Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Törvényszék Pf.21953/2008/2. számú határozata szerződésből eredő követelés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 215. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 145. §, 373. §] Bírók: Both Ödön, Dobler László, Tóth Gabriella

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Járásbíróság P.21026/2007/21., *Szegedi Törvényszék Pf.21953/2008/2.*, Kúria Pfv.20307/2009/9. (EH 2009.2044, BH 2010.1.9)

***********

CSONGRÁD MEGYEI BÍRÓSÁG

1.Pf.21.953/2008/2. szám

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N !

A Csongrád Megyei Bíróság a dr. Kollár Andor ügyvéd (6724 Szeged, Kossuth L. sgt. 52.) által képviselt ... felperes neve ... 31. szám alatti lakos I. r. és .... felperes neve uo. lakos II. r. felperesnek - a Szepesi és Tóth Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd: dr. Tóth Miklós Szeged, Feketesas u. 28. II/15.) által képviselt ... alperes neve alperes címe szám alatti lakos alperes ellen szerződésből eredő követelés iránt indított perében a Szegedi Városi Bíróság 37.P.21.026/2007/21. számú, 2008. június 6. napján kelt ítélete ellen az alperes részéről 23. ám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta az alábbi

Í T É L E T E T

Az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, megfellebbezett rendelkezését megváltoztatja és a keresetet teljes egészében elutasítja.

Mellőzi az alperes perköltség és illeték fizetésére kötelezését.

A felperesek által az állam javára egyetemlegesen fizetendő elsőfokú eljárási illeték összegét 113.600,- (Száztizenháromezer-hatszáz) forintra felemeli.

Kötelezi a felpereseket, hogy egyetemlegesen 15 nap alatt fizessenek meg az alperesnek 125.000,- (Százhuszonötezer) forint első-és másodfokú költséget.

Kötelesek a felperesek külön felhívásra egyetemlegesen megfizetni az államnak 90.000,- (Kilencvenezer) forint fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S

Az alperes a ... 151 hrsz.-ú, a természetben ... szám alatti ingatlanban 118/1906 tulajdoni hányaddal rendelkezett, amely egy lakás és egy garázsingatlannak felelt meg.

Amikor az alperes a garázstulajdonát (17,88 m²) el kívánta adni, akkor a perbeli ingatlan még nem alakult át társasházzá, az a tulajdonostársak osztatlan közös tulajdonában állt. Ekkor (2005. június 13-án) kötött az alperes adásvételi szerződést ... István, perben nem álló személlyel. A szerződésben az elidegeníteni kívánt ingatlanrészt 118/1906 tulajdoni hányad arányban jelölték meg, ugyanakkor azt közelebbről egy 17,88 m² területű, ... szám alatt nyilvántartott garázsként írták körül. A vételárat a szerződésben 1,5MFt-ban jelölték meg, azonban ténylegesen 3.575.000,-Ft vételárban állapodtak meg, amit a vevő akként fizetett meg, hogy 400.000,-Ft-ot foglalóként, majd a fennmaradó összeget a szerződéskötéskor a szerződést kötő ügyvéd irodájában, az ügyvéd előtt adott át az alperesnek, vagyis az ügyvédi irodában 3.175.000,-Ft átadására került sor.

A szerződéskötés másnapján az okiratszerkesztő ügyvéd a szerződést benyújtotta a földhivatalhoz.

A tulajdonostársakat az alperes nem hívta fel elővásárlási joguk gyakorlására. Ugyanakkor az alperes édesapja bejelentette az építőközösség ügyeit intéző ... Kft-nek, hogy a garázs új tulajdonosa is megjelenik a 2005. június 29-én megtartandó lakógyűlésen, majd a kft. kérésére az adásvételi szerződést megküldte a kft-nek a lakógyűlést megelőzően 1-2 nappal.

A lakógyűlésen került sor annak ismertetésére, hogy az alperes eladta a garázstulajdonát. Ez ellen a tulajdonostársak tiltakoztak, majd a felperesek a 2005. július 1. napján kelt nyilatkozat szerint jelezték az alperesnek, hogy elővásárlási jogukkal élni kívánnak a garázs tekintetében, amely a 118/1906 tulajdoni hányad helyett 30/1906 tulajdoni hányad. Utaltak arra, hogy az adásvételi szerződésben a tulajdoni hányad tévesen került rögzítésre, mert az a lakástulajdont is magában foglalja. Jelezték, hogy a 1,5MFt vételárat az ügyvédjüknél letétbe helyezték.

