Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2003.11.443 I. A különösen nagy kárt okozó csalás bűntettét megvalósító terhelt - aki a társával együtt az ügyletkötés alkalmával a gazdasági társaságot a fizetési készségük és képességük tekintetében haszonszerzés végett tévedésbe ejti és ezáltal kárt okoz - a társadalomra veszélyességben való tévedésre eredményesen nem hivatkozhat, ha a magatartása jogellenes vagy társadalmilag helytelenített voltával tisztában van [Btk. 27. § (2) bek., 318. § (1) bek., (6) bek. a) pont].

II. Bűnsegédként valósítják meg a hitelezők kielégítésének meghiúsításával elkövetett csődbűntettet, akik a jogutód nélküli megszüntetés előtt álló gazdasági társaság fizetésképtelensége látszatának keltéséhez és a hitelezők kielégítésének alapjául szolgáló vagyon eltüntetéséhez színlelt ügyletek megkötésével nyújtanak segítséget [Btk. 21. § (2) bek., 290. § (3) bek.].

A városi bíróság az 1998. július 8-án kelt ítéletével a II. r. terhelt bűnösségét bűnsegédként elkövetett különösen nagy kárt okozó csalás bűntettében; bűnsegédként elkövetett adócsalás bűntettében; bűnsegédként elkövetett a hitelezők kielégítésének meghiúsításával járó csődbűntettben; a számviteli fegyelem megsértésének vétségében és bűnsegédként elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében, míg a III. r. terhelt bűnösségét társtettesként elkövetett különösen nagy kárt okozó csalás bűntettében; bűnsegédként elkövetett adócsalás bűntettében és bűnsegédként megvalósított a hitelezők kielégítésének meghiúsításával elkövetett csődbűntettben állapította meg.

Ezért a II. r. terheltet 3 év 6 hónapi börtönbüntetésre és 5 évre a közügyektől eltiltásra, a III. r. terheltet pedig 3 évi börtönbüntetésre és 5 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megyei bíróság mint másodfokú bíróság a 2000. szeptember 20-án jogerőre emelkedett ítéletével egyebek között a II. r. terhelt tekintetében megváltoztatta: a II. r. terheltet a számviteli fegyelem megsértésének vétsége miatt az ellene emelt vád alól felmentette és a vele szemben kiszabott börtönbüntetés tartamát 3 évre enyhítette.

Egyebekben a városi bíróság ítéletét a II. r. és III. r. terheltek tekintetében helybenhagyta.

Az eljárt bíróságok a II. r. és III. r. terheltek tekintetében - lényegét tekintve - az alábbi tényállást állapították meg.

1. Az I. r. terhelt 1989. július 20-án alapította meg a K. Kft.-t, amelynek résztulajdonosa és egyben ügyvezetője lett. Az ezt követő időben, 1991-ben és 1992-ben további kft.-ket alapított. Így a L., a N., valamint a M. Kft.-ket, amelyeknek tagjai, ügyvezetői többségében a hozzátartozói, illetve a közvetlen ismerősei lettek. A kft.-k ezen személyek nevei alatt kerültek bejegyzésre. A L. Kft. tagja és ügyvezetője a III. r. terhelt lett.

1990 júliusában az I. r. terhelt megállapodást kötött a K. Kft. nevében a vegyi kombináttal különböző méretű, fajtájú és minőségű, nagy mennyiségű csavar leszállítására. A K. Kft. a csavarokat az U. Kft.-től 2 325 755 forint értékben szerezte be, a csavarokat azonban 48 199 329 forint értékben értékesítette a vegyi kombinát felé.

Ezt követően 1990 októberében és novemberében a II. r. terhelt az U. Kft.-től beszerzett csavarokról 4 db., összesen 72 443 684 forint értékű fiktív számlát állított ki és nyújtott be a K. Kft-hez.

A fiktív számlák alapján a K. Kft. 9 798 971 forint áfát igényelt vissza jogtalanul.

2. 1991 decemberében a IV. r. terhelt létrehozott egy alapítványt - utóbb 50 000 forintra kiegészített - alapítványi vagyonnal.

1991. december 17-én az I. r., a II. r. és a III. r. terheltek - akik 1990-ben kezdtek építeni egy panziót -, kérelemmel fordultak az alapítványhoz az építkezéshez támogatás és hozzájárulás érdekében.

