Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2000.249 Az emberi méltósághoz való jogot biztosító személyi ellenőrzésre vonatkozó szabályok megsértése a rendkívüli felmondást megalapozta [Mt. 102. §].

A felperes 1976. szeptember 18-ától fennállt munkaviszonyát az alperes 1998. február 9-én rendkívüli felmondással megszüntette.

Az indokolás szerint a felperes 1998, február 2-án az éjszakai műszakban, amikor női motozó nem volt szolgálatban, 8-10 esetben nő munkavállalót hívott be a motozó helyiségbe és az ajtót becsukta. A felperes ezzel megsértette az 1997. november 28-án kiadott ügyvezetői utasításban foglaltakat, mely szerint motozást csak azonos nemű személy végezhet. Az indokolás utalt arra is, hogy az 1998. február 2-án 18 óra 45 perckor a szolgálati eligazításon, ahol a felperes is részt vett, a rendészeti vezető nyomatékosan felhívta a figyelmet a más nemű személy motozásának tilalmára. A munkáltató súlyosbító okként értékelte, hogy a felperes 1998. január 22-én és január 30-án is megszegte a munkaviszonyából származó kötelezettségét.

A felperes a rendkívüli felmondás jogellenessége jogkövetkezményei iránt indított pert az alperes ellen. A rendkívüli felmondásban felhozott indok valótlanságára hivatkozott, ugyanis a rendészeti vezető aznapi, a munkából távozó "minden dolgozó megmotozására" vonatkozó utasítása szerint járt el. Továbbá csatolta S. J. nyilatkozatát arról, hogy a felperes a motozást illemtudóan, udvariasan végezte, sem hozzá, sem munkatársához nem nyúlt.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A munkaügyi bíróság kifejtette, hogy a felperes az ügyvezetői utasítást ismerte, az eligazításon részt vett, ennek ellenére a perbeli napon műszakváltáskor négy női munkavállaló egyenkénti személyi ellenőrzését egy elkülönített helyiségben csukott ajtó mögött végezte. A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a rendkívüli felmondást a személyi ellenőrzésre vonatkozó belső előírások megszegése megalapozta. A bíróság alaptalannak találta a pótlék, illetve ügyeleti díj iránti követeléseket is.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett rendelkezéseit nem érintette, a fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta.

A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság által feltárt tényállásból levont jogi következtetéssel. A fellebbezéssel összefüggésben kiemelte, hogy az alperes maradéktalanul bizonyította a perbeli intézkedés indokait, a felperes az ügyvezetői utasítást ismerte. A cselekmény minősítése szempontjából pedig közömbös, hogy az aznapi eligazításon a felperes részt vett-e.

A felperes a másodfokú ítélet ellen felülvizsgálati kérelemmel élt és annak hatályon kívül helyezését, a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte, mivel a jogerős ítéletet iratellenesnek, a következtetéseket egymásnak ellentmondó bizonyítékokkal alátámasztottnak találta. Arra hivatkozott, hogy a rendkívüli felmondásban felhozottakat mindvégig vitatta, magatartását az elsőfokú bíróság nem minősítette motozásnak, ennek ellenére "egy mondatos indokkal" az utasítás megsértését állapította meg.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felülvizsgálati eljárás keretében a bíróság mérlegelése körébe tartozó ténykérdés általában nem vizsgálható, ha a bíróság a tényállást a felek előadásainak és a bizonyítékoknak az egybevetése alapján állapítja meg, a bizonyítékokat a maguk összességében értékeli és meggyőződése szerint bírálja el [Pp. 206. § (1) bekezdés]. A felülvizsgálati eljárásban nincs lehetőség a bizonyítás adatinak ismételt egybevetésére, értékelésére, azaz felülmérlegelésére.

A felülvizsgálati bíróság csak azt vizsgálhatja, hogy az eljárt bíróságok a mérlegelés körébe vont adatok, bizonyítékok megállapítása és azok egybevetése során nem jutottak-e nyilvánvalóan helytelen és okszerűtlen következtetésre.

Az adott esetben az előbbiek szerinti jogszabálysértést megalapozó okszerűtlen mérlegelés és következtetés a tényállás tekintetében nem állapítható meg. A felperes az ellenőrzéssel kapcsolatos előírásokat és utasításokat ismerte, és a perben elismerte, hogy több nődolgozónál női motozó nélkül egy zárt helyiségben személyes ellenőrzést végzett. Mindezt az alperes által 1998. február 3-án felvett jegyzőkönyvek és számos tanú nyilatkozata támasztotta alá. Az alperes nyomatékosan tiltotta a nő munkavállalók tekintetében a női motozó nélküli ellenőrzést, ami annak jellegéből adódóan nyilvánvalóan indokolt. A vagyonvédelemhez fűződő munkáltatói érdek megalapozza a munkavállalók személyi ellenőrzésére kiterjedő ellenőrzést, ez azonban nem sértheti az emberi méltósághoz való jogot. Ennek biztosítására a munkáltató előírhat olyan szabályokat, amelyek az ellenőrzés sajátos jellegére tekintettel védik a munkavállalót.

A felperes azonban ezt figyelmen kívül hagyta, szándékos minősített kötelezettségszegésével alapot adott a rendkívüli felmondásra. Mindezeket a bizonyítékok hiteltérdemlően és aggálytalanul alátámasztják.

A felülvizsgálati kérelem tehát az ítéletek megalapozatlanságát sikertelenül támadta. A megállapított tények alapján bizonyított minősített munkaköri kötelezettségszegés az Mt. 96. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint a felperes munkaviszonyának rendkívüli felmondására jogszerű indokul szolgált.

A Legfelsőbb Bíróság ezért a felperes keresetének elutasítását törvénysértés nélkül helybenhagyó jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának /I/ bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv. I. 10. 311/1999. sz.)