Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20690/2012/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §] Bírók: Bleier Judit, Hőbl Katalin, Madarász Anna

Fővárosi Ítélőtábla

9.Pf.20.690/2012/5.

A Fővárosi Ítélőtábla dr. Jakab János ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a jogtanácsos által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2012. február 23. napján kelt 17.G.40.271/2011/21. számú ítélete ellen a felperes 22. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 250.000 (kettőszázötvenezer) forint másodfokú perköltséget és az államnak külön felhívásra 2.500.000 (kétmillió-ötszázezer) forint feljegyzett fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes pontosított keresete a felek által 2009. december 14-én megkötött ingatlant terhelő vételi jog alapítására vonatkozó szerződésmódosítás részbeni érvénytelenségének megállapítására irányult. Állítása szerint a .... szám alatti üzlethelyiség tárgyában létrejött vételi jogot alapító szerződés módosítása érvénytelen, és az eredeti állapot helyreállítása körében annak megállapítását kérte, hogy a felek jogviszonyára az általuk 2007. november 13-án megkötött opciós szerződés 4.1. pontjában megjelölt 50.000.000 forint vételár az irányadó. Előadta, hogy a támadott kikötés a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 200. § (2) bekezdésébe ütközik, valamint a Ptk. 202. §-ának megfelelő uzsorás szerződésnek minősül.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Előadta, hogy a szerződésmódosítás célja pontosan az volt, hogy a vételi jog gyakorlása esetén a vételár a mindenkori piaci gazdasági helyzethez igazodjon, és több eseti döntésre is hivatkozott az érdemi ellenkérelem alátámasztásaképp.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 1.000.000 forint perköltséget. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 900.000 forint le nem rótt illetékköltséget.

Az elsőfokú bíróság az ítéletének indokolásában idézte a Ptk. 375. § (1) és (4) bekezdését, a 200. § (1)-(2) bekezdését, 201. § (1) bekezdését és 202. §-át. A felperes keresetének alátámasztásaképpen megjelölt eseti döntésekhez kapcsolódóan megállapította, hogy azok nem alapozzák meg a felperes álláspontját. A szakértő által megállapított piaci értékhez igazodó vételár nem tekinthető olyan szerződéses kikötésnek, amellyel az egyik fél javára előnyt kívántak érvényesíteni, mert ez a rendelkezés azt biztosítja, hogy egyik fél esetén se merüljön fel feltűnő értékaránytalanság. A felperes és a perben nem álló I. Kft. (a továbbiakban: adós) tulajdonosi szerkezete csak részben azonos. Tény, hogy az adósnak jelentős összegű lejárt tőketartozása állt fenn, amelyre tekintettel megállapodtak a fizetési átütemezésben, de mindez nem azt jelenti, hogy a felperes a szerződésmódosítás megkötésekor hátrányos, szorult helyzetben volt. A Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 164. § (1) bekezdésének alkalmazásával a felperesnek kellett azt bizonyítania, hogy a szerződésmódosítás megkötésekor a megállapodás 4.1. pontjának módosításával az alperes a felperes szorult helyzetének kihasználásával feltűnően aránytalan előnyt kötött ki. A felperes azonban csak tényállításokat tett, amelyeket bizonyítékokkal nem támasztott alá. Az a körülmény, hogy az adósnak lejárt tartozása állt fenn a devizahitel-szerződés folytán, és a felek a fizetés ütemezését módosították, nem azt jelenti, hogy a felperes esetében is fennállt az a szubjektív elem, amely a szerződés uzsorás jellegének megállapításához szükséges. A felperes azt sem igazolta, hogy a vételár meghatározásának módosításával aránytalan előnyt vállalt, és feltűnően értékaránytalan szerződés jött létre. A vételárnak a piaci értékhez igazodó meghatározása egyébként sem eredményezhet értékaránytalanságot. A felperes keresetét azért sem lehet teljesíteni, mert nincs arra adat, és ezt a felperes sem igazolta, hogy akár a szerződésmódosítás időpontjában, akár jelenleg az ingatlan forgalmi értéke azonos az általa megjelölt 50.000.000 forinttal. A Ptk. 201. § (1) bekezdésének alkalmazása szempontjából az tekinthető feltűnően nagy értékkülönbségnek, ha az ellenérték 25-30 %-ot meghaladó mértékben eltér a vagyontárgy forgalmi értékétől.

