Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1977.5.188 A szerződési nyilatkozat megtámadhatósága szempontjából használt gépkocsi adásvételénél lényeges körülmény az, hogy a gépkocsi motorja felújított vagy javított állapotban van-e [Ptk. 210. § (1) bek., 208., 236. §].

A felperes a személygépkocsiját 1974. október 11-én 26 000 Ft vételárért eladta az alperesnek. A gépkocsi motorjáról a felperes azt állította, hogy az felújított állapotban van. Az alperes a vételárból 23 000 Ft-ot kifizetett, 3000 Ft vételárral azonban adós maradt. A felperes ezért 3000 Ft erejéig fizetési meghagyás kibocsátását kérte az alperessel szemben.

Az ellentmondás folytán keletkezett perben az alperes viszontkeresetet támasztott, tévedésre, illetőleg megtévesztésre hivatkozással kérte a szerződés érvénytelenségének a megállapítását.

Az első fokú bíróság által kirendelt szakértő azt állapította meg, hogy a gépkocsiban nem felújított motor van. A szakértő a gépkocsi forgalmi értékét 15 000-16 000 Ft körüli összegre tette. Véleményét személyes meghallgatása során azzal egészítette ki, hogy ez az értékmegjelölés 1975 őszére vonatkozik. Utalt a szakértő arra is, hogy a szerződéskötés idejében jelentősen megnőtt a használt kocsik kínálata, de a perbeli márka tekintetében - annak ritkasága miatt - kialakult forgalmi árról nem lehet beszélni.

Az első fokú bíróság a keresetet elutasította, egyben a viszontkeresetnek helyt adva a szerződés érvénytelenségét megállapította. Kötelezte a felperest a kifizetett vételárrészletnek és kamatainak a visszafizetésére, az alperest pedig a gépkocsi egyidejű kiadására. ítéletének indokolásában megállapította, hogy a felperes tévedésbe ejtette az alperest akkor, amikor a gépkocsi motorját "felújított"-nak tüntette fel, holott az az eladást megelőzően csak javítás alatt állott. Ezért a Ptk. 210. §-ának (1) bekezdése, a 236. §-ának (1) bekezdése és a 237. §-ának (1) bekezdése alapján a szerződés érvénytelenségének a megállapítása mellett a szerződéskötés előtt fennállott helyzet visszaállítását rendelte el.

Az első fokú ítélet elleni fellebbezésében a felperes kérte a viszontkereset elutasítását és az alperesnek a kereset szerinti marasztalását. Az alperes ellenkérelme az első fokú ítélet helyben hagyására irányult.

A másodfokú bíróság a keresetet és a viszontkeresetet is elutasította. ítéletének indokolása szerint a felperes valóban tett olyan kijelentést, hogy a gépkocsi motorját a közelmúltban felújították. Rámutatott azonban arra, hogy a szakvélemény szerint a nem szakemberek a "felújítás" és a "javítás" fogalma között nem tesznek különbséget. Ezért álláspontja szerint a felperes e kijelentéséből nem lehet arra következtetni, hogy az alperes esetleges tévedését a felperes okozta vagy azt felismerhette. Megállapította: semmiféle adat nem merült fel arra, hogy a felperes megtévesztéssel vette volna rá az alperest a szerződés megkötésére. A felperes a fellebbezési tárgyaláson azonban hajlandónak mutatkozott olyan egyezség megkötésére, amely szerint a szerződés hatályban tartása esetén eláll a vételárhátralék iránti igényétől. Ezt a nyilatkozatot pedig úgy tekintette, hogy a felperes lemondott a vételárhátralék iránti követeléséről.

A másodfokú bíróság ítélete ellen emelt törvényességi óvás megalapozott.

A Ptk. 210. §-ának (1) bekezdése szerint szerződési nyilatkozatát megtámadhatja az a fél, aki a szerződés megkötésekor valamely lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt, ha tévedését a másik fél okozta vagy felismerhette.

Használt gépkocsi adásvételénél lényeges körülmény az, hogy a gépkocsi motorja felújított vagy javított állapotban van-e. A törvényességi óvással sem támadott jogerős ítéleti ténymegállapítás szerint az eladó felperes a szerződés megkötésekor azt állította, hogy a gépkocsi motorja "felújított" állapotban van. A szerződés megkötésénél a vevő szerződési szándékát és akaratát motiváló lényeges körülmény az, hogy a gépkocsi motorja előzetesen "felújított" állapotba került, mert ebből vonható következtetés annak későbbi élettartamára és használhatóságára.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!