Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Tatabányai Törvényszék Mf.21233/2013/3. számú határozata munkaviszony megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 24. §, 78. §, 163. §, 253. §] Bírók: Bartus Erika, Musitz Gábor

Tatabányai Törvényszék

2.Mf.21.233/2013/3. szám

atabányai Törvényszék, mint másodfokú bíróság dr. Tóth Gábor László ügyvéd (...) által képviselt felperesnek dr. Viszló Ügyvédi Iroda (...) által képviselt alperessel szemben munkaviszony megszüntetése tárgyában indított perében a Tatabányai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2013. szeptember 17. napján meghozott 5.M.554/2012/18. számú ítéletével szemben a felperes által 19. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán megtartott nyilvános fellebbezési tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, kötelezi az alperest, 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 324.000,- Ft (háromszázhuszonnégyezer forint) összeget felmondási időre járó távolléti díjként és 648.000,- Ft összeget 6 havi végkielégítésként, továbbá 160.000,- Ft (százhatvanezer forint) elsőfokú és 10.000,- Ft (tízezer forint) másodfokú perköltséget mint ügyvédi munkadíjat.

A törvényszék kötelezi az alperest, hogy külön felhívásra fizessen meg az állam javára 77.800,- Ft (hetvenhétezer-nyolcszáz forint) elsőfokú és 103.700,- Ft (százháromezer-hétszáz forint) összegű fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélettel szemben fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletében a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, 15 napon belül fizessen meg az alperesnek perköltség címén 209.550,- Ft-ot. Megállapította továbbá, hogy 77.760,- Ft elsőfokú eljárási illeték és 4.410,- Ft állam által előlegezett költség az állam terhén marad.

Az ítélettel szemben a törvényben nyitva álló határidőn belül a felperes terjesztett elő fellebbezést, melyben az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatásával kérte kötelezni az alperest 90 nap felmondási időre járó távolléti díj és 6 havi végkielégítés, összesen 972.000,- Ft, valamint perköltségei megfizetésére.

Fellebbezésének indokolásában arra hivatkozott, hogy az elsőfokú bíróság iratellenesen és tévesen értelmezte a jogi képviselője útján megküldött leveleket, azok tartalmából téves jogi következtetést vont le. Hangsúlyozta, az általános nyelvi értelmezés alapján a levelében megfogalmazottakat nem lehet másként értelmezni, csak úgy, hogy kérte, a munkáltató írásban erősítse meg, illetve foglalja írásba azt a folyosón elejtett, a munkavállalót megdöbbentő, sokkoló kijelentést, amely a munkába járás körülményeit érintette. Hangsúlyozta, általános jogelv a polgári jog területén, hogy a nyilatkozatot vita esetén úgy kell értelmezni, ahogyan azt a másik félnek a nyilatkozó feltehető akaratára és az eset körülményeire tekintettel a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint értenie kellett. A munkáltató részéről a válasz elmaradása egy mulasztásos jogellenes magatartás, az együttműködési hajlandóság teljes negligálása. Az együttműködés hiánya jelen esetben konkrét hátrányt is okozott, ugyanis a munkavállaló nem tudott szerződésszerűen teljesíteni, nem volt meg a reális esélye annak, hogy a munkahelyére a szerződésben rögzített időpontban meg tudjon jelenni. Hivatkozott fellebbezésében a tömegközlekedés nehézségeire, ennek alátámasztására csatolta a D-L. közötti buszmenetrendet annak alátámasztására, hogy reggel 1 óra 40 perc, délután több mint 2 óra a munkahely és a lakás között az utazási idő, szemben a korábbi egy órával. A bizonyítási eljárás során feltárt objektív tények azt támasztják alá, hogy a munkavállaló nem tud a számára előírt időben a munkában megjelenni tömegközlekedéssel, annak igénybevételével az utazási ideje gyakorlatilag megháromszorozódik, s ez olyan lényeges változás, amely minimum a munkaviszony újraszabályozását igényelte volna, erre azonban a munkáltató hibájából nem került sor. A fellebbezési tárgyaláson hivatkozott még arra, hogy az elsőfokú eljárásban a vizsgálódás a munkába járás jogszerűségének kérdésére fókuszált, valójában a perben nem a munkába járás ténye volt a döntő, hanem annak módját vitatta a felperes. A peradatok teljes egészében alátámasztották, hogy a munkáltató még a jogi képviselőjével sem kommunikált, az együttműködés teljes hiányát mutatta.

Az alperes a fellebbezési tárgyaláson szóban előterjesztett fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását és a másodfokú eljárásban felmerült perköltségei megtérítését kérte a csatolt ügyvédi megállapodás alapján. Hangsúlyozta, az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárást lefolytatta, a tényállást feltárta, az abból levont jogi következtetésekkel maradéktalanul egyetértett. Kiemelte, az elsőfokú eljárásban is előadta, hogy a munkáltató a munkába járáshoz igazította volna a munkaidő beosztását felperesnek, erre vonatkozó írásos dokumentumot csatolni nem tudott.

A fellebbezés megalapozott.

A törvényszék megállapította, az elsőfokú bíróság a jogvita elbírálásához szükséges mértékben a bizonyítást lefolytatta, a tényállást helyesen állapította meg, az abból levont jogi következtetéseit a törvényszék nem osztotta.

A felperes fellebbezése alapján abban kellett állást foglalni, hogy a felperes által közölt azonnali hatályú felmondás a 2012. évi I. törvény (Mt.) 78. § (1) bekezdésében írt törvényi feltételeknek megfelelt-e, az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékokat az 1952. évi III. törvény (Pp.) 206. § (1) bekezdése alapján megfelelően értékelte-e. Nem volt vitatott a perben, hogy a felperest terhelte a bizonyítási kötelezettség a körben, hogy a munkáltató az Mt. 78. § (1) bekezdés szerinti kötelezettségszegéseket elkövette, tehát az azonnali hatályú felmondás indokolásában közöltek a valóságnak megfelelnek és adott körülmények között a munkaviszony megszüntetésének okszerű indokai is egyben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!