A biztosítéki céllal megkötött vételi jognál nem hagyható figyelmen kívül, hogy az ingatlan a hitel fedezetéül szolgál. Az elsőfokú bíróság idézte a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 76/E. § (5)-(6) bekezdését azzal, hogy a vételi jog gyakorlása esetén a bank nem kívánja az ingatlant hosszú távon megtartani, a vele járó kockázatokat és költségeket vállalni, célja a minél hamarabbi értékesítés. A vételárnak a piaci érték 70 %-ában történő megállapításánál ezt a körülményt is figyelembe veszik, amely nem eredményez feltűnő értékaránytalanságot. Mindezt alátámasztja a 2009. évi CL. törvény, amelyből az elsőfokú bíróság idézte annak 170. § (17) bekezdését. Mindebből azt a következtetést vonta le, hogy a szakértő által megállapított forgalmi érték 70 %-ának megfelelő vételár elfogadható lehet nem lakóingatlanok és gazdálkodó szervek esetén is, ezért az nem tekinthető az alperes javára kikötött egyoldalú, feltűnően aránytalan előnynek, ezért a megállapodás uzsorás jellege, illetőleg a feltűnő értékaránytalanság sem állapítható meg. Az elsőfokú bíróság megjegyezte, hogy a felek a szerződésmódosítást 2009. december 14-én kötötték, mindehhez képest a felperes 2011. február 8-án, a Ptk. 236. § (1) bekezdésében meghatározott egyéves megtámadási határidőn túl terjesztette elő a keresetet. Az elsőfokú bíróság a fenti indokokra tekintettel a keresetet elutasította, és a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján kötelezte a felperest az alperes jogtanácsosi munkadíjban felmerülő perköltségének megfizetésében.

A felperes fellebbezése az elsőfokú ítélet megváltoztatására irányult. Fenntartotta azt az állítását, hogy a piaci érték 70 %-ának megfelelő vételárban történő megállapodás jogszabályba ütközik és értékaránytalan. Az alperes által megjelölt 50.000.000 forint vételár is jóval a piaci érték alatt van és törvénysértő. Kifogásolta, hogy az alperes az elsőfokú eljárás alatt benyújtott szakértői véleményt korábban nem bocsátotta a felperes rendelkezésére, így elzárta a bizonyítás lehetőségétől, ezért a felperes nem köteles a szakvéleményt elfogadni. Állította, hogy az alperes által is elismert 37.000.000 forintos értékkülönbözet olyan jelentős összeg, amely felveti a szerződés érvénytelenségének lehetőségét, különös tekintettel arra, hogy azt 2007-ben állapították meg. Az elsőfokú bíróság a feltűnő értékaránytalanságot nem küszöbölte ki. Magánszemély adósok esetében - figyelemmel az időközben elfogadott jogszabályváltozásokra is - a bíróságok azt a gyakorlatot követik, hogy az ingatlanok nem értékesíthetők a forgalmi értéküket jelentősen meghaladó értéken. Az alperes elismerte, hogy a forgalmi érték és az általa megjelölt érték között legalább 30 %-os eltérés mutatkozik, ezért a felperes az ingatlanát annak forgalmi értéke alatt legalább 1/3-dal lenne köteles értékesíteni, és mindez részére kárt és értékaránytalanságot okoz. Az időközben bekövetkezett jogszabályi változások a magánszemélyek részére lehetővé teszik a megfelelő érdekvédelmet, és nem kényszeríthetőek arra, hogy ingatlanukat a forgalmi érték 1/3-a alatt értékesítsék. Az alperesnek a per szerinti eljárása olyan aránytalan és jogalap nélküli gazdagodást okozhat, melyet semmi sem indokol, ezzel szemben a felperes az ingatlanát elveszítheti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!