A Kúria Pfv.20136/2014/19. számú precedensképes határozata gondnokság alá helyezés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 275. §]
A határozat elvi tartalma:
A jogerős ítélet meghozatalát követő események nem szolgálhatnak alapul a határozat felülvizsgálati eljárásban történő megváltoztatására.
***********
Pfv.II.20.136/2014/19.
A Kúria a felperesnek az alperes ellen cselekvőképességet érintő gondnokság alá helyezés iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróságon 7.P.101.639/2012. szám alatt megindított és a Fővárosi Bíróság 54.Pf.633.557/2013/5. sorszámú ítéletével befejezett perében az említett számú jogerős határozat ellen a felperes részéről 60. sorszám és Pfv.3. szám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem, illetve az alperes részéről Pfv.11. és Pfv.14. sorszám alatt benyújtott csatlakozó felülvizsgálati kérelem folytán a 2015. január 13. napján megtartott tárgyaláson meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Kúria a jogerős ítélet felülvizsgálati kérelemmel és csatlakozó felülvizsgálati kérelemmel támadott rendelkezéseit hatályában fenntartja.
Az alperest képviselő ügygondnok munkadíját 15.000 (tizenötezer) forintban + 4.050 forint ÁFA-ban, összesen tehát 19.050 (tizenkilencezer-ötven) forintban állapítja meg, melyet a Magyar Állam visel.
Felhívja a Kúria Költségvetési és Ellátási Főosztályát, hogy a fenti ügygondnoki díjat a számla bemutatását követően utalja ki dr. V.-né dr. Cs. J. ügyvédnek .
A felperest képviselő dr. K. T. L. eseti gondnok felülvizsgálati eljárási költségét a felperes viseli.
Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a peres felek testvérek, az alperes nőtlen, gyermeke nincs. Kizárólagos tulajdonát képezi a lakóhelyéül szolgáló B., F. út 14. I. emelet 5. szám alatti 68 négyzetméter alapterületű ingatlan.
Az alperes gimnáziumi érettségivel rendelkezik, majd több éves egyetemi tanulmányokat folytatott Magyarországon, illetve Németországban, azonban diplomát nem szerzett. Az 1990-es évektől 2005-ig Németországban élt, ahol alkalmanként különböző munkákat végzett, emellett azonban Magyarországon élő családja támogatására is számíthatott.
Az alperes 2005-ben visszaköltözött Magyarországra, 2009-ig - édesanyja haláláig - a perbeli ingatlanban édesanyjával együtt élt, azóta a lakást egyedül használja. Rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik, papír hulladék és üvegek gyűjtéséből saját előadása szerint havonta mintegy 10.000 forint bevételre tesz szert. Hazajövetele óta ugyanakkor munkaviszonyt nem létesített, állítása szerint folyamatosan munkát keres, a Munkaügyi Központban azonban nem regisztráltatta magát.
Mivel az alperes megfelelő jövedelemmel nem rendelkezik, az ingatlanával kapcsolatos költségeket sem tudja fizetni. Nagy összegű közös költség, illetve rezsi tartozást halmozott fel, melyeknek nagyságrendje az 500.000 forintot meghaladja. Erre tekintettel a tulajdonát képező ingatlanra - a társasház javára - végrehajtási jog került bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba, a végrehajtási eljárás folyamatban van.
A fentiekkel összefüggésben a lakásban már évek óta nincsen fűtés, gáz-, illetve melegvíz-szolgáltatás. A körülmények az alperes saját bevallása szerint is tarthatatlanok. Annál is inkább, mivel az alperes az ingatlan értékesítésére vonatkozó szándékát hangoztatva évek óta a lakásban található használati tárgyaknak és szemétnek minősülő holmiknak válogatás nélküli bedobozolásával foglalkozik, melyek lassan az egész lakást megtöltik. Ezért az alperes napjai nagy részét az ingatlanon kívül tölti. Napközben könyvtárban tartózkodik, ahol olvas és internetezik, reggelit és ebédet egy alapítvány biztosít részére, ahogyan ruhaneműinek tisztítását is, az esti órákban pedig üveget gyűjt.
