Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.38051/2014/5. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [49/2003. (VII. 30.) GKM rendelet 4. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Fehérné dr. Tóth Kincső, Márton Gizella

A határozat elvi tartalma:

A szerviznek 15 napon belül kell törekednie a javítás elvégzésére. Téves és megtévesztő ezért az a jótállási jegyen lévő tájékoztatás, amely 15 munkanapot említ 15 nap helyett, illetve amely azt tartalmazza, hogy nem érvényesíthető jótállás, ha a jótállási jegy a valóságnak nem megfelelő adatot tartalmaz.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.II.38.051/2014/5.szám

A Kúria a Dr. Cs Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Cs S ügyvéd) ügyvéd által képviselt felperesnek a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság alperes ellen fogyasztóvédelmi bírság tárgyú határozat felülvizsgálata iránt indított perben a Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. április 9. napján kelt 4.K.27.388/2013/3. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 4. sorszámon benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Kúria a Gyulai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 4.K.27.388/2013/3. számú ítéletének felülvizsgálati kérelemmel nem támadott részét nem érinti, a felülvizsgálati kérelemmel támadott részét, valamint az illetékviselésre vonatkozó rendelkezését hatályon kívül helyezi és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 40.000 (negyvenezer) forint elsőfokú és 40.000 (negyvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi továbbá a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 30.000 (harmincezer) forint kereseti és 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A Békés Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége 2013. július 23-án helyszíni hatósági ellenőrzést végzett a felperes egyik élelmiszer áruházában. Az ellenőrzés során próbavásárlást végeztek, megvásároltak egy db, kötelező jótállással érintett, papírdobozba csomagolt, Z márkájú porszívót. A porszívó megvásárlását követően az információs pultnál jelenlevő alkalmazott kitöltötte a porszívó jótállási jegyét, azonban azon nem tüntette fel a termék megnevezését (porszívó) és annak gyártási számát. A jótállási jegy tartalmazta, hogy nem érvényesíthető jótállási igény, ha a jótállási jegy nem megfelelő adatokat tartalmaz. A javításra vonatkozóan a jótállási jegy azt tartalmazta, hogy a szerviznek törekednie kell arra, hogy az igény bejelentésétől számított 15 munkanapon belül a javítást elvégezze. Az alkalmazott a feltett kérdésre azt válaszolta, hogy a porszívóra egy év a garancia, meghibásodás esetén a terméket a boltba kell visszahozni és a szervizbe küldik, továbbá felsorolta a vásárlót megillető jótállási jogokat. Kérdésre elmondta, hogy a reklamációhoz szükséges az eredeti gyári doboz, mert abban küldik tovább a terméket a szervizbe a hiba orvoslása végett. Az egy év utáni meghibásodással kapcsolatos kérdésre azt válaszolta az alkalmazott, hogy egy év után nincs hatáskörük, ismételt kérdésre ugyanezt a választ adta.

Az elsőfokú hatóság a 2013. július 30-án kelt III-O-001/00808-3/2012. számú határozatával a felperest 1.100.000 forint fogyasztóvédelmi bírság megfizetésére, valamint arra kötelezte, hogy a fogyasztókat a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelő tájékoztatással lássa el a jótállás alapján, az őket megillető fogyasztói jogok érvényesíthetőségének feltételeiről, a fogyasztók részére a jótállásra köteles termékekhez a jogszabályban előírt tartalmú jótállási jegyet biztosítsa, továbbá a jogsértés megszüntetéséről tájékoztassa a hatóságot. A határozat indokolása szerint a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 3.§ (1) és (3) bekezdése, 6.§ (1) bekezdés i) pontja alapján a szóbeli tájékoztatás megtévesztő tájékoztatásnak minősült, amikor az alkalmazott úgy nyilatkozott, hogy a minőségi kifogás intézéséhez szükséges a termék eredeti gyári doboza, illetve, amikor arról nyilatkozott, hogy 1 év után történő meghibásodás esetén nincs hatásköre intézkedni. A szavatossági, jótállási igények érvényesítésének feltételeit jogszabály határozza meg, ettől a fogyasztó hátrányára eltérni nem lehet. Amennyiben a kereskedő az igény érvényesítéséhez az eredeti csomagolás meglétét a jogszabályi előírásokat megsértve követeli meg, sérül a fogyasztóknak a tájékoztatáshoz és a jogérvényesítéshez fűződő érdeke, mert a valótlan tájékoztatás révén csomagolás hiányában a fogyasztó nem érvényesíti jótállási vagy szavatossági igényét.

A hatóság a jótállási jegy vizsgálata kapcsán megállapította, hogy a porszívó jótállási jegye nem tartalmazta az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003.(IX.22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm.r.) 3.§ (3) bekezdés b) pontja szerint kötelező tartalmi elemként a fogyasztási cikk megnevezését, gyártási számát. A jótállási jegyen jogsértő módon, a fogyasztói szerződés keretében érvényesített szavatossági és jótállási igények intézéséről szóló 49/2003.(VII.30.) GKM rendelet (a továbbiakban: GKM.r.) 4.§ (2) bekezdésébe ütközően került feltüntetésre, hogy a szerviznek arra kell törekednie, hogy az igény bejelentésétől számított 15 munkanapon belül a javítást elvégezze, jogsértően tartalmazta továbbá azt az állítást is a Korm.r. 4.§ (2) bekezdésébe ütközően, hogy nem érvényesíthető a jótállási igény, ha a jótállási jegy a valóságnak nem megfelelő adatokat tartalmaz. A fogyasztó igényérvényesítési lehetőségét nem érinti a jótállási jegy szabálytalan kiállítása. A jótállási jegy nem megfelelő - hiányos - kiállításával a vállalkozás sérti a fogyasztók megfelelő tájékoztatáshoz való érdekét, mivel a jótállási igény érvényesítéséhez szükséges, a jogszabály által előírt minden információ, a termék megnevezésének, gyártási számának hiánya csorbíthatja a fogyasztók igényérvényesítési jogait. A fogyasztási cikk azonosításra alkalmas jelölése a jótállással érintett termék egyértelmű beazonosíthatóságához szükséges, ennek feltüntetése a vállalkozó felelőssége. Azáltal, hogy a szerviz 15 munkanapos javítást vállal, megtéveszti a fogyasztót, mert a jogszabály a 15 napon belüli javításra törekvést írja elő. Ez megtévesztő információt közöl a fogyasztói jogok érvényesíthetősége körében, sérti a fogyasztók jogérvényesítéshez és tájékoztatáshoz fűződő érdekét, a fogyasztó ügyleti döntését. A hatóság megállapítása szerint az elkövetett jogsértés miatt bírság kiszabása indokolt volt.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2013. október 4-én kelt HAJ-2469-2/2013. számú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Kiemelte, hogy a jegyzőkönyvben foglaltak hitelt érdemlően bizonyítják a benne foglalt intézkedést, az adatok és tények valóságát. A jegyzőkönyv pontosan rögzítette a próbavásárlás során elhangzottakat. Az áruházi dolgozóval szemben alapvető elvárás, hogy a fogyasztó szavatossági jogaival tisztában legyen, azokat az egyes helyzetekben a jogszabályoknak megfelelően használja. A felperes köteles gondoskodni arról, hogy tevékenysége során a vonatkozó jogszabályokat az alkalmazottai betartsák. Az alkalmazott magatartásáért a felperes tartozik felelősséggel. Az alperes megállapítása szerint valamennyi mérlegelési körülményt figyelembe véve a kiszabott szankció az elkövetett jogsértésekkel arányban álló.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!