Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10683/2013/4. számú precedensképes határozata megállapítás iránti per tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 233. §, 272. §] Bírók: Csorba Anna, Stark Marianna, Suba Ildikó

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Mfv.II.10.683/2013/4.szám

A Kúria ... jogtanácsos által képviselt kérelmezőnek - a Hovánszki Arnold Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Hovánszki Arnold ügyvéd) által képviselt kérelmezett ellen konzultációs szabályok megsértésének megállapítása iránt a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 1.Mpk.50.012/2013. szám alatt megindított és másodfokon a Székesfehérvári Törvényszék 3.Mpkf.20.796/2013/2. számú végzésével jogerősen befejezett nem peres eljárásban az említett másodfokú határozat ellen a kérelmező által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

v é g z é s t:

A Kúria a Székesfehérvári Törvényszék 3.Mpkf.20.796/2013/2. számú végzését hatályában fenntartja.

Kötelezi a kérelmezőt, hogy 15 napon belül fizessen meg a kérelmezettnek 10.000,- Ft (Tízezer forint) és 2.700,- Ft (Kétezer-hétszáz forint) áfa felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálati eljárásban is irányadó tényállás szerint a kérelmező titkárhelyettese B. F. 2013. január 8-án a kérelmezettől írásbeli tájékoztatást kért a Lakhatási Támogatás Szabályzat bevezetendő rendelkezéseiről, majd 2013. február 1-jén konzultációt kezdeményezett a 2013. január 30-án kihirdetett szabályzattal kapcsolatban. A levelében hivatkozott arra, hogy a rendelkezések némelyike súlyosan sérti az egyenlő bánásmód követelményét, túlzott mértékben ellenőrzése alá akarja vonni a támogatást igénylők magánéletét. A konzultáció időpontjaként 2013. február 8-án 13.00 órát jelölt meg. A fenti időpontban a konzultáción a kérelmezőt B. F., valamint H. V. szakszervezeti titkár, míg a kérelmezettet M. V. HR unit manager és F.-né Cs. T. bérszámfejtés unit manager képviselte, akik annak a HR team managernek a helyettesei, akikhez a kérelmező a konzultációra vonatkozó kérelmét címezte. A megközelítőleg 40 perces konzultáció eredménytelenül zárult, a kérelmezett képviselői azt lezártnak tekintették és egy arra vonatkozó írásbeli nyilatkozatot kívántak átadni a kérelmező titkárának, hogy esetleges írásbeli véleményét a következő hét első napjáig előterjesztheti. Ezt a nyilatkozatot a kérelmező titkára nem vette át.

A kérelmező a közigazgatási és munkaügyi bírósághoz benyújtott kérelmében annak megállapítását kérte, hogy a kérelmezett megszegte a konzultáció szabályait, érdemi tárgyalás lefolytatására nem került sor. Kérte, hogy a bíróság kötelezze a kérelmezettet konzultáció lefolytatására. A kérelmező hivatkozott arra, hogy a kérelmezett képviselői nem rendelkeztek döntési jogkörrel, már a konzultáció elején jelezték, hogy csupán 40 percük van a megbeszélésre. A kérelmezett oldalán felmerült okból került sor a kezdeményezéshez képest a konzultáció hetedik napra történő kitűzésére, így megállapodás hiányában a konzultációt 30 perc után befejezettnek tudta nyilvánítani, annak a folytatásától indokolás nélkül elzárkózott. Ezen túlmenően nem függesztette fel a konzultáció időtartamára a szabályzat végrehajtását.

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság az 1.Mpk.50.012/2013/4. számú végzésével a kérelmet elutasította és a kérelmezőt eljárási költség, valamint eljárási illeték megfizetésére kötelezte.

A végzés indokolása szerint a konzultáció rendeltetése, hogy a szociális partnerek megfelelő képviselet mellett érdemi véleménycserét folytathassanak. Ahhoz, hogy ez a jogintézmény a szerepét ténylegesen betöltse, megfelelő előkészítés, az időpont gondos meghatározása és megfelelő döntési jogosultsággal rendelkező képviselet szükséges.

