Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40807/2013/4. számú határozata határozat bírósági felülvizsgálata (TAGGYŰLÉSI határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2006. évi IV. törvény (Gt.) 126. §, 152. §, 153. §] Bírók: Molnár József, Rózsa Éva, Rutkai Éva

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék G.40058/2013/8., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40807/2013/4.*, Kúria Gfv.30288/2014/4. (BH 2015.6.165)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

16.Gf.40.807/2013/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Szabó Róbert ügyvéd (........) által képviselt ...... (.......) felperesnek a dr. Szabó Judit ügyvéd (........) által képviselt ..... (.....) alperes elleni taggyűlési határozatok felülvizsgálata iránti perében a Székesfehérvári Törvényszék 2013. szeptember 25-én kelt 17.G.40.058/2013/8. számú ítéletével szemben a felperes fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, s az alperes 2013. május 6-i 15/2013.(05.06.), 17/2013.(05.06.) és a 24-29/2013.(05.06.) számú taggyűlési határozatait hatályon kívül helyezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 84.000 (nyolcvannégyezer) forint lerótt illetékből és 30.000 forint (harmincezer) forint + áfa összegű ügyvédi munkadíjból álló első- és másodfokú együttes perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

Felperes az alperes tagja.

Alperes ügyvezetője 2013. április 19-én kelt meghívóval egyebek mellett 6.) Társasági szerződés módosítása napirendi ponttal összehívta 2013. május 6-án 14.00 órára a taggyűlést, határozatképtelenség esetére 2013. május 10-én 14.00 órára a megismételt taggyűlést.

A taggyűlés összehívásának időpontjában az alperes társasági szerződésének 7. pontja szerint a tagot, a társaságot vagy a taggyűlés által kijelölt személyt - ebben a sorrendben - az átruházni kívánt üzletrészre elővásárlási jog illette meg. A 7. pont 12. bekezdése szerint "A társaság a kívülálló személy részére történő átruházáshoz a szükséges beleegyezést csak akkor tagadhatja meg, ha az érintett tag az üzletrészt kifejezetten a konkurencia számára kívánja értékesíteni vagy olyan a társaság többi tagja által nem kívánatos személy számára, amelynek megakadályozása valamilyen tagi érdekből indokolt". A 7. pontjának 13. bekezdése szerint "Az üzletrész adásvételi szerződésen kívüli más jogcímen történő átruházását a jelen társasági szerződéssel a tagok kizárják", 7. pontjának 14. bekezdése pedig kimondta, "Az üzletrésznek, mint vagyonértékű jognak egy másik társaságba történő apportálásához a társaság hozzájárulása szükséges".

A társasági szerződés a taggyűlés határozatképességéhez a törzstőke legalább 2/3-ának jelenlétét írta elő. Úgy rendelkezett, a társasági szerződés módosítása a taggyűlés minősített, 3/4-es szótöbbségét igényli, a taggyűlés 3/4-es szótöbbségével és egyhangú határozatával meghozandó határozatok kivételével a taggyűlés a határozatait nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza meg.

A 9/A pont azt is tartalmazta, a szerződésben foglalt kötelezettségek növeléséhez, új kötelezettségek megállapításához, vagy egyes tagok külön jogainak csorbításához, az üzletrész külső tagra történő átruházásához mindenkor a taggyűlés egyhangú határozata szükséges.

Az alperes 2013. május 6-án taggyűlést tartott és azon több határozatot hozott. A jegyzőkönyv szerint a 20.440.000 forint törzstőkéből 16.510.000 forint tőke megjelent, a taggyűlés határozatképes volt.

A taggyűlés a társasági szerződést 1.451 "igen" szavazattal 200 "nem" szavazat ellenében 15/2013.(05.06.) számú határozatával úgy módosította, hogy a 7. pont 12-13-14. bekezdései helyébe a következő rendelkezést léptette:

"Az üzletrésznek adásvételi szerződésen és apportáláson kívül más jogcímen történő átruházását a tagok jelen társasági szerződéssel kizárják.

