Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.6.264 Ha a jelentős fakitermelésre vállalkozó munkaadó vezetője a munkavállalót kiszállította a munkahelyre, motorfűrészt és védőfelszerelést bocsátott a rendelkezésére, és ezt a munkavállaló elfogadta, a felek között munkaviszony jött létre. A munkaviszony keretében bekövetkezett baleset üzemi baleset, amelyért a munkáltató teljes kártérítési felelősséggel tartozik [Mt. 174. § (1) bek.].

A felperes a keresetében az I. rendű alperes bt.-vel kötött szóbeli munkaszerződéséből eredő munkavégzése (fakivágás) során bekövetkezett balesete miatt 1 000 000 forint általános kár és 3 000 000 forint nem vagyoni kár megfizetésére kérte kötelezni az I. rendű alperest, és a mögöttes felelősségére hivatkozással a bt. üzletvezető beltagját, a II. rendű alperest is.

A munkaügyi bíróság a közbenső ítéletével megállapította, hogy az I. rendű alperes teljes kártérítési felelősséggel tartozik a felperes 1995. november 5-én a Cs. erdőrészletben történt balesetéért.

A bizonyítékok mérlegelése során, az ítéletében indokolva azok értékelését, azt állapította meg, hogy az I. rendű alperes betéti társaság az 1999. november 1-jén 300 m3 fa év végéig történő kitermelésére kötött vállalkozási szerződése teljesítésére foglalkoztatta 1999. november 1-jétől a felperest munkaviszony keretében. A munkavégzés lehetőségéről a II. rendű alperes értesítette a felperest és további három személyt, majd az UAZ gépkocsijával kivitte a munkavállalókat a munkavégzés helyére, részükre védőfelszerelést, munkaeszközt (motorfűrészt) biztosított. A baleset úgy következett be, hogy a felperes a védősisakot a fejére tette, és a motorfűrésszel kivágott egy fát, ami egy kiszáradt fára esett, és az rádőlt a felperesre, aki gerincsérülést szenvedett.

A munkaügyi bíróság a bizonyítékok alapján nem fogadta el a II. rendű alperes előadását arról, hogy a felperest és a másik három személyt kizárólag "ággyűjtés" céljából csak november 5-én szállította ki az erdőbe, és velük nem létesített fakitermelésre munkaviszonyt.

Az elsőfokú bíróság az I. rendű felperessel létrejött munkaviszony alapján arra tekintettel állapította meg a bt.-nek mint munkáltatónak az Mt. 174. §-ának (1) bekezdésén alapuló kártérítési felelősségét, hogy a munkáltató a felperest a biztonságos munkavégzéshez szükséges tájékoztatással nem látta el, továbbá a felperest úgy bízta meg a fakivágással, hogy motorfűrész kezeléséhez szükséges végzettséggel nem rendelkezett. Ezáltal megszegte a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2. §-a (2) bekezdésében, az 51. §-ában, valamint a 15/1989. (X. 8.) NIM rendelettel kiadott Erdészeti Biztonsági Szabályzat 3.2.2. pontjában előírtakat.

A közbenső ítélet ellen az alperesek fellebbeztek.

A megyei bíróság az ítéletével megváltoztatta az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét, és elutasította a felperes keresetét.