Az alperes és a vevő 2005. július 13-án felbontotta az adásvételi szerződést arra utalva, hogy abban ténylegesen tévesen jelölték meg a tulajdoni hányadot, mert szerepel benne a lakás tulajdoni hányada is, holott a vételi-eladási szándék a garázsra vonatkozott kizárólag. Nevezettek helyreállították az eredeti állapotot, a foglaló kivételével a fennmaradó 3.175.000,-Ft vételár visszafizetésre került az alperes részére a 2005. október 11-én kelt megállapodás szerint.

A peres eljárás során a ...Körzeti Földhivatal a ... számú határozatával külön helyrajzi számra (151/A/22. hrsz.) jegyezte az adásvétel tárgyát képező garázst, ami 163/10000 tulajdoni hányadnak felel meg az azóta társasházzá alakult ingatlanban.

A felperesek a módosított keresetükben annak megállapítását kérték, hogy az elővásárlási joguk gyakorlásával köztük és az alperes között jött létre az adásvételi szerződés a perbeli 17,88 m² alapterületű, a ... szám alatti ingatlanban ... szám alatt nyilvántartott garázsra vonatkozóan az ingatlanból 30/1906 tulajdoni hányad arányban. Vétel jogcímén kérték a tulajdoni hányaduk nyilvántartásba történő bejegyzését személyenként egyenlő tulajdoni hányad arányban (15/1906-15/1906). Kérték továbbá összesen 393.000,-Ft megfizetésére kötelezni az alperest elsődlegesen használati díj, másodlagosan kártérítés címén.

Hivatkozásuk szerint, amikor tudomásukra jutott (2005. június 30. napján), hogy az alperes elidegenítette a garázstulajdonát, a következő napon éltek elővásárlási jogukkal és a szerződésben szereplő 1,5MFt vételárat ügyvédi letétbe helyezték. Miután az elővásárlási jog gyakorlását követően került sor az alperes és a kívülálló személy által megkötött adásvételi szerződés megszüntetésére, az az elővásárlási jog gyakorlása szempontjából figyelembe nem vehető, mert az elővásárlási jog gyakorlásáról az alperes 2005. július 9. napján, míg a kívülálló vevő 2005. július 4. napján, tehát még az általuk kötött szerződés megszüntetését megelőzően tudomást szereztek. Előadták, hogy azért nem a vitás adásvételi szerződés szerinti 118/1906 tulajdoni hányadra vonatkozóan éltek elővásárlási jogukkal, mert a szerződés tartalmából egyértelműen meg lehetett állapítani, hogy az adásvétel kizárólag a garázsingatlanra vonatkozik, amelynek akkori tulajdoni hányada a nyilatkozatukban megjelölt 30/1906 volt. Miután az alperes 2005. július 9. napján szerzett tudomást az elővásárlási joguk gyakorlásáról, köztük ezen a napon jött létre a garázsra vonatkozó adásvételi szerződés. Ezt követően az alperes már nem rendelkezhetett az ingatlannal, tehát nem bonthatta volna fel a kívülálló személy és a közte létrejött szerződést (lásd 1. számú keresetlevél).

A használati díjra vonatkozó kereseti kérelem tekintetében azt adták elő, hogy miután az elővásárlási jogukkal éltek, de az ingatlant birtokba venni, használni, hasznosítani nem tudták, elsődlegesen használati díjra tarthatnak igényt, másodlagosan - miután az ingatlan állagmegóvásáról nem tudtak gondoskodni - kártérítés illeti meg őket.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a kívülálló személlyel érvénytelen szerződést kötött, mert az adásvételi szerződésben tévesen jelölték meg az eladandó ingatlan adatait. A 118/1906 tulajdoni hányad ugyanis nemcsak a garázst, hanem a 43,41 m² alapterületű lakás tulajdoni hányadát is magában foglalta. Ezen tévedésükről akkor szereztek tudomást, amikor a felperesek az elővásárlási jogra vonatkozó nyilatkozatukat a részükre megküldték. Emiatt haladéktalanul felbontották a szerződést. Utalt arra, hogy érvénytelen szerződés esetén az elővásárlási jog gyakorlása szóba sem kerülhet. Hivatkozása szerint nyilvántartási bejegyzésre is alkalmatlan volt az okirat, mert az ingatlan-nyilvántartásban a garázsingatlan nem került külön feltüntetésre, hiszen az ingatlan osztatlan közös tulajdonban állt, és abban csak a tulajdoni hányad arányok szerepeltek, de külön a garázsé nem. Álláspontja szerint bejegyzésre alkalmatlan okirat tekintetében az elővásárlási jog gyakorlása is kizárt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!