Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.322/2010/7. számú határozata terrorcselekmény bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 99. §, 175. §, 261. §, 321. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 352. §, 371. §, 372. §] Bírók: Bartkó Levente, Rédei Géza, Tóth Éva

Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

1.Bf.322/2010/7.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Budapesten, 2011. év január hó 27. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A terrorcselekmény bűntette és más bűncselekmények miatt a vádlott ellen indult bűnügyben a Fővárosi Bíróság 7.B.61/2010/32. számú ítéletét alábbiakban változtatja meg.

A vádlott bűnösségét 1 rb. személyi szabadság megsértésének bűntettében is megállapítja (Btk. 175. § (1) és (3) bekezdés a./ pontja).

A 3 rb. rablás bűntetteként értékelt cselekményt 1 rb. folytatólagosan elkövetett rablás bűntettének és 1 rb. rablás bűntettének (Btk. 321. § (1) és (3) bekezdés a./ pontja) minősíti.

Az egyedi azonosító jel meghamisítása bűntettének jogszabályhelyét a Btk. 277/A. § (1) bekezdés b./ pontjában állapítja meg.

A vádlottal szemben kiszabott főbüntetést 14 (tizennégy) fegyházbüntetésre súlyosítja.

Mellőzi a Váci Városi Bíróság 5.B.262/2004/4. számú, valamint a Pesti Központi Kerületi Bíróság 24.B.XIII.5115/2005/12. számú jogerős ítéletekkel kiszabott 7 hónap és 1 év 10 hónap börtönbüntetés végrehajtásának elrendelését.

Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

A vádlott által az első fokú ítélet kihirdetésétől a 2010. év október hó 18. napjáig előzetes letartóztatásban töltött időt a kiszabott fegyházbüntetésbe beszámítja.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

A Fővárosi Bíróság a 2010. év július hó 2. napján kelt 7.B.61/2010/32. számú ítéletével a vádlottat terrorcselekmény bűntette (Btk. 261. § (1) bekezdés a./ pontja), 3 rb. rablás bűntette (Btk. 321. § (1) bekezdés és (3) bekezdés a./ pontja), rablás bűntette (Btk. 321. § (1) és (4) bekezdés b./ pontja), egyedi azonosító jel meghamisításának bűntette (Btk. 277/A. § (1) bekezdés a./ pontja) és lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette (Btk. 263/A. § (1) bekezdés a./ pontja) miatt - halmazati büntetésül - 11 év fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A vádlott által előzetes fogva tartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámította.

Az elsőfokú bíróság elrendelte a Váci Városi Bíróság 5.B.262/2004/4. számú ítéletével kiszabott 7 hónap börtönbüntetés, valamint a Pesti Központi Kerületi Bíróság 24.B.XIII.5115/2005/12. számú ítéletével kiszabott 1 év 10 hónap börtönbüntetés végrehajtását.

Kötelezte a vádlottat a ... Bank Rt. ... Régió magánfél részére kártérítés, valamint a kártérítési összeg után járó illeték megfizetésére.

Rendelkezett az eljárás során lefoglalt bűnjelekről, amelyeket részben kiadni, részben megsemmisíteni, részben pedig az iratoknál kezelni rendelt.

Kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség egy részének megfizetésére azzal, hogy a fennmaradó bűnügyi költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére 2 rb. személyi szabadság megsértése bűntettének a megállapítása és a büntetés súlyosítása végett, a vádlott és védője enyhítésért jelentett be fellebbezést.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.671/2010/2. számú átiratában - és képviselője a nyilvános ülésen is - az ügyészi fellebbezést fenntartotta azzal a módosítással, hogy a vádlott terhére 1 rb. személyi szabadság megsértése bűntettekénti minősítésére tett indítványt, a védelmi fellebbezések elutasítása mellett.

Az ügyészi átirat szerint az elsőfokú bíróság minden szükséges és lehetséges bizonyítékot beszerzett, azokat értékelte és indokolási kötelezettségének is eleget tett. A megállapított tényállást azonban hiányosnak, ezért kisebb körben megalapozatlannak jelölte meg, amely az iratok alapján orvosolható.

