Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37375/2021/7. számú precedensképes határozata közegészségügyi ügyben indult közigazgatási jogvita tárgyában. [2004. évi CXL. törvény (Ket.) 50. § (1) bek.] Bírók: Gyurán Ildikó, Sperka Kálmán, Suba Ildikó

A határozat elvi tartalma:

A hatóság határozata akkor törvényes, ha annak rendelkező része és indokolása tartalmazza a közigazgatási hatósági eljárásra vonatkozó törvényben előírt valamennyi tartalmi követelményt. A bíróságnak a perben érvényesített valamennyi kereseti kérelemről döntést kell hozni.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

v é g z é s e

Az ügy száma: Kfv. III.37.375/2021/7.

A tanács tagjai: Dr. Sperka Kálmán a tanács elnöke, Dr. Gyurán Ildikó előadó bíró, Dr. Suba Ildikó bíró

A felperes: név1 cím1)

A felperes képviselője: Bittera, Kohlrusz & Tóth Ügyvédi Iroda (ügyintéző ügyvéd: Dr. Kohlrusz Milán, cím2) és a Hauser Ügyvédi Iroda (ügyintéző ügyvéd: dr. Hauser Edit, cím3

Az alperes: név2 cím4

Az alperes képviselője: Bálintfy és Társai Ügyvédi Iroda (ügyintéző ügyvéd: dr. Pál Balázs, cím5

A per tárgya: közegészségügyi ügyben indult közigazgatási jogvita

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: az alperes, 21. sorszám alatt

Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: a Fővárosi Törvényszék 2021. március 4-én kelt 111.K.701.467/2020/20. számú ítélete.

Rendelkező rész

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 111.K.701.467/2020/20. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítja.

A felek felülvizsgálati eljárásban felmerült költségét személyenként 150.000.- (százötvenezer) forintban állapítja meg.

A végzés ellen felülvizsgálatnak helye nincs.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperesi cég 1996-ban alakult meg, fő tevékenysége gyógyszerek, gyógyászati termékek nagykereskedelme.

[2] Az alperes a felperes ismertetési tevékenységének ellenőrzése iránt indított eljárása eredményeként az OGYÉI/72756-69/2017. számú határozatában megállapította, hogy a felperes egészségügyi szolgáltatóval, egészségügyi tevékenység végzésére jogosító jogviszonyban álló szakemberrel kötött szerződések megvalósulásával megsértette a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény (a továbbiakban: Gyftv.) 14.§ (1) bekezdésében foglaltakat. Az általa szervezett rendezvények bejelentésének elmulasztásával megsértette a Gyftv. 14. § (10), (13) bekezdésében, valamint a fekvőbeteg ellátást biztosító egészségügyi szolgáltató részére térítésmentesen adható mintaadási gyakorlatával az emberi felhasználásra kerülő gyógyszer, illetve gyógyászati segédeszköz ismertetésére, az ismertetői tevékenységet végző személyek nyilvántartására és a gyógyszerre, gyógyászati segédeszközzel kapcsolatos, fogyasztókkal szembeni kereskedelmi gyakorlatra vonatkozó részletes szabályokról szóló 3/2009. (II.25.) EüM rendelet (a továbbiakban: EüM rendelet ) 7. § (1) bekezdés a) pontjában foglaltakat. Másrészről kimondta, a felperes a fekvőbeteg ellátást biztosító egészségügyi szolgáltató részére juttatott gyógyszer-adományozási gyakorlatával sértette az EüM rendelet 9. §-ában foglaltakat; és azzal, hogy a Gyftv. 36. § (4) bekezdésében meghatározott, az őt, mint ismertetési tevékenységet folytatót, az általa munkavégzésre irányuló jogviszony keretében foglalkoztatott és nyilvántartásba vett ismertető személy tevékenysége után terhelő befizetési kötelezettségének igazoló okmányt elmulasztotta megküldeni a hatóság részére, az EüM rendelet 8. § (6) bekezdésében foglaltakat.

