Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bfv.651/2008/7. számú határozata csalás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 2. §, 332. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 426. §] Bírók: Katona Sándor, Molnár Gábor, Schäfer Annamária

Bfv.II.651/2008/7. szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2009. év február hó 19. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A csalás bűntette és más bűncselekmény miatt folyamatban volt büntetőügyben a terhelt által védője útján benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Fővárosi Bíróság 12.B.709/2006/9. számú ítéletét és a Fővárosi Ítélőtábla 1.Bf.160/2007/15. számú ítéletét hatályában fenntartja.

E végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I. A Fővárosi Bíróság a 2007. április hó 20. napján kihirdetett 12.B.790/2006/9. számú ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan és üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében, valamint folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében. Ezért őt halmazati büntetésül - végrehajtásában 5 év próbaidőre felfüggesztett - 2 év börtönre ítélte és kötelezte a bűnügyi költség viselésére.

A megállapított tényállás lényege szerint az 1973-ban született terhelt főiskolát végzett. Nőtlen, élettársi kapcsolatban él, egy kiskorú gyermeke van, üzletkötőként dolgozik, büntetlen előéletű.

A terhelt 1998-tól a gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó Kft. (a továbbiakban: Kft.) ügyvezetője volt. Ennek keretében, mint Suzuki márkakereskedés az M. S. Személygépkocsi Gyártó és Értékesítő Rt. által gyártott gépjárművek értékesítésével foglalkozott.

Az M. S. Rt. márkakereskedői megállapodást kötött az Kft-vel, amely 2004. november hó 1. napjától volt hatályos. E márkakereskedői megállapodás szerint a márkakereskedő az általa megrendelt és az M. S. Rt. által leszállított gépjárművet csak azt követően helyezhette forgalomba, illetve adhatta el, ha a leszállított gépjármű árát az M. S. Rt-nek kiegyenlítette. Az M. S. Rt. a gépjárművek feletti tulajdonjogát a vételár kiegyenlítéséig fenntartotta.

Az M. S. Rt. 1997. szeptember 23-án megbízási szerződést kötött az M. Bank Rt-vel. Abban a hitelintézet vállalta, hogy az M. S. Rt. által gyártott gépjárművek műszaki vizsga okmányát és a gépkocsik forgalomba helyezéséhez szükséges igazolást letétként kezeli, és ezen okmányokat az M. S. Rt. márkakereskedőinek csak abban az esetben adja ki, ha a márkakereskedő okirattal igazolja, hogy a számláját vezető pénzintézetnek a gépjármű árával megegyező összeg átutalására megbízást adott az M. S. Rt-nek az MHB Rt-nél, illetve az OTP Rt-nél vezetett számlája javára.

A Kft. 2004 őszén elhibázott gazdasági tevékenysége miatt nehéz helyzetbe került. A terhelt ezért elhatározta, hogy a Kft. nevében megrendelt egyes gépjárművek árát nem fizeti ki az M. S. Rt-nek, hanem az M. Bank Rt-nek a Takarékszövetkezet (mint a Kft. számlavezető hitelintézete) nevében kiállított hamis igazolásokat nyújt be. Ezzel igazolja a vételár kiegyenlítését és megszerzi a gépjárművek forgalomba helyezéséhez szükséges okiratokat, majd a gépjárműveket forgalomba helyezi és eladja.

A terhelt, mint a Kft. ügyvezetője a 2004. októbere és 2005. áprilisa közötti időszakban 97.297.500 forint összértékű gépjárművet rendelt meg az M. S. Rt-től a fenti elhatározása alapján úgy, hogy már a gépjárművek megrendelésekor sem állt szándékában a vételár kiegyenlítése.

A terhelt és az eljárás során ismeretlenül maradt személy 2004. október 11. és 2005. április 11. napja között 33 gépjárműre vonatozó, összesen 29 db olyan hamis igazolást készített a Takarékszövetkezet nevében, amely a valóságtól eltérően azt tartalmazta, hogy a Takarékszövetkezet a Kft. megbízása alapján megterhelte az igazolásokon feltűntetett alvázszámú gépjármű vételárának megfelelő összeggel a Kft. számláját az M. S. Rt. OTP Rt-nél vezetett számlája javára.

