Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.8.339 Nem minősül választási eljáráson kívüli ügynek, ha az önkormányzat jegyzője mint a választási iroda vezetője intézkedik [1997. évi C. tv. 3. § a) pont, 77. § (1) bek.].

Az Országos Választási Bizottság (a továbbiakban: OVB) határozatával a Fővárosi Választási Bizottság (a továbbiakban: FVB) határozatát helybenhagyta, a kérelmezők kifogását elutasította.

A határozat indokolása szerint helyesen állapította meg elsőfokú határozatában az FVB, hogy a helyi választási iroda vezetőjének kifogásolt - 2004. május 3-án kelt, 1/2004. számú - utasítása valójában egy intézményvezetői döntés, amely nem választási ügy, ennek következtében nem tartozik a választási szervek hatáskörébe.

Rámutatott arra is az OVB másodfokú határozatában, hogy a plakátra vonatkozó rendelkezéseken túlmenően a választási bizottságok hatásköre további sajtójogi kérdésekre nem terjed ki.

A kérelmezők a törvényes határidőn belül "fellebbezésként" jelölt kifogást nyújtottak be az OVB határozata ellen. Arra hivatkoztak, hogy az OVB határozata megalapozatlan: az OVB tévesen állapította meg hatáskörének hiányát az ügyben, és törvénysértő döntést hozott. Kérték a határozat hatályon kívül helyezését az FVB határozatra is kiterjedően.

Kifejtették, hogy a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) alapelvei lefektetik a demokratikus, alkotmányos jogállamban kategorikus alapkövetelményként jelentkező két elvet: a jogorvoslat lehetőségének elvét [3. § e) pont], valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlat elvét [3. § d) pont].

Ez a két alapelv sérült, amikor a két választási bizottság hatáskörének hiányát állapította meg, és nem hozott a kifogásolt intézkedést elmarasztaló döntést (akár úgy, hogy a felettes választási iroda útján, utasítással szüntetteti meg annak hatályát).

Ha a kifogásolt jegyzői intézkedés intézményvezetői döntés lenne, akkor a Ve. 39. § (3) bekezdése miatt nem lehetne ellene jogorvoslatot keresni a többi jegyzői intézkedés elleni lehetséges jogorvoslat terepén (munkáltatói felüldöntés kérése, illetve közigazgatási hivatal). Ha viszont a választási iroda vezetőjeként ír alá valamint, és kizárólag a Ve.-re hivatkozik, akkor a Ve. jogorvoslati alapelvének érvényesülnie kell, különben az alkotmányosság sérül, mert ez a döntés semmilyen fórum előtt nem lenne vitatható.

Ha a jegyző a választási iroda vezetőjeként a Ve. szabályain és választási irodavezetői jogkörén túlterjeszkedő döntést hoz, akkor nem lehet ezt a választási eljáráson kívüli ügynek minősíteni, és ekként a javára értékelni, mert ezzel a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elve sérülne.

Az intézkedés tartalma is a Ve. és az alkotmányos rend sérelmét okozza, amikor törvényesen működő sajtótermékeket a kampányanyagokkal egy kalap alá vesz, valamint a bűnösség vélelmét és az alaphelyzetben törvénysértő működés (teljességgel alaptalan) vélelmét állítja fel.

Ennek alapján pedig a kérelmezők kérték a választási iroda vezetőjének kifogásolt intézkedését megsemmisíteni, mert az sérti a Ve. 3. § a), c), d) és e) pontjait, továbbá túlterjeszkedik a Ve. 35-39. §-aiban foglalt felhatalmazásokon [különösen a 38. § (1) bekezdés d) pontján és (2) bekezdésén].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!