Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.37/2017/5. számú határozata illetmény tárgyában. Bírók: Karászi Gábor, Makk Elemér, Varga Józsefné

Kapcsolódó határozatok:

*Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.37/2017/5.*, Egri Törvényszék Mf.20101/2017/4., Kúria Mfv.10205/2018/5., Székesfehérvári Törvényszék Mf.20465/2017/5., Kúria Mfv.10620/2017/4., 3194/2019. (VII. 16.) AB végzés

***********

Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

6.M.37/2017/5.

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a képviselő (képviselő címe) nevében eljáró Dr. Oláh Tamás jogtanácsos által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek Dr. Ozsváth Zsolt jogtanácsos által képviselt Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság(alperes címe) alperes ellen illetmény tárgyában indított munkaügyi perében a 2017. május 23. napján 10.00 órakor megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és nyilvánosan kihirdette az alábbi

í t é l e t e t :

a bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek a törvényes levonásokkal terhelten 1 312 500 (egymillió-háromszáztizenkettőezer-ötszáz) forintot, és ezen összeg után 2015. október 26. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű késedelmi kamatot, valamint 65 600 (hatvanötezer-hatszáz) forint perköltséget.

A feljegyzett eljárási illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Székesfehérvári Törvényszékhez címzett, de jelen bíróságnál 3 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 251. §-ában, illetve a 252. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére, vagy összegére vonatkozik, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, ha a felek a fellebbezési határidő lejárta előtt azt közösen kérik, illetve ha a másodfokú bíróság megítélése szerint az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

I n d o k o l á s :

A bíróság a peres felek írásbeli előadása, valamint a rendelkezésre álló okiratok alapján a következő tényállást állapította meg.

A felperes közalkalmazottként, középfokú besorolású munkakörben dolgozik az alperes alkalmazásában.

A felperes összes illetményének mértékét a munkáltató 2013. február 1-jei hatállyal az addigi mértékkel egyezően havi bruttó 187 500 forintban határozta meg.

2016. január 1-jei hatállyal a felperest a munkáltató átsorolta a "D" fizetési osztály 4. fizetési fokozatából ugyanezen fizetési osztály 5. fizetési fokozatába. Az erről rendelkező 307/347 számú határozat alapján garantált illetményének száz forintra kerekített összege 122 000 forintról 129 000 forintra nőtt, amely utóbbi összegen belül a bértábla szerinti illetmény 86 900, a minimálbérre történő kiegészítés pedig 42 100 forintot tett ki; a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész összege az addigi 65 500 forintról 66 000 forintra emelkedett. Mindezek folyományaként az összes illetmény értéke az addigi 187 500 forintról 195 000 forintra, illetve a rendvédelmi ágazati pótlék összegét is hozzászámítva 214 500 forintra nőtt. A felperes javára ugyanis - 2015. július 1-ig visszamenőlegesen - havi 9 375 forint, 2016. január 1-től pedig 19 500 forint értékű rendvédelmi ágazati pótlék került megállapításra.

2017. január 1-jei hatállyal pedig a munkáltató a garantált illetmény száz forintra kerekített összegét 161 000 forintra emelte, a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész összegét ellenben 34 000 forintra csökkentette; ily módon az összes illetmény mértéke változatlanul 195 000 forint, a rendvédelmi ágazati pótlék összegével együtt 214 500 forint maradt.

A felperes keresetében előadta, hogy álláspontja szerint az alperes jogszerűtlenül járt el az illetménye meghatározásakor.

Keresete jogalapjaként mindenekelőtt a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) 66. §-ára, annak (7)-(10) bekezdéseire hivatkozott, rámutatva, hogy jóllehet ezen rendelkezések közül a (9) bekezdés csak 2013. augusztus 1. napjával került a törvénybe beiktatásra, a munkáltatónak azonban az ezt megelőző időszakban is az évente kiadott kormányrendeletekben meghatározott garantált bérminimumot kellett garantált illetményként biztosítania.

A keresetleveléhez csatolt táblázatos kimutatással szemléltette, hogy az alperes a munkaügyi okmányokban, illetve a bérjegyzékeken a munkáltatói döntésen alapuló illetményrészt nem a Kjt. 66. § (9) bekezdése szerinti garantált illetményen felül biztosította számára, holott a perbeli időszakban készült alperesi határozatok még kifejezetten hangsúlyozták is azt, hogy a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész a "garantált összegen felül" jár. Kifogásolta e körben, hogy garantált illetményét az alperes - jogszabálysértő módon - nem az adott évi garantált bérminimummal egyező, hanem annál alacsonyabb, a Kjt. besorolási bértáblája szerinti összegben határozta meg és folyósította.

Lényegesnek tartotta továbbá, hogy a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész összegének változásáról - csökkentéséről - a 2016. január 1-jét megelőző időszakban az alperes határozatot nem hozott; nézete szerint az alperesnek a munkáltatói döntésen alapuló illetményrésznek nevezett tételt ennek okán is a Kjt. 66. § (9) bekezdése szerinti garantált illetményen felül kellett volna biztosítania. E körben jogalapként az Mt. 46. § (1) bekezdésének b) pontjában, (4) bekezdésében, valamint 155. § (1)-(3) bekezdéseiben foglaltakra hivatkozott, rámutatva, hogy ezen törvényhelyek kógens jelleggel követelik meg a munkáltatótól az illetményelemekre vonatkozóan az írásbeliséget.

E körben kifejtette továbbá, hogy habár a 2016. évben az alperes határozat formájában tájékoztatta őt az illetményelemek alakulásáról, azonban össz-illetménye jogszerűen nem csökkenthető, így 2016. január 1-től is a 2015. december 31-én érvényes össz-illetmény változatlanságát minimálisan biztosítani kell. Ezzel összefüggésben utalt rá, hogy az Mt. 58. §-a értelmében is a 2015. évi jogszerű illetmény - a garantált illetmény és a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész összege - csak közös megegyezéssel módosítható.

A fenti érvelései alátámasztása érdekében a Kúria Mfv.II.10.460/2015/10., Mfv.II.10.043/2016, Mfv.II.10.080/2016., valamint Mfv.II.10.098/2016/5. számú határozataira hivatkozott. Rámutatott egyrészt, hogy az Mfv.II.10.460/2015/10. számú kúriai döntés egyértelműen kimondta, hogy a közalkalmazott garantált illetménye és a megállapított illetménye nem azonos fogalmak; másrészt pedig kiemelte, hogy a Kúria is osztotta azon álláspontot, mely szerint az illetmény megállapításáról szóló határozat hiányában nem fogadható el az arra való hivatkozás, hogy a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész bizonyos hányadát a munkáltató a garantált illetmény átcsoportosítására szánta. Harmadsorban megjegyezte, hogy a Kúria e határozata is megerősítette: a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész mértéke egyoldalú munkáltatói intézkedéssel csak az összilletmény sérelme (csökkenése) nélkül változtatható (csökkenthető).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!