Az igazolásokra a terhelt és az eljárás során fel nem derített személy ráhamisították a Takarékszövetkezet munkatársainak a névaláírását. Az igazolások közül 26 db-ot a terhelt írt alá az ítéletben megjelölt személyek nevében, majd valamennyi igazolást a terhelt ellátta egy a Takarékszövetkezet 1. számú bélyegzőjét utánzó hamis bélyegző lenyomatával.

Az elsőfokú bíróság ítélete ezt követően 33 pontban tételesen részletezi a 2004. október 5. napjától 2005. április 11. napjáig értékesített 33 gépkocsi eladására vonatkozó lényeges adatokat.

A terhelt a cselekményével összesen 97.297.000 forint kárt okozott az . S. Rt-nek. Az okozott kárt - 10 millió forint kivételével - az M. Bank Rt. az 1997. szeptember 23. napján kelt megbízási szerződés alapján megtérítette az M. S. Rt-nek.

A terhelt 2004 második felében jelezte, majd 2005. április hónapjában az M. Bank Rt. igazgatójának feltárta a társaság megromlott vagyoni helyzetét és 2005. május 11. napján közjegyzői nyilatkozatban elismerte a tartozását.

A terhelt, mint a Kft. ügyvezetője 2005. július 27-én eladta az S-Q. Kft-nek a tulajdonát képező ingatlant. A szerződés alapján a vevő a 112.500.000 forintos vételárat közvetlenül az M. Bank Rt-nek köteles befizetni. A vételár az elsőfokú ítélet meghozataláig az M. Bank Rt-hez nem érkezett meg.

A jogi indokolás körében kifejtette a bíróság, hogy a fizetés megtörténte és annak a M. S. Rt. OTP-nél vezetett bankszámlájára való átutalása tekintetében a terhelt tévedésbe ejtette az M. Bank Rt-t azzal, hogy erre nézve a Takarékszövetkezet nevében kiállított hamis igazolásokat nyújtott be a hitelintézethez. E magatartását az vezérelte, hogy az általa vezetett gazdasági társaságot jogtalan haszonhoz juttassa, hiszen a Kft-hez ezen vételárak befolytak, azonban a terhelt azokat más követelések kiegyenlítésére fordította.

A kár M. S. Rt-nél beállt, hiszen a gépkocsik ellenértéke az adott számlára nem folyt be.

Az M. Bank Rt. nem vált a bűncselekmény sértettjévé. A terhelt által közjegyzői okiratban elismert tartozás nem a terhelt hibájából nem került megfizetésre, hanem a

S-Q. Kft. magatartásából eredően.

A terhelt a csalással megvalósított cselekményét folytatólagosan és üzletszerűen követte el. A valótlan tartalmú, a Takarékszövetkezet nevében kiállított igazolásokat benyújtotta az M. Bank Rt-hez, és ezzel elkövette a magánokirat-hamisítás vétségét is. Miután ugyanazon jogviszony keretében 29 alkalommal használt fel hamis magánokiratot, e bűncselekményt is folytatólagosan követte el.

Mindezek alapján az elsőfokú bíróság a terhelt cselekményét a Btk. 318. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, a (2) bekezdésének c) pontjára figyelemmel, a (7) bekezdése szerint minősülő és büntetendő különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan és üzletszerűen elkövetett csalás bűntettének, valamint a Btk. 276. §-ában meghatározott és aszerint büntetendő folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségének minősítette.

Az ügyész által a terhelt terhére büntetésének súlyosítása végett bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt Fővárosi Ítélőtábla a 2008. március hó 20. és 2008. május hó 13. napján megtartott nyilvános fellebbezési tárgyalás alapján meghozott és 2008. május 13. napján kihirdetett 1.Bf.160/2007/15. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a büntetés kiszabására vonatkozó részében megváltoztatta. A főbüntetés tartamát 3 évre súlyosította, és a terheltet 3 évre a közügyek gyakorlásától eltiltotta. A szabadságvesztés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztésére vonatkozó rendelkezését mellőzte, és úgy rendelkezett, hogy a terhelt a büntetése fele részének letöltése után feltételes szabadságra bocsátható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!