Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2001.413 Fokozott veszéllyel járó tevékenységnek minősül a termékfeldolgozás - így a szőlőcefre tárolása is -, ha annak során veszélyes és ártalmas anyagok keletkeznek [Ptk. 345. § (1) bek.].

Az I. r. felperesnek házastársa, a IV. r. felperesnek pedig édesapja volt B. Z., aki V. T.-ral - a II. r. felperes fiával és a III. r. felperes testvérével együtt - megbízási jogviszony keretében végzett munkát. V. T. és társának - Sz. G.-nak - az volt a feladata, hogy a silóba előző napon betárolt szőlőcefrét préselésre szedjék ki. Ehhez a siló alján levő ajtót kinyitották és a munkavégzéshez rendszeresített vasvillával megkísérelték a szőlőcefre kikaparását. Ez nem sikerült, a cefre megakadt, ezért azt felülről akarták elmozdítani, de ez sem vezetett eredményre. Sz. G. ezért létráért ment, miközben V. T. ezt meg nem várva, a tartályba beugrott. A segélykiáltásra B. Z. szaladt a silóhoz, és társa kimentése érdekében maga is a silóba ugrott. Az ott termelődött széndioxidtól mindketten megfulladtak.

A felperesek keresetükben hozzátartozójuk halála folytán bekövetkezett káruk megtérítésére kérték az alperes kötelezését.

A bíróság jogerős közbenső ítéletével megállapította, hogy 1995. szeptember 21-én B. Z. és V. T. halálát eredményező káresemény bekövetkezésében az alperest 50%-os mértékű felelősség terheli. A bíróság álláspontja szerint az alperes tevékenységének jellege, az alkalmazott technológia veszélyesnek minősül, mert a silóval végzett tevékenység során szükségszerűen mérgező, az egészségre ártalmas anyag keletkezik. Az alperes felelőssége ezért a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése szerint vizsgálandó, és nincs jelentősége annak, hogy az adott esetben a felperesek hozzátartozói a munkát megbízásos jogviszony alapján végezték. Az alperes a felelősség alól nem mentesülhet, mert a kár oka objektíve nem volt elháríthatatlan, és a fokozott veszéllyel járó tevékenység körében jelentkezett. A károsultak azonban a kár elhárítása, illetőleg csökkentése érdekében nem úgy jártak el, ahogyan az az adott helyzetben általában elvárható. V. T. ugyanis az alperes tájékoztatása ellenére felülről beugrott a silóba, majd mentésére B. Z. is ezt tette. Közrehatásuk arányában az alperest kártérítési felelősség nem terheli.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése a fokozott veszéllyel járó tevékenységért fennálló felelősséget szabályozza, de nem határozza meg a fokozott veszéllyel járó tevékenység fogalmát.

Az ebbe a körbe tartozó magatartások kimerítő felsorolása sem lehetséges, mert e tevékenység tartalma és köre a technika fejlődésével változik, bővül, ezért a bíróságnak egyedileg kell eldöntenie, hogy az adott ügyben felmerülő tevékenység fokozott veszéllyel jár-e.

Az adott esetben egyértelműen megállapítható, hogy az alperes tevékenysége során olyan technológiát alkalmaz, amelynek során veszélyes és ártalmas mérgező anyagok - gázok - keletkeznek, ezért nem tévedtek a bíróságok, amikor az alperes tevékenységét veszélyes üzemi jellegűnek minősítették, és felelősségét a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése szerint vizsgálták.

A veszélyes üzemi tevékenység folytatója az alperes volt, az üzem az ő érdekében működött és a felperesek hozzátartozóinak - következményképpen a felpereseknek - a károsodása is a fokozott veszéllyel járó tevékenységgel okozati összefüggésben következett be. Az alperes tehát az ebből eredő kárért való felelősség alól csak a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül eső objektíve elháríthatatlan ok bizonyítása esetén mentesülhet. Felelőssége szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a károsultak a munkát a Ptk. 474. §-ában szabályozott megbízási szerződés keretében végezték - ez a felperesek esetében egyébként is érdektelen -, mert az alperes felelősségének alapja a veszélyes üzemi tevékenység. A megbízottak felróható közrehatása - a munkavégzésre irányadó utasítás megsértése - csupán a Ptk. 345. §-ának (2) bekezdése szerinti kármegosztásra ad alapot, magatartásuk ugyanis elhárítható lett volna.

A perben rendelkezésre álló bizonyítékokból egyértelműen megállapítható, hogy a károkozás folyamatában a károsultak csupán közrehatottak, s miután magatartásuk elhárítható volt, önhibájuk esetén sem merülhet fel a kizárólagos károkozásuk. A károsultak kizárólagos önhibája ugyanis csak akkor vezethetne teljes mentesülésre, ha a baleset elháríthatatlan lett volna; erről azonban a perbeli esetben nem lehet szó. Az pedig fel sem merült a perben, hogy a kár a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül esne.

A kármegosztás arányát a felróható közrehatás mértékében helyesen állapította meg a bíróság, így a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezésére vagy megváltoztatására nincs alap.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős közbenső ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Pfv. III. 21. 285/1999. sz.)