Az alperes 2005-től egészen 2012 októberéig személyi igazolvánnyal nem rendelkezett, azt csupán jelen perben, az elsőfokú bíróság felhívására készíttette el. Az egyéb okmányait (TAJ kártya, lakcímkártya, adókártya) a felperes meg nem cáfolt előadása szerint a testvére készíttette el számára.
Az alperes 1975-ben, a sorkatonasága időszakában öngyilkossági kísérletet követett el, emiatt 1975. március 26-a és május 21-e között a H. Kórházban kezelték pszichopathia charot típusú mechanizmus és encephalopathia diagnózissal. A zárójelentés szerint ugyanakkor az organikus vizsgálatok eredményei negatívak voltak.
Ezt követően ismételt pszichiátriai osztályon történt ellátására 2012. március 9-től március 21-ig került sor a S. Pszichiátriai Klinika Akkut Pszichiátriai Részlegén, amikor schizotypiás rendellenességet diagnosztizáltak nála. A zárójelentés szerint öngyilkossági veszély miatt beutaló alapján mentő szállította kórházba, a mentősök tűzoltók segítségével jutottak be a lakásba. Az osztályos megfigyelés alatt veszélyeztető pszichiátriai tünetet nem észleltek, öngyilkossági gondolat nem volt feltárható és pszichotikus tünet sem jelentkezett. A kezelés során kezdetben felmerült a schizophrenia lehetősége is, az elvégzett vizsgálatok, klinikai kép alapján ez egyértelműen nem volt kizárható, de az előtérben schizotypiás személyiségzavar tünetei álltak. Orvosi szempontból veszélyeztető állapot hiányában a gondnokság alá helyezést a klinikán egyelőre nem látták indokoltnak, azonban a gyámhivatal részéről szoros kontrollt, ellenőrzést, a lakáskörülmények tisztázását találták indokoltnak. A pszichiátriai részlegen tartózkodás folyamata alatt az alperes együttműködési készséget tanúsított, a gyógyszerek hatására állapota kompenzálódott. Ennek szedését, illetve a rendszeres kontrollt az elbocsátása során a szakorvosok szükségesnek tartották, az alperes azonban a gyógyszerszedést abbahagyta és kontrollvizsgálatokra sem jelentkezett.
Jelen perben 2012. október 4-én került sor az alperes igazságügyi elmeorvosszakértői vizsgálatára, az alperes otthonában. Dr. B. V. igazságügyi szakértő megállapította, hogy a vizsgálat során az alperes tudata éber és tiszta volt, a kérdéseket megértette, azokra adekvát válaszokat adott. Gondolkodását illetően tartalmilag kóros gondolatok nem voltak észlelhetőek. A memória funkciók jelentős eltérést nem mutattak, a mnesztiko-intellektuális funkciók a kornak, végzettségnek, élettapasztalatnak megfelelőek, ugyanakkor az alperes mindenkori életvitele értelmi képességeitől messze elmarad. Az alperes schizotypiás személyiség, ami a skizofrénia határán mozgó személyiségzavart jelent. Akut elmekóros tünetek azonban nem voltak megállapíthatóak, ahogyan a korábbi, 2012 márciusi vizsgálat, illetve a 2013. január 9-i bírósági tárgyaláson során sem.
Az igazságügyi elmeorvosszakértő szakvéleményében rögzítette, hogy az alperes ügyei viteléhez szükséges belátási képessége tartósan, nagymértékben csökkent, több ügycsoport, így pl. az ingó-, és ingatlan vagyonnal kapcsolatos rendelkezési jog, illetve az egészségügyi ellátással összefüggő jogok gyakorlása tekintetében.
A felperes keresetében az alperes cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezését kérte, általános jelleggel, valamennyi ügycsoport tekintetében. Utóbb keresetét módosítva az alperes cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezését kérte.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!