Az üzletrésznek kívülálló személyre történő átruházásához, valamint az üzletrésznek egy másik társaságba történő apportálásához a társaság hozzájárulása szükséges. A beleegyezés megadásáról a taggyűlés egyszerű szótöbbséggel dönt.

A beleegyezés akkor tagadható meg, ha az üzletrész átruházása a társaság vagy bármely tag jogos érdekét sérti vagy veszélyezteti."

A 17/2013.(05.06.) számú határozatával pedig a fentivel azonos szavazataránnyal a 9/A pontnak a taggyűlés egyhangú határozathozatalára vonatkozó rendelkezését úgy módosította, hogy "A szerződésben foglalt kötelezettségek növeléséhez, új kötelezettségek megállapításához, vagy egyes tagok külön jogainak csorbításához mindenkor a taggyűlés egyhangú határozata szükséges."

A taggyűlés a továbbiakban 24-29/2013.(05.06.) számú határozataival hozzájárult ahhoz, hogy egyes tagok az alperesben meglévő üzletrészeiket beapportálják az általuk alapítani kívánt ...... Kft-be.

A felperes a taggyűlésen képviselője útján volt jelen, a 15., 17., 24-29/2013.(05.06.) határozatok ellen szavazott.

Felperes 2013. május 28-án előterjesztett, utóbb pontosított keresetében az alperes 2013. május 6-i 15/2013.(05.06.). és 17/2013.(05.06.), valamint 24-29/2013.(05.06.) számú taggyűlési határozatai hatályon kívül helyezését, alperes perköltségben marasztalását kérte azok jogsértő, Gt. 153. §-ába ütköző voltára hivatkozva. Előadta, a társasági szerződés egyhangú határozathozatalt írt elő a Gt. 153. §-ában szabályozott esetkörön, a szerződésben foglalt kötelezettségek növelésén, új kötelezettségek megállapításán, vagy egyes tagok külön jogainak csorbításán túl az üzletrész külső tagra történő átruházásához is. A 17. számú határozattal elfogadott társasági szerződésmódosítás folytán az egyhangú szavazattöbbséget igénylő kérdések közül kikerült az üzletrész külső tagra történő átruházásának kérdése, az már csupán egyszerű szótöbbséget igényel. Állította, a tagi üzletrészek társaságon kívüli személyre történő átruházásának kérdése olyan a tagoknak biztosított külön jog volt, mellyel egy tag maga is megakadályozhatta a nem kívánatos személy társaságba bekerülését. A 17. számú határozattal ez a minden egyes tagnak biztosított külön jog megszűnt, "vétójoga" semmivé, súlytalanná vált. A határozat csorbította, sőt megvonta az egyes tagok ezen külön vétójogát. Mivel a tag külön jogát csorbító határozathozatalra csak egyhangúlag kerülhet sor, és mivel a taggyűlés a módosítást nem egyhangúlag fogadta el, a szerződésmódosítást elfogadó határozat a Gt. 153. §-ába ütközése okán jogsértő. Hivatkozott a Társasági jog kommentárjában ......... által írtakra, miszerint értelmezésre szorulhat a Gt. 153. §-ának külön jogaira való utalása. Ha ennek a szabálynak az a célja, hogy a tagsági jogok közös megegyezéssel kialakított eredeti struktúráját védje, akkor nem szabad a külön jogok alatt valamiféle speciális jogosultsági kört érteni, hanem úgy kell felfogni, hogy bármilyen tagsági jog csorbításához, megvonásához egyhangú határozatra van szükség.

A 15. számú határozat tekintetében szintén arra hivatkozott, az a körülmény, hogy az üzletrészek apportálásának lehetősége a korábbi szabályozással ellentétben a társasági szerződésben már nincs kizárva, szintén a tagok számára eredetileg biztosított külön jogok rendjének felborítását célozta, továbbá a tag megfosztását attól, hogy élhessen az elővásárlási jogával. Ezen okból ezen határozathozatal a Gt. 153. §-a alapján egyhangú döntést igényelt volna, mivel azonban ellene szavaztatott, ezért az jogsértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!