31987R1382[1]

A Bizottság 1382/87/EGK rendelete (1987. május 20.) a halászhajók ellenőrzésére vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

A Bizottság 1382/87/EGK rendelete

(1987. május 20.)

a halászhajók ellenőrzésére vonatkozó részletes szabályok megállapításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a legutóbb a 4027/86/EGK rendelettel [1] módosított, a halászati tevékenységekre vonatkozó bizonyos ellenőrzési intézkedések bevezetéséről szóló, 1982. június 29-i 2057/82/EGK tanácsi rendeletre [2] és különösen annak 13. cikkére,

mivel a 2057/82/EGK rendelet 4. cikke előírja a halászhajók ellenőrzésére vonatkozó részletes szabályok elfogadását;

mivel meg kell határozni az ellenőrzés tárgyát képező hajókat és a tevékenységeiket;

mivel az ellenőrzést végző hajóknak megfelelően azonosíthatóknak kell lenniük;

mivel meg kell határozni az ellenőrzés alatt álló hajó kötelezettségeit;

mivel meg kell határozni a parti tagállamoknak az egyes jogsértésekre vonatkozó kötelezettségeit;

mivel a Bizottság javaslatai elősegítik az ellenőrzési tevékenységek összehangolását;

mivel a 2057/82/EGK rendelet 14. cikke szerint a tagállamok a közösségi követelményeknél szigorúbb nemzeti ellenőrzési intézkedéseket hozhatnak, feltéve hogy ezek az intézkedések megfelelnek a közösségi jogszabályoknak, és összhangban vannak a közös halászati politikával;

mivel az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Halászatierőforrás-gazdálkodási Irányítóbizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1) A tagállamok illetékes hatóságai által végzett ellenőrzéseket a következő hajókra vonatkozóan kell végrehajtani a tengeren és a kikötőben:

- a halászati tevékenység végzésére felszerelt hajók esetében, függetlenül attól, hogy a felszerelés a hajón tartósan be van-e építve,

- a halakat vagy halászati termékeket feldolgozás, szállítás vagy tárolás céljából fogadó hajók esetében.

(2) E rendelet alkalmazásában a hal kifejezés magában foglal minden halfajtát, rákfélét és puhatestűt.

2. cikk

A vizsgálat megkezdésekor a hajóknak jól láthatóan az I. melléklet szerinti jelzőlobogót vagy jelzést kell felvonniuk vagy világosan láthatóvá tenniük.

3. cikk

(1) A vizsgálandó hajó parancsnoka számára a tagállam illetékes hatóságának képviselője előírhat megállást, manőverezést vagy egyéb műveletet a fedélzetre lépés elősegítése érdekében.

(2) A II. melléklet rendelkezései azon hajók biztonságos és kényelmes megközelítésére vonatkoznak, amelyek esetében ez legalább 1,5 méteres magasságkülönbség áthidalását jelenti.

(3) Az ellenőrzött hajó parancsnokának kérésre lehetővé kell tennie, hogy a hajó hírközlő berendezéseit és annak kezelőjét az ellenőrzés célját szolgáló üzenetek küldésére és vételére igénybe vegyék.

4. cikk

Amennyiben egy tagállamban egy másik tagállam hajójával kapcsolatos feltételezett jogsértést tártak fel, akkor az első tagállam értesíti a hajó lobogó szerinti tagállamát erről a tényről, és az ennek eredményeként végrehajtott közigazgatási vagy jogi lépésekről.

5. cikk

A Bizottság a 2057/82/EGK rendelet 1. cikkének (3) bekezdése szerint javaslatokat tehet a tagállamok ellenőrzési tevékenységeinek összehangolása tekintetében.

6. cikk

Ez a rendelet 1987. október 1-jén lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 1987. május 20-án.

a Bizottság részéről

António Cardoso E Cunha

a Bizottság tagja

[1] HL L 376., 1986.12.31., 4. o.

[2] HL L 220., 1982.7.29., 1. o.

--------------------------------------------------

I. MELLÉKLET

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

II. MELLÉKLET

A HAJÓLÉPCSŐK SZERKEZETE ÉS HASZNÁLATA

1. A hajón hajólépcsőt kell biztosítani, amely lehetővé teszi az ellenőrök számára a tengeren történő biztonságos be- és kiszállást. A hajólépcsőt tisztán és jó állapotban kell tartani.

