Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

KMKv 2012.1 A Kúria Közigazgatási Kollégiumának 1/2012. (VI. 12.) KMK véleménye

A közigazgatási perek fellebbezési illetéke megállapításának módjáról

A Pp. XX. fejezete szerinti közigazgatási perekben a fellebbezési eljárásban a fellebbezési pertárgy érték megállapítására az Illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény konkrét pertárgy értékre illetőleg a meg nem határozható pertárgy értékre irányuló szabályai egyaránt alkalmazhatók. Az illeték szempontjából az eljárás tárgyának értékét a fellebbezés iránya, valamint a közigazgatási határozatban foglalt kötelezés jellege állapítja meg.

A Kúria 1/2012. KMPJE. számú jogegységi határozatában foglalkozott az eljárási illeték kötelezettség megállapításának módjával figyelemmel az illeték-kötelezettség keletkezének időpontjára, valamint az illetékre vonatkozó szabályozás eljárás időtartalma alatt történő megváltoztatására. A kollégiumnak a jogegységi kezdeményezéshez kapcsolódóan abban kellett véleményét megfogalmaznia, hogy a közigazgatási perekben - azokban az esetekben, ahol az elsőfokú ítélet ellen fellebbezésnek van helye - milyen módon lehet megállapítani a pertárgy értéket és ezáltal a fellebbezési eljárás illetékét.

Az Illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 43. § (3) bekezdése a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti peres eljárás kereseti illetékét fő szabály szerint tételes illeték alá sorolja, két irányú kivétel megfogalmazásával. Az egyik kivétel-csoportot maga az Itv. határozza meg a konkrét ügycsoportok taxatív felsorolásával, másrészt lehetőséget ad arra is, hogy külön törvény rendelkezzen a közigazgatási perek tételes illetéktől való eltéréséről.

Az Itv. 46. § (1) bekezdés értelmében a fellebbezési illeték mértéke az általános szabályok (39-41. §) szerint megállapított illeték alap után ítélet elleni fellebbezés esetében 8%, de legalább 15.000 forint, legfeljebb 2.500.000 forint. Az Itv. a közigazgatási perekben benyújtott fellebbezésre az általánostól eltérő szabályozást nem tartalmaz, így a fellebbezés illetékét a másodfokú bíróságnak az Itv. 46. § (1) bekezdése keretei között kell meghatároznia, arra is tekintettel,hogy tételes illeték a fellebbezési eljárásban nem alkalmazható.

A fellebbezhető közigazgatási perekben az ügyek jellege az Itv. illetékalap megállapítási módozatai közül mind a konkrétan meghatározott értékű, mind pedig a meg nem határozatható értékű számítási mód alkalmazására lehetőséget ad. A közigazgatási perekben a fellebbezés körében az eljárás tárgyának értéke az esetben állapítható meg, ha a fellebbezés az elsőfokú ítélet, illetőleg közvetve a közigazgatási határozat olyan rendelkezését érinti, amelynek pénzbeli értéke az ügy jellegére tekintettel pontosan megállapítható (bírság összeg vagy kötelezettséghez kapcsolódó pénzbeli ellenérték). Ebben az esetben az így alapul vett érték alapján kell az Itv. 46.§ (1) bekezdés szerint a fellebbezési illetéket meghatározni.

Azokban az ügyekben amikor a közigazgatási határozat jellege, illetőleg a vitatott jogszabálysértés sajátosságai miatt az eljárás tárgyának értékét pontosan meghatározni nem lehet a fellebbezési illetékre nézve az Itv. 39. § (1) bekezdés c) pontja szerinti vélelmezett pertárgy értéket kell alapul venni és ennek figyelembe vételével állapítható meg a fellebbezési illeték az Itv. 46. § (1) bekezdés szerinti mértékben.