Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2014.2.43 I. A fiatalkorú ellen folytatott büntetőeljárásban a szülő felügyeleti joga alapján törvényes képviseletet gyakorló szülő szabályszerű értesítésének hiányában, és a távollétében lefolytatott tárgyalás alapján hozott jogerős ügydöntő határozat ez okból feltétlen eljárási szabálysértés címen eredményesen nem támadható [Be. 240. § (3) bek., 451. §; 279. § (1) bek., 373. § (1) bek. II/d) pont; Csjt. 71. § (2) bek., 72. § (2) bek.].

II. Önmagában nem indokolja az ítélet hatályon kívül helyezését és az eljárás megismétlését az sem, ha a fiatalkorú ügyében a tárgyalást annak az egyébként szülői felügyeleti joggal rendelkező szülőnek a részvételével tartották meg, aki a szülői felügyeleti jogát csak azért nem gyakorolhatta, mert a fiatalkorú nem nála lett elhelyezve [Be. 375. § (1) bek.; Csjt. 72. § (2) bek.].

A járásbíróság, mint fiatalkorúak bírósága a 2013. február 21-én kelt, és ugyanakkor jogerőre emelkedett ítéletével a fiatalkorú terheltet bűnösnek mondta ki zsarolás bűntettének kísérletében [Btk. 323. § (1) bek., (2) bek. b) pont], s ezért őt 10 hónapi - 2 évi próbaidőre felfüggesztett - fogházbüntetésre ítélte és egyben megállapította, hogy a terhelt a próbaidő tartama alatt pártfogó felügyelet alatt áll.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a fiatalkorú terhelt törvényes képviselője a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjára hivatkozással terjesztett elő felülvizsgálati indítványt.

A törvényes képviselő felülvizsgálati indítványában sérelmezi, hogy a bírósági eljárást a távollétében folytatták le, a büntetőeljárásról, így a tárgyalásról nem volt tudomása, következésképpen a törvényes jogait az eljárás során nem gyakorolhatta.

Álláspontja szerint a bíróság a Be. 373. § (1) bekezdés II/d) pontjában írt eljárási szabálysértést követett el, ezért a bíróság határozatának hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozza.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a végzés hatályában fenntartását indítványozta.

A felülvizsgálati indítvány az alábbiak szerint nem alapos.

A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerint felülvizsgálatnak a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen akkor van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a 373. § (1) bekezdésének I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

A felülvizsgálati indítványban hivatkozott eljárási szabálysértés a Be. 373. § (1) bekezdés II/d) pontja szerint akkor valósul meg, ha a bíróság a tárgyalást olyan személy távollétében tartotta meg, akinek a tárgyaláson részvétele a törvény értelmében kötelező. Ez az eljárási szabálysértés a törvény kötelező rendelkezése szerint feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező ok, amely kizárólag az eljárás megismétlésével orvosolható.

Azt, hogy a tárgyaláson mely személyek részvétele kötelező, a Be. 240. § (3) bekezdése sorolja fel, amely szerint, ha e törvény másképp nem rendelkezik, a tárgyalás a jegyzőkönyvvezető, a vádlott, az ügyész és - ha a védő jelenléte a tárgyaláson kötelező - a védő nélkül nem tartható meg.

A fiatalkorúakkal kapcsolatos eljárást illetően kivételt fogalmaz meg a Be. 461. § (1) bekezdése, amikor kimondja, hogy a fiatalkorú vádlott távollétében a tárgyalás a XXV. Fejezet alapján nem tartható meg - azaz az ún. távollétes külön eljárásnak nincs helye - ezért a (2) bekezdés szerint fiatalkorú vádlottal szemben a Be. 279. § (3) bekezdése sem alkalmazható.

Kétségtelen, hogy a fiatalkorúak elleni büntetőeljárások egyik igen fontos szereplője a terhelt törvényes képviselője, akinek eljárási jogait a Be. 451. §-a részletezi. Ezek szerint a törvényes képviselő az ügy iratait a nyomozás befejezése után megtekintheti. A nyomozás során is megtekintheti az olyan eljárási cselekményekről készült iratokat, amelyeknél jelen lehetett.