2. A hajólépcsőt úgy kell elhelyezni és rögzíteni, hogy:

a) távol legyen a hajó kidobó nyílásaitól;

b) ne legyen a héjazat ívelt részeinél, és legyen lehetőleg a hajó hosszfelezőjében;

c) minden lépcsőfok erősen illeszkedjen a hajó oldalához.

3. A hajólépcső fokai:

a) keményfából vagy hasonló tulajdonságú, egy darabból álló csomómentes anyagból készüljenek, a négy legalsó fok megfelelő szilárdságú és merevségű gumiból vagy más alkalmas, azonos tulajdonságú anyagból is készülhet;

b) hatékony csúszásgátló felülettel rendelkezzenek;

c) legalább 480 mm hosszúságúak, 115 mm szélesek és 23 mm vastagok legyenek a csúszásmentesítő anyag vagy a barázdák nélkül;

d) egyenlő távolságban, legalább 300 mm-re vagy legfeljebb 380 mm-re legyenek egymástól;

e) oly módon legyenek rögzítve, hogy mindig vízszintesek maradjanak.

4. - Egyetlen hajólépcső sem tartalmazhat két olyan pótfoknál többet, amelyet a lépcső eredeti kialakításától eltérő módon rögzítettek, és az ilyen módon rögzített fokokat, mihelyt arra lehetőség nyílik, le kell cserélni a hajólépcső eredeti felépítésének megfelelően rögzített fokokra.

- Amennyiben a kicserélt fokot a fok oldalán lévő hornyok segítségével erősítik a hajólépcső oldalköteleihez, ezeknek a hornyoknak a fokok hosszabb oldalán kell lenni.

5. A hajólépcső oldalkötelei mindkét oldalon két, burkolat nélküli, legalább 60 mm kerületű manilakötélből vagy azzal egyenértékű kötélből álljanak; a kötelek nem vonhatók be semmilyen más anyaggal, és a legfelső fok alatt nem lehet bennük toldás; két, megfelelően a hajóhoz rögzített, legalább 65 mm kerületű főkötelet, és egy biztonsági kötelet kell készenlétben tartani.

6. Keményfából vagy egyenértékű tulajdonságokkal rendelkező anyagból készült, egy darabból álló, csomómentes és 1,8-2 méter hosszúságú keresztléceket kell szakaszonként beiktatni, hogy azok megakadályozzák a hajólépcső elcsavarodását. A legalsó keresztléc alulról az ötödik foknál legyen, és a keresztlécek közötti szakaszok hossza ne legyen nagyobb kilenc foknál.

7. A beszálló hajólépcső, külső lépcső vagy egyéb e célra szolgáló szerkezet felső végénél megfelelő eszközökkel kell biztosítani a hajóra beszálló vagy a hajóról kiszálló ellenőrök biztonságos közlekedését.

Ha a közlekedő út korlát- vagy mellvédkapun át vezet, megfelelő kapaszkodókról kell gondoskodni.

Ha a közlekedés mellvédlétrával történik, a létrát biztonságosan rögzíteni kell a mellvédkorláthoz vagy a pódiumhoz, és a ki- és beszállás helyén két kapaszkodóoszlopot kell felszerelni, amelyek magassága legalább 0,70 m, és egymástól való távolságuk legfeljebb 0,80 m. Az alsó végüknél vagy ahhoz közel, valamint a felső végüknél mereven a hajószerkezethez rögzített kapaszkodóoszlopok átmérője legalább 40 mm legyen, és nyúljanak legalább 1,20 méterrel a mellvéd felső éle fölé.

8. Éjszaka világítást kell biztosítani úgy, hogy a beszálló lépcső felső része és az a rész, ahol az ellenőr a fedélzetre lép megfelelően megvilágított legyen. Egy önműködően bekapcsolódó fénnyel ellátott mentőövet kell készenlétben tartani. Dobókötelet is készenlétben kell tartani.

9. Eszközöket kell biztosítani ahhoz, hogy a hajólépcső a hajó mindkét oldalán használható legyen.

Az illetékes ellenőr jelezheti, hogy a hajó melyik oldalára helyezzék a hajólépcsőt.

10. A hajólépcső kötélzetét és az ellenőr be- és kiszállását a hajó felelős tisztjének kell felügyelnie.

11. Amennyiben a hajó szerkezeti tulajdonságai, mint például a dörzsszegélyek, meggátolnák e rendelkezések valamelyikének végrehajtását, akkor külön intézkedésekkel kell az ellenőr biztonságos be- és kiszállását biztosítani.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31987R1382 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31987R1382&locale=hu

Tartalomjegyzék