Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Törvényszék K.700037/2021/9. számú határozata foglalkoztatási szerv tevékenységével összefüggő közigazgatási határozat jogszerűsége tárgyában. Bírók: Lele Zsófia, Takácsné Dr. Pető Judit, Tóth Csenge

...

SZEGEDI TÖRVÉNYSZÉK

Az ügy száma: 103.K.700.037/2021/9.

A felperes képviselője: Bozóky Ügyvédi Iroda

(felperesi képviselő címe.)

A felperes: felperes1

(felperes címe)

Az alperes képviselője: dr. Schnell Erzsébet kamarai jogtanácsos

Az alperes: alperes1

(alperes címe.)

Az ügy tárgya: foglalkoztatási szerv tevékenységével összefüggő közigazgatási határozat jogszerűsége

Í t é l e t

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az állam javára az állami adó- és vámhatóság felhívásában megjelölt módon és számlára 30.000,- (Harmincezer) Ft eljárási illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 15.000,- (Tizenötezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az ítélet alapjául szolgáló tényállás

[1] A bíróság a tényállást a felperes keresetlevele, az alperes védirata, a bírósági és a megelőző eljárás során keletkezett iratok alapján állapította meg.

[2] A felperesi munkáltató, valamint egyéb érdekelt1 munkavállaló közös kérelmet nyújtott be csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatása iránt a veszélyhelyzet idején történő csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatásáról szóló 105/2020. (IV. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 4. § (1) bekezdés a) pontja alapján. Ennek keretében a munkavállaló a csökkentett munkaidő miatt kieső jövedelme egy részére támogatást

igényelt, a munkáltató pedig létszámtartási kötelezettséget vállalt. Kötelezettséget vállalt továbbá arra, hogy amennyiben a csökkentett munkaidő a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét meghaladja, egyéni fejlesztési időben állapodnak meg a csökkentett munkaidő miatt kieső munkaidő 30%-ának megfelelő mértékben, legalább a támogatás időtartamára. A felperes kérelmében azt vállalta továbbá, hogy a nevezett munkavállalót az eredeti napi 4 óra munkaidőben történő foglalkoztatás helyett napi 1 óra csökkentett munkaidőben foglalkoztatja.

[3] Az alperes a 2020. május 11. napján kelt BKM/01/006403-1/2020. ügyiratszámú határozatával a felperesi munkaadó és egyéb érdekelt1 munkavállaló közös kérelme alapján a munkavállaló részére hazai és uniós forrásból megvalósuló munkaerő-piaci programból nyújtott csökkentett munkaidős foglalkoztatás-támogatást ítélt meg 2020. május 4. napjától 3 hónap időtartamban. A támogatási időszak 2020. május 4. napjától augusztus 3. napjáig tartott. A felperesi munkaadó 2020. május, június és július hónapokra vonatkozóan a támogatás elszámolását benyújtotta, amely alapján 165.147,- Ft került kifizetésre a munkavállaló részére.

[4] A felperesi munkáltató által megvalósított foglalkoztatás ugyanakkor nem felelt meg a Korm. rendelet 1. § a) pontja alapján a veszélyhelyzet idején történő csökkentett munkaidős foglalkoztatás fogalmának, mivel a veszélyhelyzet kihirdetését követően módosításra kerülő munkaszerződés szerint 3 havi átlagban legalább a módosítás előtti munkaszerződés szerinti 25%-át elérő, de a 85%-át meg nem haladó részmunkaidős foglalkoztatás nem valósult meg.

Az alperes határozata

[5] A felperes által beküldött elszámoló lapok és jelenléti ívek vizsgálata alapján az alperes munkaerő-piaci ellenőrzést folytatott, melynek eredményeképpen megállapította, hogy a felperesi munkáltató a támogatásról szóló határozatban vállalt, illetve a Korm. rendelet 2. § ba) pontjában foglalt csökkentett munkaidős foglalkoztatásnak nem tett eleget. Nem teljesítette a támogatás időtartama alatt - munkaidőkeret alkalmazása mellett is -, hogy átlagosan napi 1 órában foglalkoztatja a munkavállalót, a korábbi napi 4 óra munkaidő helyett. Erre tekintettel az alperes a 2020. november 18. napján kelt BKM/01/006403-4/2020. ügyiratszámú határozatával 165.147,- Ft megtérítésére kötelezte a felperest a hazai és uniós forrásból megvalósuló munkaerő-piaci programból nyújtott, a veszélyhelyzet idején történő csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatáshoz kapcsolódó kötelezettségszegése miatt. Az alperes döntését a Korm. rendelet 1. § a) pontjára, valamint 2. § ba) pontjára, 4. § (1) bekezdés a) pontjára, valamint a 9. § (4) és (7) bekezdéseire alapította.

[6] Döntése indokolásában kifejtette, hogy a felperes a csökkentett munkaidős foglalkoztatásnak nem tett eleget, mivel a támogatást megállapító határozatban vállalta, hogy a támogatás időtartama alatt - munkaidőkeret alkalmazása mellett is - átlagosan napi 1 órában foglalkoztatja a munkavállalót. A kérelemben megjelölt mértékű munkaidő-csökkenés és a Korm. rendelet alapján a támogatási időszakban a munkavállalónak napi 1 órás munkaidő alapulvételével legalább 65 munkaórát (május 20 óra, június 21 óra, július 23 óra, augusztus 1 óra) kellett volna ledolgoznia ahhoz, hogy legalább a módosítás előtti munkaszerződés szerinti - napi 4 óra munkaidő - 25%-át elérje. Ugyanakkor a beküldött jelenléti ívek alapján mindösszesen 61 munkaórát dolgozott a foglalkoztatott a támogatási időszak alatt, mely alapján a Korm. rendelet 1. § a) pontjában foglalt csökkentett munkaidő és a 2. § ba) pontjában foglalt csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatás nem valósult meg, ezért a folyósított támogatás összegének megfelelő mértékű befizetést köteles teljesíteni a felperes.

Kereset és védirat

[7] A végleges közigazgatási döntéssel szemben előterjesztett keresetében a felperes elsődlegesen az alperesi határozat megváltoztatását kérte akként, hogy a bíróság a 165.147,- Ft kiutalt támogatás megtérítésre kötelezését mellőzze és a befizetett összeget részére utalja vissza, másodlagosan a határozat hatályon kívül helyezését kérte. Keresete indokolásaként előadta, hogy egyéb érdekelt1 munkaszerződése alapján havi 80 óra munkaidő-keret alapján került foglalkoztatásra. Havi munkaidő-kerettel számolva a támogatási időszakban 240 órát kell figyelembe venni, melynek 25%-a 60 óra, melyet a jelenléti ívek szerint a nevezett munkavállaló ledolgozott. A felperes keresetéhez csatolta a munkaszerződést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!