Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.7.204 I. Hatályon kívül helyezést eredményező, feltétlen eljárási szabálysértés valósul meg, ha a büntetőeljárásban a törvény rendelkezése szerint előírt kötelező védelem ellenére, az ügy egyik vádlottjának védője a tárgyalási napokon nem volt mindvégig jelen, s a vádlott tárgyalási meghallgatására védőjének távollétében került sor [Be. 46. § a) pont, 373. § (1) bek. II. d) pont, 416. § (1) bek. c) pont].

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Járásbíróság B.1963/2008/119., Debreceni Törvényszék Bf.620/2011/11., Kúria Bfv.1259/2013. (*BH 2014.7.204*)

***********

II. A védő távolléte folytán megvalósult eljárási szabálysértés azonban az ügy többi vádlottjára nem, hanem kizárólag arra a vádlottra van kihatással, akinek kötelező védelme meghiúsult, ezért az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítására nem valamennyi, hanem az érintett vádlott tekintetében kerülhet sor [Be. 428. § (2) bek.].

[1] A városi bíróság a 2011. január 19. napján kihirdetett ítéletével a III. r. terheltet bűnösnek mondta ki 2 rendbeli folytatólagosan, felbujtóként elkövetett lopás bűntettében [1978. évi IV. tv. 316. § (1) bek. (2) bek. II. fordulat c) pont (6) bek. b) pont; 316. § (1) bek. (2) bek. II. fordulat c) pont (5) bek. b) pont] és folytatólagosan, felbujtóként elkövetett közlekedés biztonsága elleni bűntettben [1978. évi IV. tv. 184. § (1) bek.]. Ezért őt kettő év hat hónap börtönbüntetésre és a közügyektől háromévi eltiltásra ítélte.

[2] A IV. r. terheltet bűnösnek mondta ki 2 rendbeli folytatólagosan, felbujtóként elkövetett lopás bűntettében [1978. évi IV. tv. 316. § (1) bek. (2) bek. II. fordulat c) pont (6) bek. b) pont; 316. § (1) bek. (2) bek. II. fordulat c) pont (5) bek. b) pont] és folytatólagosan, felbujtóként elkövetett közlekedés biztonsága elleni bűntettben [1978. évi IV. tv. 184. § (1) bek.]. Ezért a IV. r. terheltet kettő év hat hónap börtönbüntetésre és a közügyektől három évi eltiltásra ítélte.

[3] Az V. r. terhelt bűnösségét 2 rendbeli folytatólagosan, felbujtóként elkövetett lopás bűntettében [1978. évi IV. tv. 316. § (1) bek. (2) bek. II. fordulat c) pont (6) bek. b) pont; 316. § (1) bek. (2) bek. II. fordulat c) pont (5) bek. b) pont] és folytatólagosan, felbujtóként elkövetett közlekedés biztonsága elleni bűntettben [1978. évi IV. tv. 184. § (1) bek.] állapította meg. Ezért az V. r. terheltet kettő évi - végrehajtásában öt évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte. A bíróság rendelkezett a bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről.

[4] A másodfokon eljáró törvényszék a 2013. április 18. napján jogerős ítéletével a III. r., a IV. r. és az V. r. terheltek tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta: mindhárom terhelt vagyon elleni cselekményeit az 1978. évi IV. törvény 316. § (1) és (2) bekezdés a) pontja szerint bűnszövetségben elkövetettnek is minősítette. A III. r. és a IV. r. terheltek börtönbüntetését egyaránt egy év nyolc hónapra, míg az V. r. terhelt börtönbüntetését egy év kettő hónapra, a szabadságvesztés végrehajtása felfüggesztésének próbaidejét pedig három évre enyhítette. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét a III., IV. és V. r. terhelteket érintően helybenhagyta.

[5] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a III. r., a IV. r. és az V. r. terheltek védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés a) b) és c) pontjára hivatkozással, amelyben a megtámadott ítéletek hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat meghozatalára utasítását kérte.