A fiatalkorú védelme érdekében a Be. biztosítja továbbá a törvényes képviselő részvételét a büntetőeljárásban. A törvényes képviselő a védőhöz hasonlóan a fiatalkorú érdekében jár el, jogai ezért részben azonosak a védőével. A jelenléti, észrevételezési, felvilágosítás kérésére vonatkozó, indítványozási és jogorvoslati jogára a védő jogai irányadók. A védőtől eltérően azonban nem tehet fel közvetlenül kérdéseket a bizonyítási eljárás során a terhelthez, tanúhoz, szakértőhöz, és nem tarthat perbeszédet. Önálló, többletjogosítványt jelent viszont, hogy a törvényes képviselő védőt hatalmazhat meg. Amennyiben közvetítői eljárásra kerül a sor, ebben az eljárásban a törvényes képviselő részvétele kötelező. Következésképpen a törvény csupán lehetővé teszi a törvényes képviselő jelenlétét, de a védővel azonosan nem teszi kötelezővé a jelenlétet [Be. 242. § (1) bekezdés b) pont].

Előrebocsátja a Kúria, hogy mindebből viszont egyértelműen következik, hogy a törvényes képviselő eljárási jogainak gyakorlása kétségtelenül csorbát szenved, ha az alapügyben eljárt bíróság a tárgyalás előkészítése keretében nem vizsgálja a törvényes képviselet lehetőségét és a törvényes képviselő személyét, és nem biztosítja számára a törvényben felsorolt jogok gyakorlását; vagyis a törvényes képviselő távollétében lefolytatott eljárás egyértelműen eljárási szabálysértést valósít meg, de nem jár az így meghozott határozat feltétlen hatályon kívül helyezésével.

Az elbírált esetben a terhelt apja, N. Cs. törvényes képviselőként a büntetőeljárás minden szakaszában, így a nyomozás és a tárgyalás során is jelen volt, törvényes képviselői jogait gyakorolta.

Kétségtelen tény, hogy az eljáró hatóságoknak nem volt tudomása arról, hogy a bíróság a 2008. február 26-án jogerős ítéletével N. Cs. és K. Gy. házasságát felbontotta, és arról sem, hogy a gyermek elhelyezéséről a szülők jóváhagyott egyezségben döntöttek akként, hogy a terheltet az anyánál, N. Gy. felperesnél helyezik el. Az 1952. évi IV. tv. (Csjt.) 72. §-ának (2) bekezdése szerint a házasság felbontása esetén a szülői felügyeletet az a szülő gyakorolja, akinél a gyermeket a bíróság döntése vagy a szülők megegyezése alapján elhelyeztek, kivéve, ha a szülők kérelmére a bíróság közös szülői felügyeletet rendelt el, vagy az erre vonatkozó egyezséget jóváhagyta. A szülői felügyelet pedig a Csjt. 71. § (2) bekezdése szerint magában foglalja a gyermek törvényes képviseletének jogát.

Mindazonáltal a fiatalkorú terhelt az első gyanúsítotti kihallgatása alkalmával tartózkodási helyéül az apa lakcímét jelölte meg, amelynek eredményeként a nyomozóhatóság, később a bíróság azt a szülőt idézte törvényes képviselőként, aki a szülői felügyeleti jogát a házasságról, családról és a gyámságról szóló iménti rendelkezések szerint nem gyakorolhatta.

Ez a körülmény azonban nem valósítja meg a Be. 373. § (1) bekezdés II/d) pontjában nevesített feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértést.

Ekként tehát az előterjesztő K. Gy., mint törvényes képviselő felülvizsgálati indítványa nem alapos, ezért a Kúria - a Be. 424. § (1) bekezdésének a) pontja szerint tanácsülésen eljárva - a Be. 426. §-a alapján a megtámadott határozatot hatályában fenntartotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!