Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.21202/2015/4. számú precedensképes határozata törzskönyv kiadása tárgyában. Bírók: Harter Mária, Mocsár Attila Zsolt, Varga Edit

A határozat elvi tartalma:

A kölcsönt nyújtó pénzintézet általános szerződési feltételei azáltal váltak a kölcsönszerződés részévé, hogy a pénzintézet lehetővé tette a kölcsönt felvevő számára azok tartalmának megismerését, és az általános szerződési feltételeket a kölcsönt felvevő ráutaló magatartással elfogadta. A kölcsönszerződés részévé vált általános szerződési feltételnek megfelelően a pénzintézet addig nem köteles a kölcsön felhasználásával megvásárolt gépkocsi törzskönyvének a kiadására, amíg a kölcsönt felvevő a kölcsönszerződésből eredő tartozását maradéktalanul ki nem egyenlítette.

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság P.92047/2014/8., Fővárosi Törvényszék Pf.630922/2015/6., *Kúria Pfv.21202/2015/4.*

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.I.21.202/2015/4.szám

A Kúria a Budapesti 1. számú Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Répászky Miklós ügyvéd) által képviselt felperesnek a alperes ellen gépjármű törzskönyvének kiadása iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróságnál 19.P.92.047/2014. számon folytatott és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 45.Pf.630.922/2015/6. számú ítéletével befejezett perében, az említett számú jogerős ítélet ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

ítéletet:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000 (Húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felperes a 2007. május 16-án megkötött deviza alapú kölcsönszerződés alapján 120 hónap futamidőre 3.540.000 forint kölcsönt kapott az alperestől, gépkocsi megvásárlásához.

A kölcsönszerződés egyedi részének elválaszthatatlan részét képezték az alperes által alkalmazott általános szerződési feltételek (a továbbiakban: ÁSZF), azzal, hogy ha valamely kérdést az általános és az egyedi rész eltérően szabályoz, az egyedi rész rendelkezése az irányadó.

Az ÁSZF 4. pontjának megfelelően a felperes tudomásul vette, hogy a gépjármű törzskönyvébe az alperes javára bejegyzett korlátozásokat kölcsöntartozásának maradéktalan kiegyenlítéséig nem jogosult töröltetni és ezen időpontig kizárólag az alperes jogosult a törzskönyv hatóságtól történő átvételére és őrzésére, az afeletti rendelkezésre; az alperes a birtokába került törzskönyvet a kölcsönszerződés megszűnését követően akkor bocsátja a felperes rendelkezésére, ha a felperes a kölcsönszerződésből eredő valamennyi fizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tett.

A kölcsönszerződés megkötésével egyidejűleg a felek vételi jogot alapítottak a kölcsönből megvásárolt gépkocsira az alperes javára, az öt évig gyakorolható vételi jog biztosítására pedig elidegenítési és terhelési tilalmat kötöttek ki, amely a gépkocsi törzskönyvébe és forgalmi engedélyébe is bejegyzésre került. Kikötötték: ha az alperes a vételi jogával az ötödik év leteltéig "nem él és/vagy a felperes kölcsönszerződés szerinti fizetési kötelezettsége maradéktalanul kiegyenlítésre kerül", az alperes vételi joga megszűnik. Az alperes kötelezettséget vállalt arra, hogy a vételi jog megszűnését követően haladéktalanul kiadja a felperes részére a gépjármű törzskönyvét, valamint a forgalmi engedélybe és a gépjármű törzskönyvébe bejegyzett rendelkezési korlátozás töröltetéséhez szükséges nyilatkozatot.

A kölcsönszerződés megkötésének napján a peres felek a gépkocsira vonatkozó adásvételi szerződést kötöttek, amelyben eladóként a felperes, vevőként az alperes szerepelt, azzal a kikötéssel, hogy az adásvételi szerződés hatálybalépésének időpontja az azt követő nap, amikor a kölcsönszerződés azonnali hatállyal felmondásra került és az alperes javára alapított vételi jog nem gyakorolható, illetve megszűnt vagy az azt megelőző nap, amikor a felperes ellen indult végrehajtási eljárás során a gépkocsit lefoglalták.

A peres felek a kölcsönszerződésbe foglalták, hogy a kölcsönszerződés egyedi része kizárólag az ÁSZF-fel, illetve annak esetleges módosításával együtt érvényes, az ÁSZF-et, a vételi jogot alapító szerződést és az adásvételi szerződést a felperes átvette és megértette, amelyet a kölcsönszerződés aláírásával igazolt.

