25/2017. (XII. 20.) LÜ utasítás

a Legfőbb Ügyészség Könyvtáráról

Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következő utasítást adom ki:

1. § (1) A Legfőbb Ügyészség Könyvtára (a továbbiakban: Könyvtár) nem nyilvános szakkönyvtár. A Könyvtár gyűjtőkörébe tartoznak az ügyészség hatáskörébe tartozó feladatok ellátásához szükséges, különösen az állam- és jogtudománnyal, valamint a kapcsolódó társtudományokkal foglalkozó könyvek és időszaki kiadványok hagyományos és elektronikus formában.

(2)[1] A Könyvtár - a gyűjtőkörébe tartozó dokumentumokon kívül - beszerzi és eljuttatja a legfőbb ügyész, a legfőbb ügyész helyettesek, a főtitkár és a Legfőbb Ügyészség önálló szervezeti egységei részére az általuk igényelt időszaki kiadványokat. Ennek érdekében - a beszerzési, előfizetési igények megismerése céljából - a legfőbb ügyész, a legfőbb ügyész helyettesek, a főtitkár, valamint az önálló szervezeti egységek vezetőinek titkárságával rendszeres kapcsolatot tart.

2. § (1) A Könyvtár szakirodalmi ellátást és információs szolgáltatást (a továbbiakban együtt: könyvtári szolgáltatás) nyújt, amelynek keretében

a) gyűjteményét folyamatosan fejleszti, feltárja, megőrzi, gondozza és rendelkezésre bocsátja,

b) biztosítja más könyvtárak állományának, szolgáltatásainak és adatbázisainak elérését, ideértve az Európai Unió jogi és más adatbázisait,

c) részt vesz a könyvtárak közötti dokumentum- és információcserében, valamint

d) biztosítja

da) a könyvtári dokumentumok helyben olvasását,

db) a nem elektronikus könyvtári dokumentumok kölcsönzését,

dc) az elektronikus könyvtári dokumentumok hozzáférhetőségét,

dd) a könyvtárközi kölcsönzést,

de) a dokumentumairól, szolgáltatásairól, különösen az új beszerzésekről való tájékoztatást, ideértve az ügyészségi alkalmazottak részére az ügyészségi informatikai hálózat útján a Könyvtár részére előfizetett jogi szakfolyóiratok tartalomjegyzékéről szóló tájékoztatást és

df) az ügyészségi alkalmazottak munkaköri feladatainak ellátásához szükséges egyszerű másolat készítését, ideértve az elektronikus másolat készítését is.

(2) A könyvtári állomány feltárása számítógéppel történik.

3. § (1) A Könyvtárban kell elhelyezni a Könyvtár gyűjtőkörébe nem tartozó, a Legfőbb Ügyészség részére

a) egy példányban beszerzett folyóiratokat a kizárólag egy funkcionális szakfeladathoz (pl. gépjármű-, hang- és képtechnika, informatika) kapcsolódók kivételével és

b) a több példányban járó időszaki kiadványok egy példányát.

(2)[2] Egy kiadvány háromnál több példánya a legfőbb ügyész, a tárgykör szerint illetékes legfőbb ügyész helyettes vagy a főtitkár engedélyével szerezhető be.

(3)[3]

4. § (1) A Könyvtárat kölcsönzésre csak a Legfőbb Ügyészség ügyészségi alkalmazottai vehetik igénybe.

(2)[4] A Könyvtárat helyben olvasásra használhatják:

a) az ügyészségi alkalmazottak,

b) a nyugdíjas ügyészségi alkalmazottak,

c) a Kúria bírái és igazságügyi alkalmazottai és

d) az ügyészségen szakmai gyakorlaton lévő egyetemi és főiskolai hallgatók.

(3)[5] Az (1) és (2) bekezdésben nem említett személyek a Könyvtárat a Legfőbb Ügyészség Igazgatási Önálló Osztálya (a továbbiakban: Önálló Osztály) vezetőjének írásbeli engedélyével használhatják.

