Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Gf.75218/2007/17. számú határozata kiürítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 141. §, 152. §, 235. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 112. §, 1993. évi LXXVIII. törvény (Lakástörvény) 43. §] Bírók: Bartháné dr. Ambrus Rózsa, Kandrik Mária, Szász Magdolna

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság G.301856/2006/5., *Fővárosi Törvényszék Gf.75218/2007/17.*, Kúria Pfv.20678/2009/7. (EH 2009.1967, BH 2010.5.125)

***********

mint másodfokú bíróság

Bp.II., Varsányi I. u. 40-44.

1535 Bp. Pf: 887.

Ügyszám: 3. Gf. 75218/2007/17.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Bíróság mint másodfokú bíróság a dr. Tamási Artúr Ádám ügyvéd (címe) által képviselt I.rendű felperes neve (I.rendű felperes címe) felperesnek a dr. Jaczkovits László Gábor ügyvéd (címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kiürítés iránt indított perében a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2006. november 30.-án kelt 16.G.301.856/2006/5. számú ítélete ellen az alperes részéről benyújtott fellebbezés folytán a 2008. február 7. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és kihirdette az alábbi

ítéletet

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben és akként változtatja meg, hogy az alperes 90 nap alatt köteles a kiürítésre.

Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 108000.-(Egyszáznyolcezer) Ft másodfokú perköltséget.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy a (ingatlan címe) alatti ingatlanban lévő 61 nm földszinti, 50 nm pince és 167 nm pince megjelölésű, nem lakás céljára szolgáló helyiségeket 15 nap alatt ürítse ki és bocsássa a felperes rendelkezésére. Indokolásában megállapította, hogy az alperes 1996. márciusában és 2002. decemberében határozatlan időre szóló bérleti szerződéseket kötött a perbeli ingatlanban lévő nem lakás céljára szolgáló helyiségek akkori tulajdonosával. Az önkormányzati tulajdonban álló ingatlant a felperes a 2004. november 24.-én megkötött adásvételi szerződéssel megvásárolta, tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba 2005. május 5.-én jegyezték be. A tulajdonos személyében bekövetkezett változásról az alperest az eladó és a vevő is értesítette, ezt követően az alperes a bérleti díjat a felperesnek fizette. A felperes a bérleti szerződést 2005. december 19.-én kelt felmondásával egy éves felmondási idő megjelölésével 2007. január 31. napjára felmondta. Mivel a felperes jogszerűnek minősülő felmondása a bérleti szerződést a felmondási idő leteltével megszüntette, az alperes - 15 napon belül, elhelyezési igény nélkül - köteles a helyiségek kiürítésére. Az alperes védekezése kapcsán a bíróság az ítélet indokolásában kitért arra is, hogy a Fővárosi Ítélőtábla ítéletében a felperes és az önkormányzat között létrejött adásvételi szerződés érvénytelenségét megállapította, a felperes bejegyzett tulajdonjogának törléséről azonban - erre irányuló kereseti kérelem hiányában - nem rendelkezett. Az ingatlan tulajdonosa így jelenleg is a felperes, őt kell a bérbeadói jogok, ezen belül a felmondási jog gyakorlására jogosult személynek tekinteni.

Az ítélet ellen elsődlegesen annak megváltoztatása és a kereset elutasítása, másodlagosan hatályon kívül helyezése érdekében az alperes nyújtott be fellebbezést. Arra hivatkozott, hogy a tulajdonjog felperes javára történő bejegyzése - a bejegyzés alapjául szolgáló jogcím jogerős ítélettel megállapított érvénytelensége okán - érvénytelen. Az adásvételi szerződés minden fogyatékossága kihat a dologi ügyletre, és a dologi jogi tulajdonszerzést is érvénytelenné teszi. Bérbeadói minőségben kizárólag olyan személy jelenhet meg, akinek a bérlet tárgya felett közvetlen dologi (tulajdonosi) joga van, vagy akinek bérbeadói jogosultsága a dologi jogi jogosultságból a kötelmi jogviszonyok rendszerén keresztül származtatottan levezethető. A felperes esetében ezek egyike sem áll fenn. Az alperes álláspontja szerint a peres felek között nem volt és jelenleg sincs olyan érvényes bérleti szerződés, amely alapján a felperes jogszerűen gyakorolhatná a bérbeadói jogosítványokat. A felperes felmondását azonban a felmondási jog gyakorlására való jogosultsága esetén sem lehetne érvényesnek tekinteni, mivel a felek között a bérleti szerződés 15. pontja szerinti külön megállapodás a cserehelyiség biztosítása vagy helyette pénzbeli térítés megfizetése tárgyában nem jött létre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!