Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2005.8.272 Életveszélyt okozó testi sértés megállapításának szempontjai [Btk. 170. § (1), (5) bek. I. fordulat].

Az elsőfokú bíróság N. A. T. vádlott bűnösségét életveszélyt okozó testi sértés bűntettében és súlyos testi sértés bűntettében állapította meg. Ezért halmazati büntetésül 3 évi és 4 hónapi börtönre és 5 évi közügyektől eltiltásra ítélte. Rendelkezett az előzetes fogva tartásban töltött idő beszámításáról és a vádlottat 133 989 forint bűnügyi költség megfizetésére kötelezte.

Az elsőfokú ítélet tényállásának lényege a következő:

N. A. T. nőtlen, gyermektelen. Általános iskolát végzett. Alkalmi munkavégzéseiből a havi jövedelme 30 000 forint körül van. Vagyona mintegy 300 000 forint értékben ló és borjú. Büntetlen előéletű.

A vádlott jelenleg nem szenved és a terhére rótt cselekmény elkövetésekor sem szenvedett az elmeműködés olyan kóros állapotában - így különösen elmebetegségben, gyengeelméjűségben, tudatzavarban, szellemi leépülésben, vagy olyan személyiségzavarban - mely korlátozta őt a cselekménye következményeinek felismerésében vagy abban, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjen.

A cselekménye elkövetésekor nem volt pathológiás részegség vagy annak abortív formája állapotában.

A vádlott 2003. év július hó 19-én napközben az apjával gyógynövényt gyűjtött D. kerületében. Ezt követően kb. 15 órától kezdődően különböző italboltokban sört fogyasztott.

A szüleivel közös lakásban élő vádlott 18 óra körüli időben ért haza, enyhe fokú alkoholos állapotban. A lakóházban az anyját kérdőre vonta a vacsorával kapcsolatban, majd bement a konyhába, ahol a főzésre előkészített húst az udvarra kidobta. Ezután a konyha előtti udvarrészen az anyjával tovább veszekedett, aki erre a kezében lévő tojásokat a vádlott felé dobálta. A vádlott ekkor az anyját a ruházatánál fogva rángatni kezdte, semmirevalónak, piszkos kurvának nevezte, majd katonai bakancsos lábával közepes-nagy erővel hasba rúgta. A sértett a fájdalomtól leguggolt, majd a férje a szobába vezette, ahol fájdalomcsillapítókat kapott.

A sértett a vádlott bántalmazása következtében a bal lágyékhajlat bevérzését és a bal csípőbél szakadását szenvedte el, s ez utóbbi következtében heveny hashártyagyulladás alakult ki. Ennek következtében a sértett közvetett életveszélyes állapotba került, amelyet a szakszerű orvosi ellátás hárított el. A sértett sérüléseinek tényleges gyógytartama: 28 nap.

Az előbbi cselekményt megelőzően - legfeljebb 10-14 nappal korábban, közelebbről meg nem állapítható időpontban - a vádlott ugyancsak családi veszekedés közben az anyját több alkalommal, közepes-nagy erővel mellkason rúgta, aminek következtében a sértett a bal oldali VI-VII. bordák törését szenvedte el. A sérülés tényleges gyógytartama: 28 nap.

A vádlott a szüleivel szemben éveken át agresszív magatartást tanúsított, az anyját már máskor is tettleg bántalmazta.

A védelmi fellebbezés folytán másodfokon eljárt bíróság 2004. április 22. napján kihirdetett ítéletével - tárgyaláson felvett bizonyítás eredményeként - a vádlott 2003. július 19. napján elkövetett cselekményét súlyos testi sértés bűntette kísérletének minősítette, ezért a vádlott fő- és mellékbüntetését 1 évre enyhítette.

A fellebbviteli főügyészség felülvizsgálati indítványa alapján a Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága 2004. december 14. napján meghozott végzésével az előbb írt másodfokú határozatot a Be. 425. § (1) bekezdés a) pontja alapján hatályon kívül helyezte és a másodfokú bíróságot új eljárásra utasította.

A megismételt másodfokú eljárásban a védő fellebbezését azonos tartalommal fenntartotta, az elsősorban a vádlott felmentésére, másodsorban a kiszabott büntetés enyhítésére irányult.

A másodfokú tárgyaláson jelen lévő ügyész az átiratában írtakat azzal tartotta fenn, hogy további enyhítő körülményként indítványozta értékelni az időmúlást.

Az ítélőtábla a fellebbezést annak enyhítésre irányuló részében ítélte alaposnak.

A másodfokú bíróság a fellebbezés folytán a Be. 348. § (1) bekezdés szerint eljárva nemcsak az elsőfokú ítéletet, hanem az azt megelőző büntetőeljárást is felülbírálta.

Ennek során észlelte, hogy az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárást hiányosan folytatta le, mert nem foglalkozott a nyomozati iratban lévő orvosi látlelet azon megállapításával, hogy a sértetten szilványi reponábilis lágyéksérv tapintható, továbbá figyelmen kívül hagyta az orvos szakértői vélemény azon megállapítását, mely szerint a közepes-nagy erejű rúgás a bal lágyékhajlaton már meglévő sérvkapun kitüremkedő csípőbél-részt érte. E ténymegállapítások figyelmen kívül hagyása miatt az elsőfokú bíróság nem volt abban a helyzetben, hogy az igazságügyi orvos szakértőt szakértői véleményének kiegészítésére hívja fel arra vonatkozóan, hogy ép hasfalat érő rúgás azonos erőbehatás esetén alkalmas-e életveszélyes sérülés előidézésére.

A Be. 351. § (2) bekezdés b) pontja szerinti részbeni megalapozatlanságot a másodfokú bíróság a Be. 353. § (1) és (2) bekezdése szerint felvett bizonyítás, illetőleg a Be. 352. § (1) bekezdés a) pontjára figyelemmel az iratok alapján a tényállás kiegészítésével küszöbölte ki. A bizonyítás keretében az igazságügyi orvos szakértőt felhívta orvosszakértői véleményének kiegészítésére, továbbá írásos tanúvallomást engedélyezett a vádlott anyja, id. N. A-né sértett részére arra vonatkozóan, hogy a vádlott tudott-e az anyja meglévő lágyéksérvéről.

Az ítélőtábla a megismételt eljárásban a fenti bizonyítást újból lefolytatta.

A felvett bizonyítás és az iratok alapján az ítélőtábla az elsőfokú ítélet tényállását a következőkkel egészítette ki, illetőleg helyesbítette:

A sértett id. N. A.-né 1940-ben született.

A sértett bal lágyékhajlatában ún. visszahelyezhető lágyéksérv volt, mely állapot fennállt a 2003. július 19. napján elszenvedett rúgás időpontjában is. A rúgás pillanatában a sérvkapun kitüremkedhetett a csípőbél-részlet. Ilyen helyzetben a csípőbél relatíve sokkal sérülékenyebb, mint egy hasüregben szokványos anatómiai területen elhelyezkedő csípőbél-részlet.

Azt az eljárás során nem lehetett megállapítani, hogy a vádlott tudott-e anyja meglévő betegségéről. Figyelemmel azonban a vádlott és a sértett között meglévő fizikai és korkülönbségre, a megtámadott testtájra, a közepes-nagy erejű rúgásra, azaz az erőbehatás mértékére és arra, hogy a vádlott ekkor kemény katonai bakancsot, ún. surranót viselt, kellő figyelem és körültekintés mellett fel kellett volna ismernie, hogy a bántalmazással okozati összefüggésben fennáll az életveszélyes sérülés bekövetkezésének a lehetősége.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!