(4)[6] A könyvtári szolgáltatást igénybe venni kívánó ügyészségi alkalmazott az első alkalommal írásban nyilatkozik nevének, ügyviteli nyilvántartási sorszámának, beosztásának és szolgálati helyének feltüntetésével arról, hogy vállalja a Könyvtár használati rendjének - legfőbb ügyészségi alkalmazott esetében ideértve a kölcsönzés szabályainak - a betartását.

(5) A könyvtári szolgáltatást igénybe venni kívánó, a (4) bekezdésben nem említett jogosult az első alkalommal írásban nyilatkozik arról, hogy vállalja a Könyvtár használati rendjének betartását, és hozzájárul a személyes adatai közül nevének, lakóhelye és tartózkodási helye címének a kezeléséhez.

(6) A (4) vagy az (5) bekezdésben említett nyilatkozat hiányában könyvtári szolgáltatás nem vehető igénybe.

(7)[7] Az Önálló Osztály vezetője a Könyvtár használati rendjének megsértőjét a Könyvtárban szolgálatot teljesítő ügyészségi alkalmazott (a továbbiakban: könyvtáros) írásbeli javaslata alapján a Könyvtár használatának lehetőségéből - ügyészségi alkalmazott kivételével - határozott időre vagy véglegesen kizárhatja. Döntéséről az érintettet írásban értesíti.

(8)[8] Az Önálló Osztály vezetője a könyvtárhasználat rendjét - ideértve a kölcsönzés szabályait - megsértő ügyészségi alkalmazott kölcsönzési jogosultságát a könyvtáros írásbeli javaslata alapján határozott időre megvonhatja. Döntését az érintett ügyészségi alkalmazottal írásban közli.

5. § (1) Könyvtári dokumentum a kölcsönvevő által aláírt elismervény ellenében kölcsönözhető.

(2) A kölcsönzési határidő egy hónap, amely a kölcsönvevő kérésére - legfeljebb kétszer - meghosszabbítható.

(3) Amennyiben a könyvtári dokumentum gyakori vagy rendszeresen visszatérő munkaköri feladat ellátásához szükséges - a kölcsönvevő írásbeli kérésére - állandó használatra is kölcsönözhető.

(4) Kölcsönzéskor a könyvtáros rendelkezhet úgy, hogy a kölcsönzött dokumentum csak a kölcsönvevő szolgálati helyén tárolható.

(5) A nem kölcsönözhető könyvtári dokumentum (pl. napilap, időszaki kiadvány) csak helyben olvasható.

(6) A kölcsönzött könyvtári dokumentumot a Könyvtárnak vissza kell adni

a) a kölcsönzési határidő lejáratakor,

b) a kölcsönvevő ügyészségi szolgálati viszonyának megszűnésekor,

c) a kölcsönvevő Legfőbb Ügyészségen kívüli, harminc napot meghaladó kirendelésének kezdete előtt,

d) a kölcsönvevőnek az igazságügyért felelős miniszter által vezetett minisztériumba való beosztása megkezdése előtt,

e) a kölcsönvevő nemzetközi szervezetnél vagy az Európai Unió keretében külföldön való munkavégzése megkezdése előtt,

f) a kölcsönzési jogosultság megvonásakor vagy

g) harminc napot meghaladó, a kölcsönvevőt illetményre vagy átlagilletményre nem jogosító távollétnél - lehetőség szerint - a távollét kezdete előtt.

(7) A (3) bekezdésbe foglalt esetben az állandó használat feltételének fennállásáról és a könyvtári dokumentum meglétéről a könyvtáros a kölcsönvevőt évente írásban - lehetőség szerint elektronikus levélben - nyilatkoztatja.

(8) A kölcsönzött könyvtári dokumentum visszavételéről a Könyvtár a kölcsönvevő kérésére írásbeli elismervényt ad.