Ebben az időben az alapítvány a támogatáshoz pénzeszközökkel nem rendelkezett.

Ezért az I. r. terhelt hozzátartozói által vezetett L. Kft. 1991. december 30-án 27,5 millió forintot fizetett be az alapítvány számlájára, amelyből az I. r. és III. r. terheltek egyenként 12 375-12 375 millió forintot, míg a II. r. terhelt 2,75 millió forintot vettek fel.

Az alapítványnak történt befizetéssel a L. Kft. 4,4 millió forint nyereségadó befizetése alól mentesült.

Erről a II. r. és a III. r. terheltek tudomással bírtak és közreműködtek magatartásukkal abban, hogy kivonják a L. Kft. nyereségét az adózás alól, a kivont pénzösszeget pedig saját céljaikra, a panzió építésére használták fel.

3. A K. család 1992-ben meg kívánta vásárolni a állami gazdaság borkombinátjától a szőlőuradalmat, az ott 1evő eszközökkel és 65 millió forint értékű borkészlettel együtt.

A vásárlással kapcsolatos tárgyalásokon a család részéről elsősorban az I. r. terhelt vett részt. A tárgyalásokon azonban esetenként a II. r. és a III. r. terheltek is megjelentek és részt vettek azokon.

A tárgyalások eredményeként 1992. június 23-án megállapodás jött létre a borkombinát, a K. Kft., a L. Kft., valamint a Takarékbank Rt. megyei igazgatósága között.

A megállapodás szerint a borkombinát eladta az uradalmat - mint egységes egészet - a gazdasági épületekkel, udvarral, pincével, egyéb létesítményekkel, szőlőültetvénnyel, termőfölddel, borkészlettel és fahordókkal együtt.

A részleteket a szerződés mellékletei tartalmazták.

Ezek szerint az előbbi vagyontárgyakat a K. és L. Kft.-k vásárolják meg úgy, hogy a L. Kft. kizárólagos tulajdonába kerül az ingatlan, a pincével és az ott levő fahordókkal együtt 7 210 310 forint értékben.

Az ingatlan, a pincével és fahordókkal együtt, tényleges értéke azonban az akkori szakértői vélemény szerint

32 686 750 forint volt.

A szerződésben és a mellékletekben azonban az I. r. terhelt kérésére a szőlőültetvény, illetve az ingatlan a pincével és az ott levő fahordókkal értéke felcserélten került feltüntetésre.

Így a 32 686 750 forint értékű ingatlan, pince és fahordók 7 210 310 forintért kerültek a III. r. terhelt által vezetett N. Kft. tulajdonába. Az N. Kft. egyébként a 7 210 310 forintot a borkombinátnak 1992. június 24-én ki is fizette.

A tárgyalásokon, valamint a szerződés megkötésekor az I. r. és a III. r. terheltek a borkombinátot - mint eladót - a fizetési és teljesítőképességük, továbbá a fizetési szándékuk tekintetében tévedésbe ejtették. A teljes vételár kifizetése ugyanis nem állt szándékukban, de erre reális lehetőségük sem volt.

A már jelzett összegen felül a további vételárat az I. r. és a III. r. terheltek többszöri felszólítás ellenére nem teljesítették.

Így a III. r. terhelt - együttműködve az I. r. terhelttel - 32 686 750 forint kárt okozott a borkombinátnak.

4. Az I. r. terhelt az 1990-ben kezdett üzleti tevékenysége során a K. Kft.-nek a L. és N. Kft.-k felé fennálló fizetési kötelezettségeit nem kívánta teljesíteni.

Ennek érdekében az 1991-1992. években az említett kft.-kel különböző fiktív szerződéseket kötött. Ezek termelési előleg nyújtására, követelések engedményezésére, egyéb hitelnyújtásra stb. vonatkoztak. A fiktív szerződések azt célozták, hogy a K. Kft. jogutód nélküli megszűnése esetén a kft. hitelezői ne nyerhessenek kielégítést.

Az elhatározásnak megfelelően a K. Kft. 1991-ben folyamatosan mintegy 114 millió forint hitelt nyújtott a III. r. terhelt által vezetett N. Kft.-nek, amelyből a III. r. terhelt kb. 90 millió forintot nem fizetett vissza.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!