Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság Mpk.50063/2012/7. számú határozata. Bíró: Varga Péter Pál

Kapcsolódó határozatok:

*Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság Mpk.50063/2012/7.*, Székesfehérvári Törvényszék Mpkf.20313/2013/2., Kúria Mfv.10479/2013/4. (EH 2014.06.M13)

***********

Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

1.Mpk.50.063/2012/7.

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Holik Viktor titkár által képviselt felperes neve (felperes címe) kérelmezőnek - Dr. Hovánszki Arnold Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd: dr. Hovánszki Arnold) által képviselt alperes neve (alperes címe) kérelmezett ellen munkavédelmi képviselő választás szabályainak megsértése miatt indított nemperes ügyében - melyben a Dr. Hovánszki Arnold Ügyvédi Iroda (eljáró ügyvéd: dr. Hovánszki Arnold) által képviselt beavatkozó neve (beavatkozó címe) munkáltató a kérelmezett érdekeinek előmozdítása végett beavatkozóként részt vett - meghozta az alábbi

végzést:

a beavatkozó neve (beavatkozó címe) munkáltatónál 2012. november 19-21. napján megtartott munkavédelmi képviselő választás eredményét megsemmisíti.

Kötelezi a kérelmezettet, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívására - 6000 (hatezer) forint eljárási illetéket.

A végzéssel szemben a kézbesítéstől számított 5 napon belül van helye fellebbezésnek a Székesfehérvári Törvényszékhez címzetten, melyet jelen bíróságnál írásban, 4 példányban kell előterjeszteni.

I n d o k o l á s :

A kérelmező a 2012. november 26. napján előterjesztett kérelmében a ... munkáltatónál 2012. november 19-21. napján megtartott munkavédelmi képviselő választás eredményének megsemmisítését kérte a bíróságtól, kérelmében több szabálytalanságra hivatkozott.

A munkáltató a kérelmezett pernyertességének előmozdítása érdekében a 2012. december 17. napján előterjesztett nyilatkozatával beavatkozási szándékát bejelentette, beavatkozását a kérelmezett az ugyanezen beadványban tett nyilatkozata szerint nem ellenezte.

A bíróság 6. sz. alatti végzésével a munkáltató beavatkozását engedélyezte.

A kérelmező sérelmezte, hogy a munkáltató eredetileg 2012. november 27-28. napjára hirdette meg a munkavédelmi képviselő választást, amelyet egy héttel végül előrehozott, ezzel lerövidítette a kampánytevékenység kifejtésének lehetőségét.

Kifogásolta továbbá, hogy a munkáltató önkényesen, a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 70/A. § (3) bekezdése utaló szabályát nem megfelelően alkalmazta, és így 13 fő helyett 4 fő munkavédelmi képviselő megválasztására kerülhetett sor.

Álláspontja szerint a választási eljárás lebonyolítása során a választás érvényességének megállapítását lehetetlenné tette az, hogy a munkavédelmi képviselő választást az üzemi tanács választással egy időben tartották, és a két különböző választásra kiadott szavazólapok átvételét egy aláírással igazoltatták a választókkal.

A lebonyolítás ilyetén formája meglátása szerint a választáson való részvétel önkéntessége elvének sérelmét is jelenti. A kérelmező nehezményezte továbbá, hogy beléptető kártyával történt a választók azonosítása, így a munkáltatónak a szavazás folyamatára rálátása volt. A munkáltató az eredményeket így követve, telefonos úton, rövid szöveges üzenetben ösztönözte a választáson való részvételre a munkavállalókat.

Ugyancsak a választás szabálytalanságát alátámasztandó jegyezte meg, hogy kis kártyalap formájában olyan anyagot találtak az öltözőben a szavazás lebonyolítása után, amelynek a szavazás során történt felhasználása a kampánycsendet sértette.

Mindemellett azt is panaszolta, hogy a kérelmezett kizárólag a független jelölteket értesítette a választások eredményéről, még a választások eredményének hivatalos közzététele előtt, de a kérelmezőt nem.

A kérelmezett a beavatkozó munkáltatóval közös, 2012. december 17. napján előterjesztett ellenkérelmében a választások előrehozatala és a munkavédelmi képviselők létszámával kapcsolatos kifogások tárgyában elsődlegesen elkésettség okán az eljárás részbeni megszüntetését, egyebekben pedig érdemben a kérelmező kérelmének elutasítását kérte.

Az elkésettség körében egyrészt a választások előrehozatala kérdését illetően hivatkoztak arra, hogy a kérelmező már 2012. november 8-án tudott a kérelmezett időpont-módosítással kapcsolatos döntéséről. Másfelől arra utaltak, hogy a munkavédelmi képviselők választható létszáma tekintetében már 2012. szeptember 25-én nyilvános tájékoztatást kaptak az érintettek. Álláspontjuk szerint e kérdések tekintetében a kérelmező elmulasztotta az Mt. 289. § (1) bekezdésében írt határidőt.

A kérelmezett és a beavatkozó azzal érvelt, hogy a munkavédelmi képviselők létszámát nem az Mt. üzemi tanácsra vonatkozó rendelkezései alapján kell megállapítani. Álláspontjuk szerint az Mvt. 70/A. § (1) bekezdésének a.)-d.) pontjai nyelvtani értelmezéséből az következik, hogy a munkáltató önálló telephelyei illetve részlegei száma határozza meg a választandó munkavédelmi képviselők számát, amely alapján a munkáltató "négy olyan részleget azonosított, melyek esetében egy-egy munkavédelmi képviselő választása volt indokolt".

A két egyidejűleg megtartott választás érvényességének külön-külön történő megállapítása körében megalapozatlannak tartották a kérelmező kifogását, azonban nem vitatták, hogy a választók egy aláírással igazolták mindkét választáson való részvételüket.

A választások önkéntessége tekintetében a kérelmezett és a beavatkozó arra hivatkoztak, hogy a két szavazólap egyidejű átadása önmagában nem befolyásolta a választás eredményét.

A munkavállalók számára rendszeresített fényképes személyi belépők - nézetük szerint - a választók megfelelő módon történő azonosítására alkalmasak, az e körben előadott kérelmezői kifogásokat alaptalannak tekintették.

A választási részvétel nyomon követése körében az OVB hasonló módszerének jogszerűségére hivatkoztak, ugyanakkor tagadták, hogy a dolgozókat kifogásolható, jogsértő módon ösztönözték volna a választáson való részvételre.

A "választási útmutató" megjelöléssel közzétett szóróanyag a választás jogszerűségét szerintük szintén nem érintette.

A választási eredményről történő értesítés mikéntje - mint megjegyezték - az érvényesség kérdését nem befolyásolhatja.

A kérelmező a kérelmezett és a beavatkozó érdemi nyilatkozata ismeretében a 2013. január 9. napján benyújtott 5. sz. alatti beadványában a korábbi nyilatkozatát lényegében fenntartotta, csupán a "választási útmutató" kártya tekintetében módosította álláspontját, és hivatkozott az esélyegyenlőség megsértésére.

A bíróság a döntése alapjául szolgáló tényállást a felek nyilatkozatai és a csatolt okirati bizonyítékok alapján az alábbiak szerint állapította meg:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!