A rendelkezésre álló iratok szerint a konzultáció helyét és idejét maga a kérelmező határozta meg.

A HR team manager 2013. február 27-én kelt nyilatkozata szerint a unit managerek saját ügykörükben jogosultak voltak a helyettesítésére, a képviseleti jogosultsága sokkal inkább a kérelmező képviselőjének volt megkérdőjelezhető, mivel a szakszervezet alapszabálya a képviseletre a titkárt jogosította fel. A kérelmező képviseleti jogosultságát a kérelmezett képviselői nem kifogásolták.

Annak eldöntésénél, hogy volt-e érdemi konzultáció a felek között, figyelemmel kell lenni arra, hogy a szabályzat tervezetét az üzemi tanács már véleményezte. A kérelmező 2013. január 8-án kért és kapott tájékoztatást a szabályzat tervezetéről, amely így széles körben ismertté vált a kérelmezett munkavállalói között. A kérelmező a kifogásait már a 2013. február 1-jén kelt levelében a kérelmezett tudomására hozta. Ilyen előzmények után a 40 perces megbeszélés sem jelent formális konzultációt.

A kérelmezett a konzultáció lezártnak nyilvánítása mellett is lehetőséget biztosított a kérelmező számára, hogy az esetleges további észrevételeit előterjessze, a kérelmező azonban az erre vonatkozó írásbeli tájékoztatást nem volt hajlandó átvenni.

A kérelmezett ugyan formálisan nem függesztette fel a szabályzat végrehajtását, azonban nincs adat arra vonatkozóan, hogy a konzultáció ideje alatt a szabályzat rendelkezései alapján bármilyen döntést hozott volna, így a kérelmezőnek ez a kifogása sem megalapozott.

A kérelmező fellebbezése folytán eljárt Székesfehérvári Törvényszék a 3.Mpkf.20.796/2013/2. számú végzésével az elsőfokú végzés fellebbezett részét azzal hagyta helyben, hogy a kérelmező illeték fizetésére történő kötelezését mellőzte.

A fellebbezésben foglaltakra tekintettel kiemelte, hogy az eljárás során nem merült fel olyan adat, ami azt igazolta volna, hogy a konzultáció időpontja a munkáltató érdekkörében felmerült okból tolódott ki a határidő utolsó napjára.

A kérelmezett az eljárás során igazolta, hogy képviselői a konzultáción döntési joggal vettek részt, ezt nyilvánvalóan a kérelmező sem vitatta, hiszen velük érdemi tárgyalást folytatott.

A jogvita elbírálása szempontjából nincs jelentősége M. V. kérelmező titkárához írt levelének, ugyanis a tárgyalások befejezése és a határidő lejárta miatt a konzultációs folyamat lezárult.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 233. § (3) bekezdésében megfogalmazott az a követelmény, hogy a munkáltató a konzultáció ideje alatt a tervezett intézkedését ne hajtsa végre, nemcsak a munkáltató formális, végrehajtás felfüggesztését elrendelő döntésével valósulhat meg, hanem úgyis érvényesülhet, ha a szabályzat alkalmazásától tartózkodik. Az alkalmazás szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a szabályzat a konzultáció ideje alatt elektronikus formában elérhető volt.

A kérelmező a felülvizsgálati kérelmében kérte a végzések hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak a nemperes eljárás újbóli lefolytatására történő kötelezését.

Álláspontja szerint a jogerős végzés sérti a Pp. 206. § (1) bekezdését, az Mt. 233. § (1) bekezdésének b) pontját, valamint a 233. § (2), (3) bekezdését.

A kérelmező hivatkozott arra, hogy az elsőfokú bíróság nem rendelte el a kérelmében foglaltak bizonyítását és a bizonyítottság hiányát a terhére rótta mind a konzultáció időpontja, mind pedig a kérelmezettet képviselők képviseleti jogosultsága tekintetében.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!