A terrorcselekmény bűntettével kapcsolatban a védőnek a büntetés korlátlan enyhítésére irányuló indítványát megalapozatlannak tartotta, kifejtette, hogy e jogintézmény eldöntéséhez vizsgálnia kell, hogy a terrorcselekmény milyen következményekkel járt.

Az erre vonatkozó adatokat, okiratokat az elsőfokú bíróság tárgyalás anyagává tette, és a tanúk vallomásaiban is rendelkezésre állnak, azonban az ezzel összefüggő tényeket az ítéleti tényállás nem tartalmazza.

Ennek megfelelően a fellebbviteli főügyészség a tényállást a 1. és 2. számú sértettek sérelmére elkövetett cselekmények okozta súlyos következményekkel, továbbá a rendőri jelentések tartalma alapján megállapítható rendőri intézkedésekkel, a környező forgalmas utcákat érintő lezárásokkal, az igen jelentős számú rendőri erők mozgósítására vonatkozó adatokkal indítványozta kiegészíteni. Indokoltnak tartotta rögzíteni, hogy hány személyt érintett a bűncselekmény közvetlenül, akik a bűncselekmény idején a bankban tartózkodtak.

Az ügyészi átirat szerint az elsőfokú bíróság a vádlott cselekményeit, a 2. számú sértett sérelmére elkövetett bűncselekmény kivételével, törvényesen minősítette. E sértett sérelmére elkövetett cselekmény már a rablás befejezését követően történt, de még a rendőröknek címzett követelés előtt, annak érdekében, hogy az 1. számú biztonsági őrt, hogy jöjjön elő. Ezért ezen cselekmény önállóan a Btk. 175. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés a./ pontja szerinti minősülő aljas célból elkövetett személyi szabadság megsértése bűntettének minősül. Ellenben 1. számú sértett sérelmére megvalósított cselekmény a terrorcselekménynek minősül, amelynek alapja a sértett személyi szabadságának megsértése, azonban önállónak nem minősíthető eszközcselekmény beleolvad a súlyos célcselekménybe, a terrorcselekménybe.

Nincs lehetőség a terrorcselekmény kapcsán a büntetés korlátlan enyhítésére, azonban vitatta az elsőfokú bíróság ezzel kapcsolatosan kifejtett indokait, mivel a kiegészített tényállás szerint a vádlott cselekménye következtében a súlyos következmények beálltak.

Indokoltnak tartotta a bűnösségi körülmények kiegészítését, illetve módosítását. Eszerint súlyosító körülményként kell értékelni, hogy a vádlott a személyi szabadság megsértésének bűntettét terhes nő sérelmére és különös veszélyes eszközt használva követte el, a terrorcselekmény pedig sok embert - köztük kívülállókat is - közvetlenül érintett és időben elhúzódó volt. Mellőzendőnek tartotta az enyhítő tényezők köréből, hogy a vádlott több gyermek eltartásáról köteles gondoskodni, tekintettel arra, hogy e kötelezettségét ténylegesen nem teljesíti, ellene tartás elmulasztásának vétsége miatt büntetőeljárás is volt folyamatban. Emellett a vádlott beismerő vallomása kisebb súllyal vehető figyelembe, mivel a két korábbi rablási cselekményét csak a házkutatás során feltárt terhelő bizonyítékok alapján ismerte be, a terrorcselekmény, illetve az ahhoz kapcsolódó bűncselekmények esetében pedig tetten érték, a beismerő vallomása nem tekinthető feltáró jellegűnek.

A fellebbviteli főügyészség képviselője a nyilvános ülésen az írásbeli fellebbezését azzal a módosítással tartotta fenn, hogy az egyedi azonosító jel meghamisításának bűntette esetében a vádlott bűnössége bizonyítottan a Btk. 277/A. § (1) bekezdés b./ pontja szerint minősül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!