Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Kfv.37510/2013/8. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KAMARAI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 4. §, 221. §, 1998. évi XI. törvény (Üt.) 8. §, 41. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 82. §, 3/1998. (VI. 27.) MÜK szabályzat 14. §] Bírók: Beniczkyné dr. Kelemen Gyöngyi, Fekete Ildikó, Kárpáti Zoltán

A határozat elvi tartalma:

Az ügyvédi titoktartási kötelezettség súlyos megsértésnek minősül, ha az ügyvéd ügyfele büntetőügyében a nyomozási szakban közreműködik, a tárgyaláson tanúvallomást tesz a titokgazdák felmentése nélkül.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.30842/2013/11., *Kúria Kfv.37510/2013/8.*

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.III.37.510/2013/8.szám

A Kúria a Zárai Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr.Zárai Eszter ügyvéd által képviselt felperes a dr.Papp Géza Ferenc ügyvéd által képviselt alperes ellen kamarai ügyben hozott határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2013. május 10. napján kelt 6.K.30.842/2013/11. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 14. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott helyen és napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.K.30.842/2013/11. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 30.000 (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2003. decemberében ismerkedett meg N.Gy. vállalkozóval, akinek megbízását teljesítette, majd ez utóbbi ajánlásával a vállalkozó ismeretségi körébe tartozó, több személy érdekében is eljárt. A felperes többek között cégbíróság előtt képviseletet látott el, üzletrész átruházási, valamint társasházi szerződéseket készített. Részben a fenti szerződéseket érintően a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, hűtlen kezelés büntette és más bűncselekmények miatt indult büntetőügyben 2008. február 14-én házkutatást tartott a felperesi ügyvédi iroda székhelyén. Az eljárás alá vont ügyvéd ennek során az általa, saját kezűleg írt és aláírt nyilatkozatában kijelentette, hogy az eljárás során önként közreműködik, átadja mindazon iratokat, amelyeket a házkutatás során fellel. Ugyanezen büntetőügyben a felperest a Központi Nyomozó Főügyészség 2008. április 9. és 2008.október 8. között, összesen 21 alkalommal hallgatta meg tanúként. A mentességi okokra történő figyelmeztetést követően az ügyvéd úgy nyilatkozott, hogy a tanúvallomás megtételének akadálya nincs.

A vádemelés folytán a Fővárosi Bíróságon folyamatban volt büntetőügyben a 2011. szeptember 16. napján tartott tárgyaláson tett - törvényes kioktatást követően - az ügyvéd tanúvallomást, a tárgyalásról felvett jegyzőkönyv tanúsága szerint az V.r., VI.r., VII.r., XV.r. és XIV.r. vádlott nem mentette fel a titoktartás alól az eljárás alá vont ügyvédet.

A.....Ügyvédi Kamara elnöke - a 2011. szeptember 21-én kelt feljegyzés tartalma szerint - a felperessel szemben az előzetes vizsgálatot elrendelte. Hivatkozott a ....c. napilap 2011. szeptember 17-én megjelent számában közölt újságcikkre, és megítélése szerint ebből olyan következtetést lehet levonni, hogy az ügyvéd az ügyvédi titoktartás alóli felmentés híján, vagy nem a teljes ügyfélkörtől származó felmentés birtokában, önként szolgáltatott ki ügyvédi titkot.

A felperes 2011. október 25-én kelt észrevételében hangsúlyozta, hogy a 2008. február 14-én tartott házkutatás során nem önként adta át az iratokat a hatóságnak, kényszerintézkedés nyomására cselekedett. Mindezeken túl az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (a továbbiakban: Ütv.) 8. § /2/ bekezdése alapján a hatósági eljárást nem akadályozta. Kiemelte, hogy egyik sem volt az ügyvédi iroda megbízója, egyik terhelt sem hozott ügyvédi titok alá eső tényt tudomására. 2011. szeptember 16-i bírósági tárgyaláson sem nyilatkozott ügyvédi titok alá eső körülményről.

A fegyelmi megbízott a 2012. március 20-án kelt összefoglaló jelentésében indítványozta a fegyelmi eljárás elrendelését arra figyelemmel, hogy a felperes a titoktartás körébe tartozó tényekre és adatokra a titokgazdák felmentése nélkül tanúkénti nyilatkozatokat tett, amely alapján a titokgazdákkal szemben büntetőeljárás indult és később az ő büntetőjogi felelősségüket is megállapították. A felperes 2012. április 24-én személyesen is észrevételeket tett, melyek között elsődlegesen eljárási kifogással élt. A fegyelmi eljárásról szóló 3/1998.(VI.27.) MÜK Szabályzat (a továbbiakban: FESZ) 14. § /4/ bekezdésére hivatkozással úgy vélte, hogy az elévülés bekövetkezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!