6. § (1) A kölcsönvevő, illetve a Könyvtárat használó személy (a továbbiakban együtt: könyvtárhasználó) a könyvtári dokumentum megrongálódása vagy hiánya esetén a kárt akkor köteles megtéríteni, ha a könyvtári dokumentum

a) jogtudományi, jogtörténeti kutatások szempontjából jelentős értékű, és ezért a könyvtári állományban való végleges megtartása indokolt, vagy

b) tartalmi avulás miatt tervszerű állományapasztás során még nem lenne selejtezhető.

(2)[9] A kártérítés szükségességének kérdésében az Önálló Osztály vezetője a könyvtáros - a kár összegét is tartalmazó -véleményének figyelembevételével dönt. Ha a kárt meg kell téríteni, akkor erről az Önálló Osztály vezetője a könyvtárhasználó felhívása érdekében a Gazdasági Főigazgatóságot értesíti.

(3) Ha a könyvtárhasználó a kárt önként vagy a Gazdasági Főigazgatóság kétszeri felhívására nem téríti meg, akkor a Gazdasági Főigazgatóság ügyészségi alkalmazott esetében a fegyelmi jogkör gyakorlójánál, más személy esetében a Jogi Képviseleti Önálló Osztály vezetőjénél kezdeményezi a kártérítési eljárás lefolytatását.

(4) Ha a könyvtárhasználó ügyészségi alkalmazott, és felelőssége a hiányért, illetve a megrongálódásért vizsgálat nélkül egyértelműen nem zárható ki, akkor a fegyelmi jogkör gyakorlója ellene kártérítési eljárást folytat le. Amennyiben a felelősség kizárása vizsgálat nélkül is megállapítható, úgy ennek tényét, illetve az ezzel kapcsolatos körülményeket a fegyelmi jogkör gyakorlója írásban közli a Gazdasági Főigazgatósággal.

(5) Ha a könyvtárhasználó nem ügyészségi alkalmazott, akkor a (2)-(4) bekezdésben foglaltakat kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a kárigény bíróság előtt érvényesíthető.

7. § (1) A Könyvtárban szolgálatot teljesítő ügyészségi alkalmazottak egyikének szakirányú felsőfokú végzettséggel kell rendelkeznie.

(2) A Könyvtár az ügyészségi szervek könyvtárát, könyvgyűjteményét kezelő ügyészségi alkalmazottak részére, kezdeményezésükre könyvtáros szakmai konzultációs lehetőséget biztosít.

8. §[10] Felhatalmazást kap az Önálló Osztály vezetője a Könyvtár használati rendjének (különösen a nyitvatartás, az olvasóterem használati szabályainak) meghatározására.

9. § Ez az utasítás 2018. január 1-jén lép hatályba.

10. § (1) Az 5. § (7) bekezdésében említett nyilatkozat bekérésének határideje az első alkalommal az utasítás hatálybalépését követő tizenötödik nap.

(2) A 6. §-t az utasítás hatálybalépésekor folyamatban lévő kártérítési ügyekben is alkalmazni kell.

11. § Hatályát veszti a Legfőbb Ügyészség könyvtáráról szóló 6/2005. (ÜK. 4.) LÜ utasítás.

Dr. Polt Péter s. k.,

legfőbb ügyész

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 62. § a) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[2] Megállapította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 60. §-a. Hatályos 2022.07.08.

[3] Hatályon kívül helyezte a 11/2020. (VI. 19.) LÜ utasítás 9. § b) pontja. Hatálytalan 2020.06.27.

[4] Megállapította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 61. §-a. Hatályos 2022.07.08.

[5] Megállapította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 61. §-a. Hatályos 2022.07.08.

[6] Megállapította a 11/2020. (VI. 19.) LÜ utasítás 7. §-a. Hatályos 2020.06.27.

[7] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 62. § b) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[8] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 62. § b) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[9] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 62. § c) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[10] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 62. § d) pontja. Hatályos 2022.07.08.