Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2012.6.231 A pótmagánvádló jogi képviselője önálló fellebbezési joggal nem rendelkezik, ezért - ha a határozat kihirdetésekor a pótmagánvádló jelen van - a jogi képviselőt a jogorvoslat tárgyában nyilatkoztatni nem kell [Be. 324. § (1) bek. c) pont].

A megyei bíróság a 2010. február 25-én kelt ítéletével társtettesként elkövetett jogellenes fogvatartás bűntette, és társtettesként elkövetett bántalmazás hivatalos eljárásban bűntette miatt halmazati büntetésül az I. r. terheltet 360 napi tétel - napi tételenként 400 forint -, összesen tehát 144 000 forint, míg a II. r. terheltet 420 napi tétel - napi tételenként 400 forint -, összesen tehát 168 000 forint pénzbüntetésre ítélte.

A kétoldalú fellebbezések folytán másodfokú bíróságként eljáró ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét annyiban változtatta meg, hogy mindként terhelt büntetését 6-6 hónapi börtönbüntetésre súlyosította azzal, hogy annak végrehajtását az I. r. terhelt esetében 2 évi próbaidőre felfüggesztette, míg a II. r. terheltet 1 évi közügyektől eltiltásra is ítélte, egyben elrendelte a városi bíróság, illetve a megyei bíróság ítéletével kiszabott 1 évi - 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetés végrehajtását.

A bíróság által megállapított tényállás a következő.

A terheltek, mint a rendőrkapitányság körzeti megbízottjai 2007. augusztus 7-én szolgálatuk teljesítése során közúti ellenőrzést tartottak, amikor is 12.50 perc körüli időben intézkedés alá vonták a tartálygépkocsival közlekedő sértettet.

Az intézkedés során a II. r. terhelt közölte a sértettel, hogy 5000 forint helyszíni bírsággal sújtja. Emiatt szóváltás alakult ki a terheltek és a sértett között, aki vitatta a bírságolás jogszerűségét.

A terheltek előbb a gépkocsijukhoz mentek, majd az eltávolodó sértettel szemben testi kényszert alkalmazva, kezét hátrabilincselték. Ezután segítséget hívtak a rendőrkapitányságtól és kb. 15.10-kor szolgálati gépkocsival a sértettet előállították, végül 16.30-kor az orvosi vizsgálat elvégzését követően elbocsátották.

A sértett az intézkedés során alkalmazott testi kényszer következtében könnyebb zúzódásos, hámhorzsolásos sérüléseket szenvedett el.

A jogerős határozattal szemben törvényes határidőn belül a II. r. terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

A védő a Be. 416. § (1) bekezdés a) és b) pontjaira hivatkozással sérelmezi a II. r. terhelt bűnösségének megállapítását, mivel álláspontja szerint arra a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével került sor.

A felülvizsgálati indítvány hivatkozott a 3/1995. (III. 2.) BM rendelet 52. § (2) bekezdésére, valamint a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény rendelkezéseire, amelyekből arra a következtetésre jutott, hogy a II. r. terhelt által foganatosított rendőri intézkedés jogszerű és törvényes volt, annak során szándékosság nem volt megállapítható, ezért - de adott esetben a társadalomra veszélyességben való tévedés okából is - felmentő rendelkezés meghozatala indokolt.

Ezt követően a Legfőbb Ügyészség a terheltek javára nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés d) pontjára hivatkozással, a súlyosítási tilalom megsértése miatt, és a törvénynek megfelelő határozat meghozatalát indítványozta.

A nyilvános ülésen a terheltek védője a felülvizsgálati indítványát változatlan tartalommal fenntartotta azzal, hogy a sértett gyakran változtatott vallomására figyelemmel, a bűnösség alapjául szolgáló tényállás is aggályos, sok tekintetben felderítetlen.

A Legfőbb Ügyészség képviselője felszólalásában a terheltek javára benyújtott felülvizsgálati indítványt fenntartotta.

A pótmagánvádló jogi képviselője arra hivatkozott, hogy az ítélőtábla eljárási szabálysértést nem követett el, ugyanis kellő mélységben tisztázta a fellebbezés bejelentésének körülményeit.

A pótmagánvádló jogi képviselőjéhez, míg a terheltek védőjükhöz csatlakoztak.

A Legfőbb Ügyészség felülvizsgálati indítványa alapos.

A Kúria a legfőbb ügyész által kifogásolt súlyosítási tilalom megsértését vizsgálva az alábbiakat állapította meg.

A megyei bíróság előtt a pótmagánvádló - jogi képviselő által megszerkesztett és benyújtott - vádindítványa alapján indult a büntetőeljárás.

Az ítélet kihirdetését követően az elsőfokú bíróság perorvoslati nyilatkozatok megtételére hívta fel az eljárás résztvevőit, akik valamennyien - így a jogi képviselő is - az esetleges fellebbezésük bejelentésére három napi gondolkodási határidőt tartottak fenn.

A törvényben írt határidőn belül az I. és II. r. terhelt, valamint védőjük fellebbezést jelentett be. Ugyancsak fellebbezést nyújtott be - írásban - a pótmagánvádló jogi képviselője a terheltekkel szemben kiszabott büntetések súlyosítása végett, amire azonban nem volt törvényes lehetősége.

A Be. 323. § (1) bekezdése szerint a határozat kihirdetése után a tanács elnöke a jelenlévő fellebbezésre jogosultakat kérdezi meg, hogy kívánnak-e fellebbezni vagy sem.

Pótmagánvád alapján indult ügyben a Be. 324. § (1) bekezdés c) pontja szerint viszont fellebbezésre kizárólag a pótmagánvádló jogosult. Ez a jogosultság olyan perszonális jog, amely nem ruházható át a jogi képviselőre, az csak személyesen - esetlegesen a jogi képviselő útján - gyakorolható.

Ebből következően törvényt sértett az elsőfokú bíróság, amikor a tárgyaláson személyesen jelenlévő pótmagánvádló mellett nyilatkozat tételre hívta fel jogi képviselőjét is, aki a törvényben a fellebbezésre jogosult számára biztosított három napi gondolkodási időt igénybe vette, holott erre a Be. 325. § (1) bekezdése szerint nem volt törvényes lehetősége.

Figyelemmel arra, hogy a pótmagánvádló jogi képviselője saját jogán nem jogosult perorvoslati nyilatkozat tételére, a három napi gondolkodási határidőre vonatkozó nyilatkozata is közömbös, ahhoz semmilyen jogkövetkezmény utóbb nem fűződhet.

Ilyen előzmények után a pótmagánvádló jogi képviselője a három napos határidőn belül fellebbezést jelentett be az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetések súlyosítása végett anélkül, hogy ebben a pótmagánvádlónak az ítélet megváltoztatására vonatkozó igényére utalt volna.

A jogi képviselő ezt saját nevében tette, amikor úgy fogalmazott, hogy "a Pest Megyei Bíróság 2010. február 25-én kihirdetett ítélete ellen, fellebbezést jelentek be a vádlottak terhére súlyosítás végett."

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!