Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1992.11.736 Ha a dolgozó megbízási jogviszony alapján teljesíti a feladatait, e jogviszonya nem minősíthető munkaviszonynak abból az okból, hogy a kapott utasítások alapján kellett munkát végeznie, miután a megbízást is a megbízó utasítása szerint és érdekeinek megfelelően kell teljesíteni. Az e jogviszonyból származó jogviták elbírálása az általános hatáskörű helyi bíróság hatáskörébe tartozik [Ptk. 474. § (2) bekezdés].

Az alperes kereskedelmi osztályvezető munkakörben állt az sz.-i állami gazdaságnál munkaviszonyban. A peres felek 1990. május 15-én "megbízásra szóló munkaszerződést" kötöttek. Ebben az alperes elvállalta, hogy a felperes ügyvezető igazgatójának az irányításával, a felperes részére külkereskedelmi tevékenység folytatása érdekében üzletszerző feladatokat lát el. A szerződésben kikötötték, hogy az alperest "az általa hozott, megvalósult külkereskedelmi üzlet forintban számított értékének 0,5 százaléka illeti meg, amelyet a jövedelemadó-levonás terhel." A felek a szerződést 1990. szeptember 28-án vállalkozási szerződéssé alakították át.

Az alperes a munkaügyi döntőbizottsághoz benyújtott kérelmében előadta, hogy 1990. május 15-e és szeptember 28-a között az üzletszerzői tevékenysége eredményeként az egyesület 2 324 000 dollár értékű üzletet kötött. Ennek 0,5 százaléka 11 623 dollár, amelynek forint értéke bruttóban 720 626 forint. A jövedelemadó és a társadalombiztosítási járulék levonása után a nettó összeg 360 313 forint. A felperes 1990. augusztusában 24 000 forintot fizetett ki, ezért 336 313 forint nettó összeg és annak kamatai megfizetését igényelte.

A Polgármesteri Hivatal munkaügyi döntőbizottsága határozatával kötelezte a felperest 750 969 forint bruttó munkabér megfizetésére azzal, hogy ebből az összegből vonja le a személyi jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékot.

A felperes keresete a munkaügyi döntőbizottság határozatának megváltoztatására és a jutalék megfizetésének kötelezettsége alól való mentesítésre irányult. Előadta, hogy az alperes a szerződések megkötésénél tolmácsként vett részt, a szerződéseket az egyesületi üzleti tárgyalásai eredményeként kötötték meg.

A munkaügyi bíróság ítéletével megváltoztatta a munkaügyi döntőbizottság határozatát, és mentesítette a felperest a 750 969 forint megfizetésének kötelezettsége alól. Ítéletében kifejtette, hogy a jugoszláviai L. városban levő B. A. Kft.-vel az alperes munkáltatójának, az sz.-i állami gazdaságnak volt üzleti kapcsolata. A gazdaság különböző állatok értékesítését vállalta a jugoszláv kft-nek, ehhez azonban szükség volt egy exportjoggal rendelkező cég bevonására. Ezért a felperes egyesület közbeiktatásával az A. K. Kft.-n keresztül kötött adásvételi szerződést a már megjelölt jugoszláv kft.-vel. Az alperes a szerződéskötések idején az állami gazdaság kereskedelmi osztályvezetője volt, és baráti kapcsolatban állt a jugoszláviai kft. ügyvezetőjével. A vele kötött adásvételi szerződéseknél tolmácsként vett részt, ennélfogva részére az üzletszerzői tevékenységért munkabér, illetve jutalék nem fizethető.

Az ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A perben elsődlegesen azt a kérdést kellett eldönteni, hogy az alperes munkaviszony vagy más, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében végzett-e munkát a felperes részére.

Az MT 32/A. §-a (2) bekezdésének rendelkezése szerint munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony különösen a bedolgozói munkaviszony és a tagsági viszony, a szakcsoporti tagsági viszony, a vállalkozási és megbízási szerződésen alapuló, valamint a személyes közreműködéssel járó gazdasági és polgári jogi társasági jogviszony. Az MT 32/D. §-ának (1) bekezdése előírja, hogy a mellékfoglalkozás és az első állás munkaidejét nem érintő munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony létesítését a dolgozó köteles az első állás szerinti munkáltatónak előzetesen bejelenteni. Az első állás szerinti munkáltató összeférhetetlenség esetén a további foglalkoztatást megtiltja.

A per adatai szerint egyértelmű, hogy az alperes nem jelentette be a főállású munkáltatójának a felperessel létesített jogviszonyt, megállapítható azonban az is, hogy a peres felek jogviszonyának alapja nem munkaszerződés volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!