Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1992.12.737 A büntetőügyben eljárt bíró büntetőjogi felelőssége csak akkor állapítható meg, ha a határozat meghozatala során a hivatali kötelességét szándékosan megszegve járt el, és az a kötelességszegés a meghozott határozatra is kihatással volt [Btk. 13. §, 81/1945. (II. 5.) ME r. 13. § 3. pont, 15. § 2. és 3. pont].

A népbíróság az 1946. szeptember 5. napján kelt ítéletében a terhelt bűnösségét népellenes bűntettben [az 1945. évi VII. tc. által törvényerőre emelt 81/1945. (II. 5.) ME rendelet (Nbr.) 15. §-ának 3. pontja] állapította meg, és ezért 3 évi börtönbüntetésre, mint főbüntetésre és a politika jogai gyakorlásának 5 évi időtartamra felfüggesztésére mint mellékbüntetésre ítélte. Ugyanakkor a terheltet a háborús bűntett (Nbr. 13. § 3. pont) és a népellenes bűntett (Nbr. 15. § 2. pont) miatt emelt vád alól felmentette.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A terheltet 1924. évben nevezték ki törvényszéki bíróvá a Budapesti Büntető Törvényszékre, ahol a vádtanácsba osztották be, később különböző büntetőtanácsokban, majd az uzsorabíróság egyik tanácsában működött.

A terhelt a bírói működése során - egyebek között - olyan büntetőügyeket is tárgyalt, amelyekben a hitfelekezet elleni izgatás, az állami és társadalmi rendszer erőszakos felforgatására irányuló izgatás, a magyar nemzet megbecsülése ellen irányuló bűncselekmény, sajtó útján az alkotmány ellen irányuló lázítás bűncselekménye volt a vád tárgya. Az ítéletben megállapított ténybeli következtetés szerint a terhelt a jobboldali politikai felfogású személyekkel szemben felmentő vagy enyhe ítéleteket, míg a baloldali politikai érzületű személyekkel szemben szigorú büntetéseket tartalmazó ítéleteket hozott.

A terhelt 1941. évben a Budapesti Ítélőtábla bírája lett, majd 1944. november 22. napján Szálasi Ferenc kúriai bíróvá nevezte ki. A terhelt a kinevezést elfogadta, és később a Kúriával együtt Sopronba települt ki, ahol 1945 márciusáig teljesített szolgálatot.

Az ítélet indokolásában a Budapesti Népbíróság az alábbiakat fejti ki.

"A vádlottnak a fenti tényállásból kitűnő cselekvőségei kétségtelen bizonyossággal mutatják, hogy mint joghatósággal bíró közalkalmazott következetesen fasisztabarát hivatali működést fejtett ki. A vádlott egyike volt a Horthy-rendszer alatt azoknak a magyar bíráknak, akik nem alkalmazták a törvényt egyenlő mértékkel jobb- és balfelé. A baloldali megmozdulásokat minden esetben szigorral büntettek, de a jobboldali megmozdulásokkal szemben feltűnően enyhe álláspontot foglaltak el, holott az adott törvényes rendelkezések között módja lett volna azokat már csírájukban elfojtani. A népbíróság nem kívánja a múlt rendszerben hozott politikai vonatkozású ítéleteket felülbírálni, de lehetetlen észre nem venni a felsorolt ítéletekben megnyilvánuló célzatosságot, mely kétségtelenül a vádlott fasiszta irányú beállítottságára mutat. Ezt megerősíti és betetőzi a nyilas Kúriához történt kinevezése s ennek a kinevezésnek az elfogadása is."

Mindezekre tekintettel a Budapesti Népbíróság a terhelt bűnösségét a Nbr. 15. §-ának 3. pontjában ütköző népellenes bűntettben állapította meg.

A népügyészség a terhelttel szemben vádat emelt a Nbr. 13. §-ának 3. pontjába ütköző háborús bűntett miatt is, mert a nyilas hatalom megszerzése után kapott kinevezés alapján a nyilas közigazgatásban önként fontos állást vállalt.

A népbíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy az igazságszolgáltatás nem vonható a közigazgatás fogalma alá, az igazságszolgáltatás keretén belül történt kinevezés, valamint állásvállalás a vád tárgyává tett bűncselekmény törvényi tényállási elemeit nem meríti ki.

