Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2001.405 A Be. 340. §-ának (2) bekezdése szerinti speciális szolgálati és fegyelmi okból elrendelhető előzetes letartóztatás azt a célt szolgálja, hogy az eljárás alá vont katonát - személyi szabadságának korlátozásával - kivonja a katonai közösségből, és ezáltal segítse elő a szolgálati rend és fegyelem betartását.

A hivatásos állományú katona elkövetők tekintetében ezt a sajátos előzetes letartóztatási okot abból a szempontból is vizsgálni kell, hogy a hivatásos szolgálati viszonyra vonatkozó igazgatási szabályok nem biztosítanak-e más - kényszerintézkedést feleslegessé tevő - lehetőséget az elkövető távoltartására attól a környezettől, ahol a gyanúsítás tárgyát képező cselekmény történt. Ez utóbbi megállapíthatósága esetén a szolgálati, fegyelmi okból történő előzetes letartóztatásnak nincs helye [Be. 34. §].

A katonai ügyészség K. L. alez. gyanúsított ellen a Btk. 277/A. § (1) bekezdésébe ütköző és aszerint minősülő egyedi azonosító jel meghamisításának bűntette és a Btk. 318. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés I. fordulata szerint minősülő csalás vétsége, T. L. alez. és V. J. őrgy. gyanúsított ellen a Btk. 317. § (1) bekezdésébe ütköző és a (4) bekezdés szerint minősülő nagyobb értékre elkövetett sikkasztás bűntette, J. Gy. alez. gyanúsított ellen a Btk. 317. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés I. tétele szerint minősülő sikkasztás vétsége, míg M. I. pe. ellen egyéni azonosító jel meghamisításának bűntette miatt folytat büntetőeljárást.

Ennek során a megyei bíróság katonai tanácsa a 2001. június 8-án kelt végzésével K. L. alez., T. L. alez., J. Gy. alez. és V. J. őrgy. gyanúsítottak előzetes letartóztatását a Btk. 92. §-a (1) bekezdésének b) pontjára és a Be. 340. § (1) bekezdésére figyelemmel, míg M. I. pe. gyanúsított előzetes letartóztatását a Be. 92. § (1) bekezdés b) pontjára figyelemmel az elsőfokú bíróságnak a tárgyalás előkészítése során hozandó határozatáig, de legfeljebb 2001. július 8. napjáig elrendelte.

A végzés ellen a gyanúsítottak és védőik fellebbeztek szabadlábra helyezés érdekében.

A fellebbezések az alábbiak szerint alaposak.

A katonai ügyészség 2001. június 8-án kelt indítványa szerint: "M. L. polgári egyén 2001. április-május hónapban az MH Ny. B. J. úti laktanyájából K. L. alez. közreműködésével megszerzett egy TÁTRA típusú tehergépkocsit, majd egy másik sokkal rosszabb állapotban lévő tehergépkocsit vitt a helyére. Ez utóbbi tehergépkocsi alvázszámát átütötték úgy, hogy az a honvédségi tehergépkocsi alvázszámával egyezzen meg. Ezzel a cselekményükkel a honvédségnek kb. 1 000 000 Ft kárt okoztak. Abban állapodtak meg, hogy M. I. a tehergépkocsi cseréjéért 1 000 000 Ft-ot fog adni K. L. alez.-nek június végén. A házkutatás során K. alez. nadrágzsebében talált feljegyzés szerint a pénzből 350-350 ezer forintot kapott volna K. alez. és T. alez., 250 000 Ft-ot V. őrgy. és 50 000 Ft-ot J. alez.

K. L. alezredes 2001. április hónapban V. J. Ny.-i lakos kérésére kivitt a laktanyából egy db UAZ gépkocsit és abból a jó állapotban lévő motorblokkot kiszerelték és helyette egy roszszat raktak be, majd így vitték vissza a gépkocsit a laktanyába. Ezzel a honvédségnek kb. 40 000 Ft kárt okozott. V. J. 40 000 Ft-ot adott a motorblokk cseréjéért K. alezredesnek, aki abból - a nála talált feljegyzés szerint - 10 000 Ft-ot megtartott magának és 10-10 ezer forintot adott T. L. alezredesnek, J. Gy. alezredesnek és V. J. őrnagynak."

