Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Mfv.10704/2012/4. számú precedensképes határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 7. §, 8. §] Bírók: Magyarfalvi Katalin, Patassyné dr. Dualszky Katalin, Zanathy János

A határozat elvi tartalma:

Nem sérti a 2003. évi CXXV. tv.-t és nem minősül rendeltetésellenes joggyakorlásnak az, ha a csoportos létszámleépítéskor a munkatársakkal kevésbé együttműködő és nem hibátlan munkát végző munkavállaló munkaviszonyát szüntetik meg rendes felmondással. 2003. CXXV. Tv. 7. § (1), 2003. CXXV. Tv. 8. §

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.3577/2010., Fővárosi Törvényszék Mf.640526/2011/5., *Kúria Mfv.10704/2012/4.*

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Mfv.III.10.704/2012/4.szám

A Kúria a Bertók-Varga és Répánszky Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Bertók-Varga Gábor ügyvéd) által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon 16.M.3577/2010. szám alatt indított és a Fővárosi Törvényszék 2012. április 20-án kelt 51.Mf.640.526/2011/5. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2013. október 7. napján tartott tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 51.Mf.640.526/2011/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 20.000 (húszezer) forint + ÁFA felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárásban felmerült illetéket a magyar állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes 2006. március 1-jétől állt az alperes alkalmazásában, kezdetben a Deviza Pénzforgalmi Osztályon, majd a Központi Giro Osztályon, utóbb pedig ismét - 2009. március 31-ét követően - a Deviza és Pénzforgalmi Osztályon deviza pénzforgalmi munkatárs munkakörben.

2009. november 9-én a felperest arról értesítette az alperes, hogy csoportos létszámcsökkentést hajt végre, ami őt is érinti. Ezen a jogcímen az alperes 2010. július 3. napjával kezdődő felmondási idővel a felperes - korábban felmondási védelem alatt állt - munkaviszonyát rendes felmondással megszüntette.

A felperes a felmondás jogellenességének megállapítását és a jogellenesség jogkövetkezményeinek alkalmazását kérte azon indokokra hivatkozva, hogy a felmondás sérti az egyenlő bánásmódról és esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (Esélytv.) 7. § (1) bekezdésének és 8. §-ának előírásait, másrészt rendeltetésellenes joggyakorlásra hivatkozott. Ezért a jogellenesség jogkövetkezményeként hathavi átlagkereset, elmaradt munkabér és egyéb alanyi jogon járó juttatások megfizetésére kérte az alperest kötelezni. A felperesi előadás szerint az alperes azért szüntette meg a munkaviszonyát, mert több ízben táppénzes állományban volt, amely egyébként a munkahelyi stressz miatt kialakult betegség okán következett be, és az új vezetés sem kívánt vele együtt dolgozni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, nem vitatva azt, hogy a felperes munkavégzésével kapcsolatban valóban voltak kifogásai. Tagadta azonban a táppénzes állomány értékelését, a felmondásban való szerepét, mint indokot.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság 16.M.3577/2010/20. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította és az alperes javára perköltség viselésére kötelezte. Ítéletének indokolásában a munkaügyi bíróság hivatkozott arra, hogy a felperes nem tudta sikerrel bizonyítani azt, hogy az Esélytv.-ben felsorolt valamely védett tulajdonsággal rendelkezett - nevezetesen a megromlott egészségi állapotot - és emiatt került volna megszüntetésre a munkaviszonya.

Önmagában a csoportos létszámcsökkentés végrehajtása és a felmondásban megjelölt ezen indok nem volt vitás.

A munkaügyi bíróság hivatkozott arra, hogy a felperest az orvosi vizsgálaton való részvétel miatt egyszer valóban figyelmeztette a főosztályvezető, de ezzel a munkához való hozzáállása állt összefüggésben, mert nem jelent meg a munkahelyén a munkaidő kezdetén és csak több órás késéssel kapott a munkáltató erről értesítést. Tényként állapította meg a munkaügyi bíróság azt is, hogy a felperesnek több munkatársával volt konfliktusa, ezért is került sor az osztályok közötti áthelyezésére. Ez utóbbival kapcsolatban a felperes a rendeltetésellenes joggyakorlást sem tudta bizonyítani.

Az alperes által 2010. május 13-án belföldi pénzforgalmi munkatárs munkakör betöltésére feladott álláshirdetésével kapcsolatosan azt állapította meg a munkaügyi bíróság, hogy ekkor a felperes a deviza pénzforgalmi osztályon volt, és az álláshirdetésre V. K. nevű munkatárs távozása miatt került sor, aki a jogviszonyát 2010. április 19-én szüntette meg a csoportos létszámleépítésről meghozott döntést követően.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!