Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.11.522 Szerződéskötés megtagadása nem minősül joggal való visszaélésnek [Ptk. 5. § (3) bek., 295. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperesek keresetét elutasította, és megállapította, hogy a perbeli ingatlanra 1993. június 10-én a felperesek között létrejött adásvételi szerződés az alperes 1/3 tulajdoni hányada tekintetében érvénytelen. Elrendelte az alperes tulajdoni illetőségére az eredeti ingatlan-nyilvántartási állapot visszaállítását, míg ezt meghaladóan a viszontkeresetet elutasította.

A másodfokú bíróság ítéletében az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és megállapította, hogy a szerződés teljes egészében érvénytelen. A jogerős ítélet alapján megállapított tényállás szerint a perbeli ingatlannak - egymás közt egyenlő arányban - az I-II. r. felperesek, valamint az alperes voltak a tulajdonosai. Az I. r. felperes 1993. február 19-én a III-IV. r. felperesekkel ingatlan-adásvételi előszerződést kötött az ingatlanra. Az I-II. r. felperesek az 1993. május 21-én kelt levelükben az elővásárlási jog gyakorlására hívták fel az alperest, aki azt közölte, hogy ezzel a jogával nem él. Ezt követően 1993. június 10-én az I-II. r. felperesek és a III-IV. r. felperesek adásvételi szerződést kötöttek. A szerződés eladóként feltünteti az alperest is, azonban ő a szerződést nem írta alá, ezért a szerződés azt tartalmazza, hogy a tulajdonostársak jognyilatkozat pótlására pert indítanak, miután az alperes korábban az elővásárlási jogával sem élt.

A jogerős ítélet az indokolásában kifejtette, hogy a felperesek jognyilatkozat pótlására indított keresete alaptalan, mert nincs jogszabályi lehetőség arra, hogy a bíróság szerződési nyilatkozatot ítélettel pótoljon. Sem a Ptk. 5. §-a, sem 295. §-a alapján nem pótolható az alperes jognyilatkozata ahhoz, hogy a tulajdoni hányadát értékesítse. A jogerős ítélet indokolása szerint az alperes tulajdoni hányadára vonatkozóan az adásvételi szerződés nem jött létre, mert az alperes a szerződést nem írta alá. Ugyanakkor az 1993. május 21-én kelt levél nem tekinthető szabályos felhívásnak az elővásárlási jog gyakorlására, a szerződés pedig nemcsak az I-II. r. felperesek tulajdoni hányadaira, hanem egységesen az egész ingatlanra vonatkozott. Ezért az egész szerződés érvénytelen, miután abban az alperes 1/3 tulajdoni hányadának sorsa nem különíthető el, következésképpen alapos az alperes viszontkeresete, amelyben a felperesek szerződése érvénytelenségének megállapítását kérte.

A jogerős ítélet ellen a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben az ítélet hatályon kívül helyezésével a kereset teljesítését és a viszontkereset elutasítását kérték. Ebben azt adták elő, hogy az előzményekre figyelemmel joggal való visszaélésnek minősül az alperesnek az a magatartása, hogy az adásvételi szerződést eladóként nem írta alá. Az alperes elzárkózása nem volt rendeltetésszerű joggyakorlás, ettől függetlenül azonban az I-II. r. felperesek tulajdoni hányada tekintetében a szerződés mindenképpen érvényesen létrejött, ezért a másodfokú bíróság ettől eltérő álláspontja jogszabálysértő.

Az alperes a jogerős ítélet felülvizsgálati kérelemmel támadott rendelkezéseinek a hatályában való fenntartását kérte.

Mindenekelőtt megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság, hogy a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül [Pp. 275. § (2) bek.], ezért az nem vonatkozott arra az ítéleti rendelkezésre, amellyel a bíróság az alperes tulajdoni hányada tekintetében a szerződés érvénytelenségét állapította meg, és rendelkezett annak jogkövetkezményéről.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!