Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.6.283 A gyermeknek az egyik szülőnél történt elhelyezése nem érinti a másik szülőnek azt a jogát és kötelességét, hogy a gyermekét rendszeresen látogassa, szeretetét kinyilvánítsa, gyermekével a meghitt viszonyt fenntartsa. A gyermek érdekét súlyosan sértő módon jár el az a szülő, aki a gyermeket a másik szülővel való érintkezéstől indokolatlanul elzárja és ellene hangolja. [Csjt. 92. § (1) bek.].

A peres felek 1984. augusztus 18-án megkötött házasságát a bíróság az 1993. július 30-án első fokon jogerőre emelkedett ítéletével felbontotta. A bontóperben megkötött egyezség szerint a felek megállapodtak abban, hogy a házasságukból 1985. május 6-án született Péter és az 1988. október 1-jén született Anett az anya gondozásában marad, a jelen per felperese a törvényes mértékű tartásdíj megfizetésére kötelezettséget vállalt; az apa és a gyermekek kapcsolattartását a felek akként szabályozták, hogy a gyermekek zaklatott érzelmi állapotára tekintettel átmenetileg az apa az anya lakóhelyén, minden második héten szombaton délelőtt 9 és 12 óra között találkozhat a gyermekeivel.

A felperes az 1994. március 23-án előterjesztett keresetében a házastársi közös vagyon megosztását és a kapcsolattartás újrarendezését kérte.

A bíróság jogerős részítéletével a felperes és a gyermekek közötti kapcsolattartást módosította: a felperes részére biztosította, hogy minden hónap első és harmadik hetében szombaton reggel 9 órától délután 16 óráig a gyermekeivel együtt legyen, és ennek érdekében kötelezte az alperest, hogy a kapcsolattartás kezdő időpontjára a gyermekeket az apa lakásához kísérje, míg a kapcsolattartás végeztével a gyermekek hazavitelére a felperest kötelezte.

A megállapított tényállás szerint a perbeli gyermekek - különösen Péter - az apát érzelmileg elutasítják, ennek kiváltó oka azonban csak részben vezethető vissza a felek házasságában a gyermekek által is megélt konfliktusokra. A perbeli adatokból, köztük a pszichológus szakértői véleményből az a következtetés vonható le, hogy az alperes közvetett módon "jutalmazza", megerősíti a gyermekeknek az apjukkal való szembenállását, ami a felperes és a gyermekek egyre fokozódó eltávolodását eredményezi. Ez a helyzet Péternél már neurotikus személyiségfejlődést okozott, mivel a gyermek csak tudati szinten helyezkedik szembe az apjával, ebben a viselkedésében az anya érzelmeit vetíti ki, "... a gyermek az anya helyett haragszik az apjára", ugyanakkor saját érzelmeiben feltárható az apai szeretet iránti igény. Anett megnyilvánulásainak hátterében döntően környezeti hatások állanak, melyben meghatározó a bátyjával való azonosulás, és az ő utánzása.

A felperes személyiségében és életvezetésében a gyermekek nevelésére való alkalmasságot negatív módon befolyásoló tényezőt az eljárás adatai nem tártak fel.

A jogerős ítélet indokolásából kitűnően a bíróság a fentieket értékelte, amikor a felperes és a gyermekek kapcsolattartásáról a Csjt. 92. §-ának (1) bekezdése alkalmazásával, a felperes jogainak bővítésével határozott.

A jogerős részítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, melyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, új eljárás elrendelését és új határozat meghozatalát kérte. Jogszabálysértésként a jogerős részítélet megalapozatlanságára hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!