A vételi jog 2012. június 8-án megszűnt.

A felperes 2014. január 8-án felszólította az alperest a gépjármű törzskönyvének kiadására. Az alperes 2014. március 4-én kelt levelével megküldte a gépjármű nyilvántartásba bejegyzett vételi jog törlésére vonatkozó nyilatkozatát, de a törzskönyv kiadásától elzárkózott arra hivatkozással, hogy a kölcsönszerződésből eredő teljes tartozás kiegyenlítése még nem történt meg.

A felperes keresetében a gépjármű törzskönyvének kiadására kérte az alperes kötelezését. Azzal érvelt, hogy a kölcsönszerződés érvénytelen, mert csak az egyedi kölcsönszerződést írta alá, a kölcsönszerződés mellékletét képező ÁSZF-et nem, mindez sérti a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló, a kölcsönszerződés megkötésekor hatályban volt 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: régi Hpt.) 210.§ (1) bekezdésében foglaltakat. Az ÁSZF-et nem ismerte meg, nem fogadta el, az egyébként is eltért az alperes szokásos szerződési gyakorlatától, így az nem is válhatott a szerződés részévé [régi Ptk. 205/B.§ (1) és (2) bekezdés]. A vételi jog kikötése legfeljebb 5 évre szólhatott, s mivel az öt évnyi időtartam letelt, az alperes nem tarthatja a birtokában a gépjármű törzskönyvet, hiszen a vételi jog megszűnése esetén nem csupán a forgalmi engedélybe és a törzskönyvbe bejegyzett rendelkezési korlátozás töröltetéséhez szükséges nyilatkozatot köteles haladéktalanul kiadni, hanem a gépjármű törzskönyvet is.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Okfejtése szerint a peres felek érvényes kölcsönszerződést kötöttek, amelynek mellékletét képezte az ÁSZF. Azzal, hogy a felperes a kölcsönszerződés egyedi részét aláírta, az ÁSZF megértését és elfogadását is tudomásul vette, az ÁSZF a kölcsönszerződés részévé vált, nem volt szükséges, hogy az ÁSZF-et külön aláírja a felperes. Nem vitatta, hogy a vételi jog öt év elteltével megszűnt, a törlési engedélyt ki is adta a felperesnek, azonban a törzskönyvet nem kellett kiadnia, mivel a felperes a kölcsönt még nem fizette vissza.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy adja ki a felperes gépkocsijának törzskönyvét.

Ítéletének indokolásában kifejtette: az ÁSZF-et külön nem kellett aláírni, a kölcsönszerződés egyedi része az ÁSZF-fel együtt érvényes, amelynek átvételét és megértését a felperes a kölcsönszerződés aláírásával is igazolta. Az alperes biztosította a felperes számára, hogy az ÁSZF-t megismerhesse, az ÁSZF elfogadása ráutaló magatartással is megvalósulhatott, és ennek minősül az ÁSZF megismerését követően a szerződés aláírása.

Megállapította azonban az elsőfokú bíróság azt is, hogy a vételi jog, valamint az azt biztosító elidegenítési és terhelési tilalom megszűnéséből következően az alperes köteles kiadni a törzskönyvet a felperesnek, mert az ÁSZF azon rendelkezése, amelynek értelmében az alperes a törzskönyvet a kölcsönszerződésből eredő valamennyi követelése kiegyenlítéséig jogosult őrizni, olyan lényeges eltérést jelent a vételi jogra vonatkozó szerződéses rendelkezésektől, amely miatt az alperesnek külön tájékoztatnia kellett volna a felperest az ÁSZF ezen rendelkezéséről, annak érdekében, hogy az a szerződés részévé váljon és azt a felperesnek kifejezetten el is kellett volna fogadnia. Az alperes (arra hivatkozással, hogy nem volt kötelezettsége, hiszen a szokásos szerződési gyakorlatától nem tért el) nem tett eleget tájékoztatási kötelezettségének, ezért az ÁSZF azon pontja, mely szerint az alperes a törzskönyvet a kölcsönszerződésből eredő valamennyi tartozás kiegyenlítéséig jogosult őrizni, nem vált a kölcsönszerződés részévé.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!