A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítette azzal, hogy a Rendőrkapitányság által a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt indult nyomozás anyagát beszerezte, és az értékelési körébe vonta az ebben az eljárásban tett tanúvallomásokat is. Vizsgálta a nyomozati eljárásban és az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség Megyei Felügyelősége által lefolytatott vizsgálatkor keletkezett tanúvallomásokat, és a feleknek ezekben az eljárásokban, valamint a perben tett nyilatkozatát. A felperes és a II. rendű alperes ellentmondásos nyilatkozatai, valamint a balesetkor a helyszínen tartózkodó három másik személy egybehangzó előadása alapján - amely szerint a II. rendű alperes értesítésére csak 1999. november 5-én mentek ki az erdőbe faággyűjtés céljából, itt látták először a felperest, aki ugyanezért tartózkodott ott - okszerűtlennek és iratellenesnek találta a munkaviszony fennállására levont elsőfokú ítéleti következtetést. Az ítélete indokolásában utalt a felperest terhelő bizonyításra, továbbá arra, hogy a munkavédelmi hatóság valamint a rendőrség az eljárást illetve a nyomozást megszüntette, mert a tanúvallomások ellentmondásai miatt a munkaviszony létrejöttének ténye nem volt megállapítható. Az eljárások adatai között nem merült fel olyan bizonyíték, amelyből a munkaviszony fennállására lehetett volna következtetni.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását és a munkaügyi bíróság közbenső ítélete helybenhagyását kérte. Jogszabálysértésként az Mt. 76. §-a (1) és (4) bekezdésének megsértését jelölte meg. Álláspontja szerint mivel a szóbeli munkaszerződés érvénytelenségére nem hivatkozott, az érvényesen létrejött. Kifejtette, hogy a perbeli bizonyítékok kétséget kizáróan alátámasztják a munkaviszony létrejöttét és a baleset bekövetkezését, a másodfokú bíróság viszont ezeket a bizonyítékokat nyilvánvalóan életszerűtlenül, lényegében kirívóan okszerűtlenül értékelte. Döntő bizonyítékokat (a munkáltató biztosította a fakitermelés helyszínére a kiszállítást, a munkaeszközt, a védőfelszerelést) a megyei bíróság figyelmen kívül hagyott, elfogadta viszont az alperestől függő három tanú vallomását a faággyűjtésről. Az alperesek felelőssége bizonyítékául utalt arra is, hogy a II. rendű alperes a kórházban meglátogatta, és több részletben 50 000 forintot fizetett a feleségének.

A II. rendű alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem alapos, a csatlakozó felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A perben a bíróságoknak abban a kérdésben kellett állást foglalniuk, hogy a balesetkor, 1999. november 5-én az I. rendű alperes és a felperes között munkaviszony állt-e fenn, és a balesetért az alperesek felelőssége az Mt. 174. §-a alapján megállapítható-e.

A perben nem volt vitás, hogy a Betéti Társaság I. rendű alperes 1999. november 1-jén a Cs.-i erdőrészletben 300 m3 fa kitermelésére vállalkozási szerződést kötött az Rt.-vel december 31-i teljesítési határidővel. Ennek alapján az első- és a másodfokú bíróság a perben helytállóan vizsgálta az I. rendű alperes bt. munkáltatói minőségét.

Az alperesek az elsőfokú ítélet, valamint a munkaügyi felügyelőség határozata elleni fellebbezésükben arról nyilatkoztak, hogy "a bt. képviselője (a II. rendű alperes) 1999. november 2-án kiment a nevezett területre, hogy az Rt. illetékes erdészével tárgyaljon. Az alperessel jelen volt négy személy, köztük a felperes, akik ággyűjtőként jöttek ki a területre azzal a céllal, hogy az erdésszel megbeszéljék, hogy a kitermelés után az ágakat összegyűjthessék." A felperes a munkaügyi jogvitában, valamint a munkavédelmi hatósági vizsgálat és a nyomozás során következetesen azt állította, hogy ő, valamint még hárman november 2-ától dolgoztak a fakitermelésen. A fellebbezésben tett elismerésre tekintettel a másodfokú bíróság megalapozatlanul fogadta el a II. rendű alperes korábbi, valamint a három nevezett személy perbeli előadását, illetve a más eljárásokban tett tanúvallomását arról, hogy november 5-én mentek ki először az erdőbe. A november 2-án kezdett fakitermelést az erdész tanúvallomása, valamint a más eljárásokban tett nyilatkozata alátámasztotta, továbbá az erdész nyilatkozott arról, hogy a fakitermelés - nem érintve azt, hogy kik végezték - november 2-án és 3-án valamint 5-én folyt. A felperes a perben és más eljárásokban való meghallgatása során a munkavégzésére mindvégig ugyanezeket a dátumokat jelölte meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!