Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.10.507 Amennyiben a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése esetén a jogorvoslatra vonatkozó tájékoztatást elmulasztja, és a felek egyeztetése emiatt marad el, a keresetlevél előterjesztésének határidejére vonatkozó korlátozás nem érvényesül. Ilyen esetben a kereset a hároméves általános elévülési időn belül bármikor, az érvényesíthető jogok korlátozása nélkül benyújtható [1992. évi XXII. törvény 6. § (3) és (4) bek., 11. § (1) bek., 100. § (4) és (S) bek., 202. § (1) és (2) bek.].

A felperes 1992. január 13-tól állt adminisztrátorként az alperessel határozatlan idejű munkaviszonyban. 1995. február 8-tól 1996. február 20-ig táppénzes betegállományban volt.

Az alperes az 1995. október 13-i keltű levelével megküldte a felperesnek a munkaviszonyával kapcsolatos iratait: az Sztk.-igazolványt, az adatlapot, a munkaviszony igazolását, és a munkanélküli-járadék folyósításához szükséges igazolást. Arra hivatkozott, hogy azokat a felperes személyesen nem vette át. Az ezekben feltüntetett adatok szerint a felperes felmondása miatt a munkaviszonya 1995. február 21-én megszűnt. A megszűnés időpontját az alperes az 1995. október 31-i, újabb igazolásában 1995. február 16-ra módosította.

A felperes a munkaügyi bírósághoz 1996. március 12-én benyújtott keresetében annak a megállapítását kérte, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a munkaviszonyát. Igényelte az Mt. 100. §-ában foglalt jogkövetkezmények alkalmazását. Az eredeti munkakörben történő továbbfoglalkoztatását nem kérte. A keresetében arra hivatkozott, hogy a munkaviszonyát nem mondta fel, azt az alperes a táppénzes betegállománya alatt szüntette meg jogellenesen. A későbbiekben módosított keresetében elmaradt munkabér, felmentési időre járó átlagkereset, kétszeres végkielégítés, szabadságmegváltás, betegszabadságra járó átlagkereset-különbözet és az általa igénybe vett kölcsön kamatainak megfizetése iránt terjesztett elő kérelmet. Az alperes arra hivatkozással kérte a kereset elutasítását, hogy a felperes 1995. február 16-án szóban felmondta a munkaviszonyát, és csak azt igazolta vissza írásban. Arra is hivatkozott, hogy a felperes elmulasztotta az egyeztetés kezdeményezését.

A munkaügyi bíróság az ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát. Kötelezte az alperest 35 317 Ft végkielégítés, 8416 Ft szabadságmegváltás, 832 Ft betegszabadságra járó díjazás különbözete és ezek kamatainak megfizetésére. Ezt meghaladóan elutasította a keresetet. Indokolásában megállapította: a szóbeli felmondás érvénytelen, de nem is bizonyosodott be, hogy a felperes fel akart volna mondani. A felperes erre nézve nem tett írásbeli nyilatkozatot, ezért az alperes intézkedése alakilag hibás, érvénytelen munkáltatói felmondásnak minősül. Az elsőfokú bíróság ezért az Mt. 10. §-ának (1) és (2) bekezdését alapul véve, a rendes felmondás jogkövetkezményeit alkalmazta. Megállapította, hogy az érvénytelenség egyben jogellenességet is megvalósít, ezért az Mt. 100. §-a alkalmazásának is helye van. Ugyanakkor - mivel a felperes munkaviszonyát 1995. február 16-án szüntették meg, és 1996. március 12-én élt csak keresettel - figyelembe vette az Mt. 202. §-ának (2) bekezdésében írt korlátozó rendelkezést. Megállapította, hogy a felperes a felmondási időre járó díjazásra és az elmaradt munkabérre nem tarthat igényt. A felperes táppénzjoga 1996. február 20-án járt le, de továbbra is keresőképtelen volt. A keresőképtelen munkavállalónak pedig nem jár munkabér. A felperest megilleti a rendes felmondással járó végkielégítés, az 1994-ben igénybe nem vett 5 nap szabadság megváltása, 1995-re 2 nap szabadságmegváltás és 10 nap betegszabadságra járó különbözet. Alaptalannak találta az 1996. évi szabadság megváltására, az 1995 februári munkabér-különbözetre és a kölcsönök kamatának megfizetésére vonatkozó igényt.

Az ítélet ellen mindkét fél fellebbezett.

Az alperes annak megváltoztatását és a kereset teljes elutasítását kérte.

A felperes az ítélet megváltoztatásával a keresetének megfelelő döntés hozatalát kérte. Hivatkozott a jogorvoslati tájékoztatás hiányára és arra, hogy ezért az Mt. 202. §-ának (2) bekezdése nem alkalmazható. Kifogásolta, hogy a táppénz lejárta utáni keresőképességét a bíróság - a bizonyítási indítványa ellenére - nem vizsgálta.

A megyei bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét - annak helytálló indokainál fogva - helybenhagyta. Az Mt. 202. §-ának (2) bekezdésében foglalt korlátozó rendelkezés alkalmazását helytállónak találta, mivel álláspontja szerint mindegy, hogy milyen indok húzódik meg a kereset késedelmes benyújtása mögött.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és a munkaügyi bíróság új eljárásra utasítása iránt a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. A jogszabálysértést az Mt. 202. §-a (2) bekezdésének téves értelmezésében jelölte meg.

Ezt azzal indokolta, hogy a hivatkozott rendelkezés a jogorvoslati tájékoztatás elmaradása esetén nem alkalmazható.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!