[6] A védő álláspontja szerint a terheltek büntetőjogi felelősségének megállapítására elsődlegesen az I. r. terhelt vallomása alapján került sor, aki a 2010. május 27. napján készült 74. sorszámú tárgyalási jegyzőkönyvből kitűnően alkoholos állapota miatt nem volt kihallgatható állapotban. Ezért a bíróság a tárgyalást sem tarthatta volna meg.

[7] Sérelmezte továbbá, hogy az I. r. terhelt meghallgatása során a bíróság megsértette a Be. 117. §-ának (2) bekezdésében foglalt szabályokat. A törvényes kioktatást megelőzően az eljárt bíróság az I. r. terhelt elé tárta a gyanúsítotti kihallgatásáról készült jegyzőkönyvet. Sérelmezte, hogy a terheltet annak ellenére hallgatták meg és intéztek hozzá kérdéseket, hogy a vallomástételt megtagadta. Ezzel a Be. 117. § (4) bekezdésében foglalt szabály sérült.

[8] Hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértésre hivatkozott a 2010. október 25-i tárgyalás vonatkozásában. Az eljárási cselekmény megtartásának ugyanis akadálya volt, mivel a II. r. terhelt illetőleg az V. r. terhelt védője a tárgyaláson nem volt jelen. A védelem pedig az eljárásban kötelező volt. Az V. r. terhelt védője ugyan a tárgyaláson a későbbiekben megjelent, azonban a jegyzőkönyvben nem rögzítették, hogy erre mikor került sor. A jegyzőkönyv csupán a kirendelt védői díj megállapítására szorítkozott.

[9] A 2010. május 17. napján megtartott tárgyaláson pedig az V. r. terhelt védője a tárgyalás közben eltávozott, ennek időpontja azonban a jegyzőkönyvben nem került rögzítésre.

[10] Végül az anyagi jogszabálysértések körében arra hivatkozott az indítványozó, hogy az elkövetési érték nem lett az alapeljárásban pontosan meghatározva.

A tényállásban kétfajta aknafedlap került eltulajdonításra, amelynek külön-külön más és más az értékük.

[11] A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában a felülvizsgálati indítványt a III. r. és a IV. r. terheltek esetében törvényben kizártnak, az V. r. terheltet illetően alaposnak találta, és a III., IV. r. terheltek tekintetében a felülvizsgálati indítvány tanácsülésen történő elutasítását, míg az V. r. terhelt tekintetében a megtámadott határozatok hatályon kívül helyezését és a járásbíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

[12] Kifejtette, hogy a jogerős ítéletben megállapított tényállás felderítetlenségén alapuló megalapozatlanságára, valamint az I. r. terhelt vallomásának értékelésére vonatkozó részében az indítvány a tényállás és a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységének a felülvizsgálat során meg nem engedett támadását célozza. Ugyanakkor a védő távollétében megtartott tárgyalásra [Be. 373. § (1) bek. II. d) pontja] hivatkozás az V. r. terhelt, de kizárólag az ő esetében - terhelt-társaira ki nem ható - eljárási szabálysértés megalapozott.

[13] A védő a Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatára tett észrevételében kifejtett álláspontja szerint az eljárási szabálysértés valamennyi terheltre kihatott, mert a védő távolléte a tárgyalás megtartásának akadálya. Az ennek ellenére megtartott tárgyaláson felvett bizonyítás eredménye nem vehető figyelembe.

[14] A felülvizsgálati indítvány az V. r. terhelt tekintetében megalapozott, míg a III. r. és a IV. r. terheltek vonatkozásában törvényben kizárt.

[15] A Kúria a megtámadott határozatok felülbírálata során - a Be. 423. § (4) bekezdésében írtaknak megfelelően - a felülvizsgálati indítványban megjelölt okokra volt figyelemmel; emellett tekintettel volt az ugyanezen törvényhely (5) bekezdése alapján a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt és az indítványban nem hivatkozott feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező esetleges egyéb szabálysértésekre is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!