Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1992.8.555 Az adott munkahely átszervezése tényének vitatása esetén a munkaügyi bíróság köteles a tényállást a legkörültekintőbben megállapítani, különösen ha arra merülnek fel adatok, hogy a dolgozó munkaviszonyának felmondása - közérdekű bejelentés miatt - a joggal való visszaéléssel is történhetett [Mt. 26. § (2) bek., 29. §, 2. §*].

A műszaki előadó munkakörű felperes 1966. június 21-től állt a műszaki és dokumentációs osztályon az alperes alkalmazásában. Az alperes 1990. január 16-án 1990. február 3-tól 1990. április 14-ig tartó felmondási idővel felmondta a munkaviszonyát, és felmentette a munkavégzés alól. A felmondást azzal indokolta, hogy "a vállalat átszervezése következtében munkaköre, munkahelye megszűnt, mivel a korábbi munkáltatói jogot gyakorló vezetője az új szervezetben munkájára nem tartott igényt". A felmondásban elrendelte a 6 havi alapbérnek megfelelő 56 100 forint jutalom kifizetését is.

A felperes a munkaügyi döntőbizottsághoz a felmondás hatályon kívül helyezése iránt előterjesztett kérelmében arra hivatkozott, hogy a felmondás oka valótlan. A munkaköre nem szűnt meg, a felmondás valódi oka az, hogy korábban több bejelentést is tett a vállalat vezetőségének tevékenysége miatt. Az alperes felmondása előtt - éppen közérdekű bejelentése miatt - más helységbe kívánta áthelyezni, amit nem fogadott el.

A munkaügyi döntőbizottság a felperes kérelmét elutasító határozatában arra hivatkozott, hogy a vállalat átszervezése 1990. január 1-jén megtörtént, a vállalat hét kft.-t alapított, ezek két egyesülést hoztak létre, az 1700 fős vállalat jogutóda a kb. 25 fős vagyonkezelő holding lett. A létrejött új gazdasági társaságok önállóan döntöttek a létszám kérdésében, és maguk választották ki az alkalmazottakat. A felperes keresetlevelében kérte a munkaügyi döntőbizottság határozatának megváltoztatását és a felmondás hatálytalanítását. Előadta, hogy az átszervezés csak megváltoztatta a műszaki és dokumentációs osztály nevét, tevékenységét azonban nem szüntette meg. A felmondás valós oka az, hogy a korábban tapasztalt visszaélések és szabálytalanságok miatt bejelentéseket tett az illetékes hatóságoknál. A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét. Az ítélet indokolásának lényege szerint a munkáltató nem követett el törvénysértést a munkaviszony megszüntetésével. E körben - bizonyítékként - az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium, a Legfőbb Ügyészség, illetve a Fővárosi Főügyészség leveleire hivatkozott.

Az ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.

A felperes az eljárás minden szakaszában következetesen, két okból sérelmezte az alperes felmondását. Állította egyrészt, hogy munkaköre nem szűnt meg, tehát az átszervezésre és a munkakörének megszüntetésére alapított felmondási indok valótlan, másrészt a felmondás azért törvénysértő, mert közérdekű bejelentőként, retorzió alkalmazásával távolították el a vállalattól.

A munkaügyi döntőbizottság az eljárása során csak azt vizsgálta, hogy volt-e átszervezés a vállalatnál, de nem tárta fel, hogy az valóban eredményezte-e a felperes munkakörének és munkahelyének megszűnését is.

A munkaügyi bíróság a bizonyítási eljárásban csak a felperes által különböző időben és különböző szervekhez tett bejelentésekkel, illetve az azokra adott válaszokkal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozott. A bizonyítási eljárásban nem vizsgálta és ítéletében nem is indokolta, hogy a felperes munkaköre valóban megszűnt-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!