Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.6.333 Bűncselekménnyel okozott kár megtérítését előíró biztosítási szerződés alapján érvényesített kereseti igény esetén a felperest tárgyi illetékfeljegyzési jog nem illeti meg [1990. évi XCIII. tv. 64. § (1) bek. c) pont,* Ptk. 553. § (1) bek.].

A felperes a keresetében előadta, hogy 1992. március 23-án a Z. G. u. 6. szám alatti irodájába ismeretlen személyek betörtek, és összesen 1 254 900 Ft értékű porcelánt elvittek. A perbeli időben az alperessel érvényes vagyonbiztosítási szerződése volt, ebben a szerződésben az alperes a bűncselekményből származó kár megtérítését is vállalta. Az alperes a kárt csak részben térítette meg, ezért a vagyonbiztosítási szerződés alapján terjesztette elő a keresetét 513 204 Ft tőke és ennek 1992. március 23-ától a kifizetésig járó törvényes kamata megfizetése iránt. A kereseti illetéket azonban a bíróságnak a jogkövetkezményekre történt figyelmeztetést is tartalmazó felhívására nem rótta le, egyben az 1990. évi XCIII. tv. 64. §-a (1) bekezdésének c) pontjára hivatkozva tárgyi illetékfeljegyzési jog "engedélyezését kérte".

Az elsőfokú bíróság a felperesnek a tárgyi illetékfeljegyzési jog megadása iránt előterjesztett kérelmét elutasította azzal, hogy a felperes a biztosítási jogviszonyból származó követelését érvényesíti az alperessel szemben, ezért tárgyi illetékfeljegyzési jog nem illeti meg. Az illetéktörvény 62. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra pedig nem hivatkozott az illetékfeljegyzési jog engedélyezése iránt előterjesztett kérelmében.

Az elutasítást tartalmazó végzés ellen a felperes fellebbezett, és megismételte azt az álláspontját, hogy a feleket jövedelmi és vagyoni viszonyaira tekintet nélkül illetékfeljegyzési jog illeti meg bűncselekményből származó kár megtérítése iránti igény esetén.

A fellebbezés nem alapos.

Helyesen utal a felperes a fellebbezésében arra, hogy a fellebbezési eljárás megindításakor irányadó 1990. évi XCIII. tv. 64. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján a feleket jövedelmi, vagyoni viszonyaikra tekintet nélküli illetékfeljegyzési jog illeti meg a bűncselekményből, szabálysértésből származó kár megtérítése iránti igény esetén. Tévedett azonban a felperes, amikor erre hivatkozva tagadta meg a kereseti illeték lerovását. A felperes követelésének jogalapja ugyanis nem kártérítés, hanem a vagyonbiztosítási szerződés alapján keletkező helytállási kötelezettség. A lopás (bűncselekmény) mint káresemény az adott szerződéses jogviszonyban olyan biztosítási eseménynek minősül, amely - a feltételek fennállása esetén - megalapozhatja az alperesnek a megkötött biztosítási szerződésen alapuló - nem kártérítési, hanem - biztosítási összeg fizetési kötelezettségét [Ptk. 553. § (1) bek.]. A perbeli szerződéses jogviszonyon alapuló helytállási kötelezettség, még ha annak beálltát egyébként károkozó cselekmény is idézte elő, nem vonható a hivatkozott jogszabály által meghatározott körbe.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!