Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20190/2011/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 78. §] Bírók: Győriné dr. Maurer Amália, Kisbán Tamás, Kizmanné dr. Oszkó Marianne

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.24408/2010/3., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20190/2011/3.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.20.190/2011/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla dr. Aubel Ervin pártfogó ügyvéd (címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, ... jogtanácsos által képviselt Budapesti Rendőr-főkapitányság(alperes címe) alperes ellen, személyhez fűződő jog megsértése miatt indított perében, a Fővárosi Bíróság 2010. október 28. napján meghozott, 2.P.24.408/2010/3. számú ítélete ellen a felperes részéről 4. és 7. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000 (húszezer) forint fellebbezési költséget.

Megállapítja, hogy a felperes részére kirendelt Dr. Aubel Ervin pártfogó ügyvéd (címe) munkadíját teljes egészében a Magyar Állam viseli.

A le nem rótt 64.600 (hatvannégyezer-hatszáz) forint fellebbezési illetéket a felperes költségmentessége folytán a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

felperes neve felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát.

Előadta, hogy szomszédjával, ...vel való konfliktusa miatt lakóhelyükre érkeztek a Budapest VII. kerületi Rendőrkapitányság járőrei. A konfliktus abból adódott, hogy az ablaka alá kihelyezett két színes televízió eltűnt, majd a szomszédjához átmenve azt próbálta megtudakolni, hogy ezek hová kerültek, és miközben az ajtón bekopogott, az üveg betört. Az esetről a rendőrök jelentést készítettek, azonban abban valótlan tényállítások szerepeltek. Valótlan az a megállapítás, hogy a két szomszéd összeverekedett volna, holott tettlegesség közöttük nem volt és a tanúk sem igazoltak ilyet. Ezzel az alperes a jóhírnevét sértette, és számára nem vagyoni kárt okozott.

Előadta, hogy a helyszínre érkező rendőrök az utcára került és összetört színes televízióját megtekinteni nem kívánták, erről jegyzőkönyvet nem vettek fel, így a tényleges bűntettet nem kívánták felderíteni, ebből pedig anyagi kára keletkezett.

Álláspontja szerint a rendőrök a tényleges elkövető, ...vel szemben fellépni nem kívántak, a bűntettet elbagatellizálták annak érdekében, hogy nyomozást ne kelljen lefolytatni. Az iratoknak a szabálysértési hatósághoz továbbításával a jóhírnevét és a hitelét rontották a Budapest VII. kerület Erzsébetváros Szabálysértési Hatósága előtt.

Mindezek miatt 1.000.000 forint nem vagyoni kártérítésre és a televíziók megrongálódása miatt 76.000 forint vagyoni kártérítésre tartott igényt az alperestől.

Az alperes kérte a felperes keresetének elutasítását és a perköltségben marasztalását.

Hivatkozott arra, hogy a felperes nem merítette ki a jogszabály által előírt jogorvoslati lehetőségét, így a közigazgatási jogkörben okozott kár megállapításának egyik törvényi feltétele hiányzott. Hivatkozott a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXV. törvény (Rtv.) 32., 92. és 93. §-ában foglalt szabályokra, mely szerint kétfokú jogorvoslat állt volna a felperes rendelkezésére.

A személyhez fűződő jogok megsértése miatt érvényesíthető objektív személyiségvédelmi eszközök igénybevételére akkor van lehetőség, ha a személyiségi jogsérelem megállapítható, és a sérelem, valamint a jogsértő magatartás között ok-okozati összefüggés áll fenn. Hivatkozott arra, hogy a rendőri intézkedésre a felperes és szomszédjának vitája miatt került sor, és a meghallgatottak által előadottakat rögzítették az eljáró rendőrök a jelentésükben. A felperes személyét a jelentésben nem mutatta be indokolatlanul bántó és sértő módon. Álláspontja szerint jogsértés azért sem valósulhatott meg, mert nem a saját tapasztalatait rögzítette, hanem a meghallgatottakét, ez pedig kötelessége volt.

Az elsőfokú bíróság a felperes igazolási kérelme folytán megismételt tárgyalás eredményéhez képest a korábban hozott 2.P.26.504/2009/2. számú, keresetet elutasító ítéletét hatályában fenntartotta, a perköltségre és az illetékre vonatkozó rendelkezésekre is kiterjedően.

Megállapította, hogy a pártfogó ügyvéd díját az állam viseli.

A Fővárosi Bíróság a korábban hozott 2.P.26.504/2009/2. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000 forint perköltséget.

Megállapította, hogy a le nem rótt 64.000 forint kereseti illetéket az állam viseli.

Az elsőfokú bíróság ismertette a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. § (1) bekezdését, 84. § (1) bekezdésének a), b), c), d) és e) pontjait, a 339. §-át, a 349. §-át, továbbá a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §-ában foglalt rendelkezést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!