[3] Mindezek okán a Gyftv. 19. § (2) bekezdésének c) pontja alkalmazásával megtiltotta a jogsértő magatartás további folytatását és a Gyftv. 19. § (2) bekezdés d) pontjának db) alpontja alapulvételével a felperessel szemben 31.000.000.- forint összegű pénzbírságot szabott ki.

[4] A felülvizsgálattal érintett jogsértések körében a döntése indokaként rögzítette, a felperes által szervezett 15 tudományos tanácsadó testületi ülés szakmai rendezvény volt, ezáltal a felperest bejelentési kötelezettség terhelte, melynek bizonyíthatóan nem tett eleget.

[5] A felperes egészségügyi szakemberekkel kötött szerződései kifejezetten valamely készítményének a promócióját kívánták előmozdítani, kereskedelmi gyakorlatát szolgálták. Az ügyvezető szakorvosok aktívan közreműködtek a felperes marketing anyagai és kereskedelmi üzenetei kidolgozásában. Az alperes értelmezése szerint a Gyftv. 13. § (3) és 14. § (1) bekezdéséből nyilvánvalóan az a jogalkotói szándék vezethető le, hogy a gyógyszer rendelésére jogosult szakember ne kerüljön olyan jogviszonyba az ismertetési tevékenységet folytatóval, hogy az a szakmai meggyőződésének hajlításán át véleményének megváltoztatását eredményezhesse promóciós célból. A cégek ügyvezető szakorvosai érvényes egészségügyi szolgáltatói engedéllyel rendelkeztek, személyes közreműködés formájában egészségügyi tevékenységet láttak el, ez pedig nem egyeztethető össze az ismertetési tevékenységnek minősülő promóciós munkával. Ezáltal a felperes tiltott anyagi előnyt nyújtott szerződéses jogviszony formájában. A szakorvos összeférhetetlenségi okból kifolyólag a felperes marketing tevékenységében nem vehet részt, következésképpen a vizsgálattal érintett szerződések megvalósulásával 9 alkalommal sérült a Gyftv. 14. § (1) bekezdése.

A kereseti kérelem

[6] A felperes anyagi- és eljárási jogi jogsértésekre hivatkozással keresetet terjesztett elő a jogerős határozat bírósági felülvizsgálata iránt.

Az elsőfokú ítélet

[7] A törvényszék az alperes határozatát megsemmisítette és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte megállapítva, hogy a kereset részben alapos.

[8] A szakmai rendezvények bejelentése elmulasztása tárgyában rögzítette, a jogszabályok értelmezését, alkalmazását meg kell előzze a tényállás tisztázása a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 72. § (1) bekezdés f) pontjának megfelelően. Habár az alperes rögzítette, hogy az eljárás során milyen dokumentáció állt rendelkezésére, milyen bizonyítékokat szerzett be, ám nem fejtetti ki, hogy miért tekintette a 15 rendezvényt olyan szakmai rendezvénynek, amelyeket a Gyftv. 14. § (10) és (13) bekezdése alapján bejelentési kötelezettség terhelt. Azt sem konkretizálta, hogy a Gyftv. 14. § (10) avagy (13) bekezdése, vagyis a rendezvények szakmai vagy azok promóciót elősegítő jellege miatt voltak-e bejelentés kötelesek. Az alperes által konkrétan megnevezett jogszabály hiányában nem volt azonosítható az irányadó jog. Az alperesnek a releváns bizonyítékok bemutatásával és értékelésével kellett volna tényállást megállapítania, levezetnie, hogy a kifogásolt rendezvények milyen körülmények alapján szakmaiak, promóciósak, illetve milyen ismérveik alapján, és mely jogszabályhely rendelkezéseit teljesítik, vagy maradnak el attól. Hangsúlyozta, nem elfogadható az alperes érvelése, hogy a rendezvények szakmaiságát a köznapi értelemben kellene értelmezni és e körben bizonyítási kötelezettség ne terhelte volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!