét oldalon az asztalra merőlegesen paravánnal voltak egymástól elválasztva. Az első sor mögött a második sorban elhelyezett asztalok az első sorban elhelyezett asztalokhoz képest olyan távolságban voltak, hogy a motozást végző személy anélkül, hogy hátra kellett volna lépni a ruházatot át tudta tenni a mögötte lévő asztalra. A motozást végző személyek az első és második sor közötti területen állva gumikesztyűt használva végezték a motozást. A motozást asztalonként kettő személy végezte, de munkabeosztástól függően előfordult, hogy asztalonként egy személy látta el a feladatot.

[4] A munkából visszaérkező fogvatartottak a folyosóról léptek be a motozó helyiségbe. A felperes fogvatartásának időszakában a motozó helyiségben egyszerre három személy motozása történt. A fogvatartottak egyenként a paravánokkal elválasztott asztalok mögé (az első sorban három asztal) álltak be. Először levették a felsőruházatot (cipő, nadrág, ing, pulóver, kabát) és rátették az asztalra. A motozást végző személy a felsőruházatot gumikesztyűs kézzel és kézi fémkeresővel átnézte, majd a ruházatot áttette a háta mögött lévő asztalra. A fogvatartott ezt követően az alsónadrágot és a zoknit is levette majd ezek átvizsgálása is megtörtént. A fogvatartott ezt követően az alsónadrágot és a zoknit felvette. A motozást végzők a ruházatnak a testfelülettel érintkező részéhez kézzel nem nyúltak. A covidos időszakban a fogvatartotton lévő szájmaszkot a fogvatartott kifordította, ekként történt meg a szájmaszk ellenőrzése. A motozó személyek a szájüreget szemrevételezéssel vizsgálták át. A motozók a fogvatartottak testfelületéhez, szájüregébe nem nyúltak. A fogvatartottak ezt követően az első asztalsor előtt elhaladva közelítették meg a második asztalsor túlsó oldalát a fémkereső kapun keresztül. A második asztalsornál a ruháikat felvették és távoztak a kijáraton. Ha az első asztalsornál a fogvatartott végzett, akkor a motozásra várakozók közül a következő beállt a helyére. A gumikesztyűk cseréje szükség szerint történt meg akkor, ha elkoszosodott, elszakadt vagy más ok a cserét indokolttá tette.

[5] A motozó helyiségben a két asztalsor közötti terület felett három darab fixen beállított kamera volt felszerelve a felperes fogvatartásának időszakában. A kamera felszerelésének a célja az, hogy utólag ellenőrizni lehessen a motozás megtörténtét és annak módját. A kamera úgy volt beállítva, hogy a motozást végző személyt továbbá az első asztalsoron végzett motozást rögzítette. A kamerafelvétel a fogvatartottakat nem rögzíti. A kamerafelvételeket a szabályzatban és utasításokban meghatározott rendszerességgel az erre kijelölt személy a motozást végző személyek ellenőrzése érdekében megtekintette. A felvételek 30 napot követően automatikusan törlésre kerülnek a jogszabályban és a jogszabály felhatalmazása alapján kiadott utasításban meghatározott kivétellel. A felvételek megtekintéséhez hozzáférési jogosultsággal a parancsnok által meghatározott személyek rendelkeznek. A felvételek alapján az ellenőrzés dokumentálás mellett történik.

[6] A felperes a befogadáskor tájékoztatást kapott arról, hogy az intézetben zárt rendszerű műszaki megoldással kiépített, elektronikus álló és mozgókép rögzítésére alkalmas megfigyelőrendszer működik. A tájékoztatás kitért arra, hogy a megfigyelőrendszer elemei az elítéltek intézeten belüli mozgásának megfigyelése, valamint a büntetés-végrehajtás rendjének biztosítása céljából, a büntetés-végrehajtási intézet törvényben meghatározott területein és helyiségeiben helyezhetők el. A rendszer által felvett képanyagokat a büntetés-végrehajtási szerv rögzítheti. A felperes az írásban adott tájékoztatást annak aláírásával tudomásul vette. A zárkákban elhelyezett házirend tartalmazza, hogy az a felvételen szereplő személy, akinek a felvételre a jogainak gyakorlása érdekében van szüksége, a rögzítéstől számított 30 napon belül jogának vagy jogos érdekének igazolásával kérheti, hogy az adatot annak kezelője ne törölje. A felperesnek tudomása volt arról, hogy a motozó helyiségben elektronikus megfigyelőrendszer van felszerelve, a felvételek megtekintését a fogvatartása alatt nem kérte és nem kérte azt sem, hogy a felvételt az adatkezelő ne törölje.

[7] A felperes PP napján a többi között a motozással és a kamera használattal összefüggésben panaszt terjesztett elő és 4.500.000 Ft kártérítés megfizetésére tartott igényt.

[8] Az alperes a FF. számú határozatával a felperes kártérítés iránti kérelmét elutasította.

[9] A felperes határidőben benyújtott keresetében az alperes BB. számú határozatának megváltoztatásával az alperest 1.200.000 Ft sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni. A felperes igényét 6 hónapra érvényesítette azzal, hogy az élet, testi épség, egészség megsértése miatt havi 150.000 Ft, az elektronikus megfigyelési eszközök használata miatt havi 50.000 Ft megfizetésére tartott igényt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!