A rendelkezésre álló bűnügyi iratok alapján az állapítható meg, hogy a katonai ügyészség a nyomozati eljárás jelenlegi szakaszában valamennyi gyanúsítottat az eljárás tárgyát képező bűncselekmény elkövetési körülményeivel kapcsolatban már kihallgatta, s ennek során a gyanúsítottak lényegében ténybeli beismerő vallomást tettek. Az eljárás során okirati bizonyítékok is lefoglalásra kerültek, illetve a gyanúsítás alapját képező bűncselekmények elkövetési tárgyai - gépjárművek, illetve gépjármú alkatrészek - megkerültek és kiadták őket a hivatásos állományú katonák szolgálati helyét képező alakulatnak. Ezt szem előtt tartva a Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint tévedett a katonai tanács, amikor arra a következtetésre jutott, hogy valamennyi gyanúsított vonatkozásában a Be. 92. §-a (1) bekezdésének b) pontjában írt előzetes letartóztatási ok - szabadlábon hagyásuk esetén az eljárás meghiúsításának, megnehezítésének vagy veszélyeztetésének lehetősége - törvényi előfeltételei fennállnak. A Legfelsőbb Bíróság már több eseti döntésében rámutatott, hogy ezen előzetes letartóztatási ok fennállását konkrét bizonyítékoknak kell alátámasztani, amelyek jelen ügyben nem állnak fenn.

Ugyancsak nem állapítható meg a hivatásos katonai szolgálatot teljesítő K. alez., T. alez., J. alez. és V. őrgy. vonatkozásában a Be. 340. §-ának (1) bekezdésében írt speciális katonai előzetes letartóztatási ok - a szolgálati és fegyelmi ok - törvényi előfeltétele sem. A törvényalkotói szándék szerint ezen speciális letartóztatási ok azt a célt szolgálja, hogy az eljárás alá vont akár hivatásos, szerződéses, illetve sorállományú személyt azért vonja ki a katonai közösségből a személyi szabadság korlátozása útján, hogy ezzel elősegítse a szolgálati rend és fegyelem betartását. A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy jelen ügyben a rendelkezésre álló adatok alapján e törvényi előfeltételek sem állapíthatók meg. A gyanúsítás tárgyát képező két cselekmény nem ad következtetési alapot arra, hogy a hivatásos katona terheltek szabadlábon hagyása a katonai szervezet rendjének vagy fegyelmének fenntartását veszélyeztetné. A hivatásos katona állományra vonatkozó igazgatási jogszabályok ugyanakkor lehetőséget adnak az elöljárók részére, hogy - veszély esetén - más eszközökkel, biztosítsák a szolgálati rendet és fegyelmet.

A szolgálati és fegyelmi ok fennállását, amely a katona előzetes letartóztatását lehetővé teszi, hivatásos elkövetők esetében, abból a szempontból is vizsgálni kell, hogy a szolgálati viszonyra vonatkozó jogszabályok nem biztosítanak-e kellő lehetőséget az elkövető távoltartására attól a körtől, ahol a gyanúsítás tárgyát képező cselekmény történt. Ezt is szem előtt tartva jutott a Legfelsőbb Bíróság arra a következtetésre, hogy a szolgálati, fegyelmi ok sem állapítható meg.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a katonai tanács végzését valamennyi gyanúsított vonatkozásában akként változtatta meg, hogy - mivel a fent rögzített általános és speciális előzetes letartóztatási okok törvényi előfeltételei nem állnak fenn - előzetes letartóztatásukat megszüntette és a Be. 96. §-ának (2) bekezdése alapján elrendelte azonnali szabadlábra helyezésüket.

A Legfelsőbb Bíróság végzése a Be. 269. § (4) bekezdésén alapszik. (Legf. Bír. Bf. V. 1707/2001. sz.)