Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2009.6.186 A polgári bíróságnak a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül el kell utasítania, ha a felperes a keresetét olyan szerződés megszegésére alapítja, amely választottbírósági kikötést tartalmaz; nem kerülhet sor a keresetlevél elutasítására, ha a választottbírósági szerződés nem jött létre, érvénytelen, hatálytalan, vagy betarthatatlan [1994. évi LXXI. tv. 8. §; Pp. 130. § (1) bek.].

A felperes 2006. április 26-án benyújtott keresetében az 1997. január 24-én kelt szerződésre hivatkozva kérte az alperes kötelezését szerszámkészlet kiadására, amennyiben az nincs meg, úgy 10 000 000 Ft megfizetésére. Ezen túlmenően 1 000 000 Ft nem vagyoni kár és a szerszámkészlet használati díjának a megfizetésére is kérte az alperes kötelezését. A keresetéhez csatolta többek között az 1997. január 24-én kelt adásvételi szerződést.

A bíróság a 2. sorszámú végzésével a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasította. Határozatának indokolásában kifejtette, hogy az 1997. január 24-én kelt adásvételi szerződés 13. pontjában a felek a Magyar Gazdasági Kamara mellett szervezett Választottbíróság kizárólagos hatáskörét és illetékességét kötötték ki. Az 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbt.) 8. § (1) bekezdés értelmében az a bíróság, amely előtt a választottbírósági szerződés tárgyát képező ügyben keresetet indítottak, a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítja.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a keresetlevélhez csatolt 1997. január 24-én kelt adásvételi szerződés alapján helyesen jutott arra a következtetésre, hogy a felek szerződése érvényes választottbírósági kikötést tartalmaz, ezért a perbeli jogvita elbírálására a Magyar Gazdasági Kamara mellett szervezett Választottbíróság rendelkezik hatáskörrel és illetékességgel. Kiemelte, hogy a felperes a fellebbezésében maga sem vitatta, hogy a követelése alapját képező adásvételi szerződésben a Magyar Gazdasági Kamara mellett szervezett Választottbíróság kizárólagos hatáskörét és illetékességét kötötték ki. Azzal érvelt, hogy az adásvételi szerződés 2000. december 31-éig volt hatályos, azt követően újabb választottbírósági kikötésre nem jött létre megállapodás a felek között. A Vbt. 8. § (1) bekezdéséből azonban az következik, hogy a választottbírósági szerződés létrejötte esetén a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasításának kizárólag akkor nincs helye, ha maga a felek által kötött választottbírósági szerződés érvénytelen, hatálytalan, avagy betarthatatlan. Miután a felperes a keresetében elsődlegesen a keresetlevélhez csatolt adásvételi szerződésben szereplő ingóságoknak a kiadását kérte, és ezzel kapcsolatban használati díj és nem vagyoni kár megfizetésére is kérte kötelezni az alperest, így egyértelmű, hogy az igényét erre a szerződésre alapította.

A másodfokú bíróság utalt arra is, hogy az alperes a felperes fellebbezésre tett észrevételében vitatta a felperes kereshetőségi jogát, a kereshetőségi jogról azonban csak a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróság dönthet. Az alperes észrevételében ítélt dologra is hivatkozott, de abban a kérdésben, hogy valóban fennáll-e az észrevételben is hivatkozott ítélt dolog, mint a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 130. § (1) bekezdés d) pontja szerinti elutasítási ok, a Pp. egész szabályozási rendszeréből következően ugyancsak a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróság dönthet.

A jogerős határozat ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, a jogerős végzés hatályon kívül helyezését, s a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatalát kérte. A felperes a kérelmében az általa eddig elő­adottakat fenntartotta, és kiemelte: a felek között 2000. december 31-ét követően választottbírósági kikötés nem jött létre, az addigi kikötés ez időpont után hatálytalan. Álláspontja szerint tehát nem választottbírósági szerződés tárgyát képező ügyben indított keresetet. Érvelése szerint a Vbt. 5. §-ának (3) bekezdéséből és a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 217. §-ának (1) bekezdéséből az következik, hogy a jogszabály a választottbírósági szerződésre írásbeli alakot rendel. Ezért, ha a szerződés a felek ráutaló magatartása alapján módosult, a választottbírósági szerződéses rendelkezésük érvénytelen, miután az csak írásban módosítható. Írásbeli módosítás azonban - az alperes által sem vitatottan - nem történt. Utalt arra is, hogy nem egyértelmű nyilatkozat esetén tisztázni kell a fél szándékát, és a bíróság tévesen vonta le azt a következtetést, hogy a felperes igényét a választottbírósági kikötést tartalmazó szerződésre alapította, s ezt a döntését nem kielégítően indokolta.

Az alperes észrevétele kapcsán előadta, hogy nem ítélt dolgot kíván érvényesíteni, miután az alperes által hivatkozott ügyben jelenleg perújítás van folyamatban, tehát a bíróság az igényt nem utasította el jogerősen.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős végzés hatályában való fenntartását kérte. Álláspontja szerint a felperes keresetét olyan szerződésre alapozta, amely választottbírósági kikötést tartalmazott. Helyesen állapította meg az ítélőtábla, hogy a felperes igénye az 1997. január 24-én kelt adásvételi szerződésen alapul, maga a felperes is ezt állítja, annak ellenére, hogy utólag úgy próbálja beállítani, keresete "félreérthető" volt. Fenntartotta az eljárásban korábban tett nyilatkozatait.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos az alábbi indokok miatt:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!