A népügyészség a terhelttel szemben vádat emelt az Nbr. 15. §-ának 2. pontjában meghatározott népellenes bűntett miatt is, minthogy a terhelt az uzsorabírósági ügyekben a közhivatali ténykedése során a nép egyes rétegei ellen irányuló törvények és rendeletek végrehajtásában a számára előírt ténykedést túlhaladva olyan tevékenységet fejtett ki, amely a személyes szabadságot, a testi épséget veszélyeztette, és egyes személyek vagyoni romlását idézte elő.

A népbíróság e vádpont tekintetében is felmentő rendelkezést hozott, kiemelve, hogy a bíró sem törvényt, sem rendeletet nem hajt végre, hanem jogszabályt alkalmaz, ezért az Nbr. 15. §-ának 2. pontja eleve nem vonatkozhat az ítélőbíró tevékenységére. Ezenkívül az árdrágító visszaéléseket és a fizetési eszközökkel való visszaélést pönalizáló törvényes rendelkezések nem a nép egyes rétegei ellen irányulnak, hanem a nép érdekeit szolgálják.

A népügyésznek a felmentő rendelkezések miatt és súlyosítás végett bejelentett fellebbezése alapján a Népbíróságok Országos Tanácsa 1947. május 29. napján bírálta felül a népbíróság ítéletét, amelynek az Nbr. 13. §-ának 3. pontjába ütköző háborús bűntett miatt emelt vád alól történő felmentő rendelkezését és a terhelt cselekményének az Nbr. 15. §-ának 3. pontja szerint minősítő rendelkezését - anyagi semmisségi okból - a büntetés kiszabására is kiterjedő hatállyal megsemmisítette. A terhelt összes vád tárgyává tett cselekményét a Nbr. 13. §-ának 3- pontja I. fordulatában meghatározott, folytatólagosan elkövetett háborús bűntettnek minősítette, ezért a terheltet 5 évi börtönbüntetésre mint főbüntetésre és a politikai jogai gyakorlásából 10 évi felfüggesztésére, állásvesztésre és nyugdíjigényének elvesztésére, mint mellékbüntetésre ítélte.

A Népbíróságok Országos Tanácsa az első fokon eljárt népbíróság ítéletében kifejtett jogi álláspontját az alábbi módosításokkal és kiegészítésekkel fogadta el helyesnek. A Népbíróságok Országos Tanácsa a bűnösség körébe vonta a terheltnek azt a ténykedését, hogy Szálasi Ferenc kinevezését elfogadva a Kúria bírája lett, majd a Kúriával Sopronba települt, és ott 1945 márciusáig szolgálatot teljesített. A NOT álláspontja szerint a terheltnek ez a magatartása magába foglalja az Nbr. 13. §-a 3. pontjának II. fordulata szerinti háborús bűntett törvényi tényállását is. A Népbíróságok Országos Tanácsa az ítéletének a jogi indokolásában nem találta elfogadhatónak a terheltnek azt a védekezését, amely szerint nem tett mást, mint a lelkiismeretének megfelelően alkalmazta a törvényeket. A határozat indokolása ezzel kapcsolatban a következőket tartalmazza: "A bírói függetlenség nem jelent felelőtlenséget. A szándékos kötelességszegésért vagy törvénysértésért a Btk. alapján is felel a bíró."A népbírósági rendeletek átfogják az állami élet egész területét, tekintet nélkül arra, hogy azokat ki, milyen módon és milyen minőségben követte el. Az ítélet a továbbiakban így folytatja: "Ezek a határozatok nem ismernek kivételt a bíróval szemben sem, és a bírói függetlenség sem menlevél a rendeletben meghatározott háborús vagy népellenes bűntett elkövetése esetén."

Végül a NOT nem találta mentségnek azt sem, hogy a terhelt a terhére megállapított határozatokat háromtagú tanácsban hozta, álláspontja szerint a tanács másik két tagja társtettesként látszik felelősnek.

Az eljárt bíróságok határozatai ellen a terhelt javára emelt törvényességi óvást a Legfelsőbb Bíróság Elnökségi Tanácsa alaposnak találta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!