Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2014.3.72 Ha a felülvizsgálati indítvány az alkalmazott intézkedést sérelmezve a jogerős ügydöntő határozatban rögzített tényállást - a terhelt büntetlen előéletére vonatkozó ténymegállapítást - támadja, a tényállástól eltérő körülményre hivatkozik, így a felülvizsgálat a törvényben kizárt [Be. 423. § (1) bek.].

A városi bíróság 2012. július 24. napján - tárgyalás mellőzésével - meghozott végzésében az I. r. terhelt és társa ellen folyamatban volt büntetőügyben a II. r. terheltet társtettesként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette [Btk. 274. § (1) bek. c) pontja] miatt 1 évre próbára bocsátotta.

A jogosultak tárgyalás tartását nem indítványozták, ezért a végzés 2012. augusztus 6-án jogerőre emelkedett.

Az irányadó tényállás - mely rögzíti, hogy a II. r. terhelt büntetlen előéletű - lényege szerint a I. r. terhelt 2011. október 15-én egy gépjárművet vásárolt, tulajdonjogának átvezetése céljából nem intézkedett. Még 2011 októberében a gépjárművet eladta, amiről 2011. október 23-án adásvételi szerződést készített az I. és II. r. terhelt, amelyben eladóként a korábbi tulajdonos - és nem az I. r. terhelt - szerepelt. Az adásvételi szerződés nyomtatványát a II. r. terhelt töltötte ki a korábbi tulajdonos személyi adataival, és nevét alá is hamisította és 1. számú tanúként is aláírta. Az új vevő - aki nem tudott a szerződés hamis voltáról - az ily módon hamis adásvételi szerződést tulajdonjogának bejegyzése céljából az okmányirodába benyújtotta. A terheltek egymás tevékenységéről tudva közreműködtek abban, hogy a közhiteles nyilvántartásban a valóságtól eltérően szerepeljen a korábbi tulajdonos.

A jogerős határozat ellen 2012. november 15-i keltezéssel, 2012. november 19-i érkezéssel a Legfőbb Ügyészség felülvizsgálati indítványt nyújtott be a II. r. terhelt terhére a jogerős ügydöntő határozat hatályon kívül helyezése érdekében.

Indokként megjelölte, hogy a II. r. terheltre nézve az iratok nem tartalmazták, hogy a K. Városi Bíróság 2009. január 9-én jogerős határozatával lopás bűntette miatt 1 év, végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte, amire figyelemmel a jogerős határozatban elbírált közokirat-hamisítás bűntettét a felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatt követte el. Ennek okán a próbára bocsátás a Btk. 72. § (4) bekezdés d) pontja alapján törvényben kizárt.

A Kúria az ügyben a Be. 420. §-ának (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, melyen az ügyész a felülvizsgálati indítványt fenntartotta azzal a kiegészítéssel, hogy jelen esetben a beszerzett okirat téves adatokat tartalmaz, de a terhelti előélet ténykérdés még dokumentáció hiányában is.

A védő és a II. r. terhelt a felülvizsgálati indítvány elutasítását kérte. Indokként előadta, hogy az iratok a II. r. terhelt büntetett előéletére adatot nem tartalmaznak, ezért az erre vonatkozó megállapítás nem ténykérdés, hanem új bizonyíték lehet, felülvizsgálatban pedig a bizonyítás kizárt.

A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ügydöntő határozattal szembeni jogi - és nem pedig ténybeli - kifogás lehetőségét biztosítja. Kizárólag a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében megjelölt anyagi és eljárásjogi okból vehető igénybe, a felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető.

A Be. 423. §-ának (1) bekezdése alapján felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, ami a felülvizsgálati indítvánnyal nem támadható; felülvizsgálati eljárásban bizonyításnak nincs helye [Be. 419. § (1) bek., 388. § (2) bek.].

A Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontja alapján felülvizsgálatnak akkor van helye, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki, vagy törvénysértő intézkedést alkalmaztak, illetőleg a büntetés végrehajtását a Btk. 90. §-ában foglalt kizáró ok ellenére függesztették fel.

Következésképpen helyes minősítés esetén felülvizsgálatnak akkor van helye, ha a kiszabott büntetés, alkalmazott intézkedés, illetőleg a büntetés végrehajtásának felfüggesztése önmagában a büntető anyagi jog (más) szabályát sérti.

A Be. 423. §-ának (4) és (5) bekezdése alapján a Kúria a megtámadott határozatot csak a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott részében és a felülvizsgálati indítvánnyal meghatározott ok alapján bírálja felül, de az ún. abszolút hatályon kívül helyezést eredményező eljárási hibákat akkor is vizsgálja, ha az indítványt nem ezen okból nyújtották be.

Jelen esetben a II. r. terhelt bűnösségének megállapítását és a cselekmény minősítését a felülvizsgálati indítvány nem támadta. Az alkalmazott intézkedés törvénysértő voltára hivatkozott, aminek előzményeként megjelölte, hogy a II. r. terhelt előéletére vonatkozó és az iratokhoz csatolt priusz (bűnügyi nyilvántartási értesítő) büntetettségre vonatkozó adatokat nem tartalmaz.

Az irányadó tényállás személyi része ennek megfelelően rögzíti - és ezzel ellentétes adat az iratokban sem lelhető fel -, hogy a II. r. terhelt büntetlen előéletű.

A Be. 547. § (4) bekezdése szerint a tárgyalás mellőzésével meghozott végzés indokolásának a megállapított tényállást, a végzés meghozatalának törvényi előfeltételeire utalást és az alkalmazott jogszabályok megjelölését kell tartalmaznia, egyebekben az ítéletre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni [Be. 544. § (3) bek.].

Ennek megfelelően a Be. 258. § (3) bekezdésének b) és c) pontja alkalmazásával, a tárgyalás mellőzésével meghozott végzésnek tartalmaznia kell a tényállás körében az ítélet és az ügydöntő végzés indokolásával szembeni törvényi kötelezettség szerint a vádlott személyi körülményeire vonatkozóan megállapított tényeket, a vádlott korábbi büntetésére vonatkozó adatokat és bíróság által megállapított tényállást.

Jelen esetben az iratokban fellelhető okirat a II. r. terhelt büntetettségére nem tartalmaz adatot, így az eljárt hatóságoknak hivatalból sem lehetett tudomásuk a II. r. terhelt büntetettségéről.

Kétségtelen tehát, hogy a felülvizsgálati indítvány a II. r. terhelttel szemben alkalmazott intézkedés sérelmezésével a jogerős ügydöntő határozatban megállapított tényállást - a II. r. terhelt előéletére vonatkozó büntetlenség megállapítását - támadja, tényállástól eltérő körülményre hivatkozik, ami törvényben meg nem engedett támadása a jogerős ügydöntő határozatnak, ezért a felülvizsgálat törvényben kizárt.

Ekként a Kúria - miután nem észlelt olyan eljárási szabálysértést sem, amelynek vizsgálatára a Be. 423. §-ának (5) bekezdése alapján hivatalból köteles - a felülvizsgálati indítványt, mint törvényben kizártat a Be. 421. § (2) bekezdés első mondatának első fordulata alapján elutasította.

(Kúria Bfv. III. 1.511/2012.)

* * *

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!