Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Kf.650017/2019/9. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (VERSENYÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 77. §, 78. §, 2005. évi CLXIV. törvény (Kertv.) 7. §] Bírók: Drávecz Margit Gyöngyvér, Ságiné dr. Márkus Anett, Szilágyi-Horváth Eszter

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.31953/2015/20., Kúria Kfv.37544/2017/10., Kúria Kkk.38313/2018/2., *Fővárosi Törvényszék Kf.650017/2019/9.*, Kúria Kfv.38134/2019/10.

***********

Fővárosi Törvényszék

mint másodfokú bíróság

12.Kf.650.017/2019/9.

A Fővárosi Törvényszék a dr. Mayer Ügyvédi Iroda (... ügyintéző: dr. Mayer Balázs ügyvéd) által képviselt ... Kft. (...) felperesnek, a ... kamarai jogtanácsos, irodavezető által képviselt, Gazdasági Versenyhivatal (1054 Budapest, Alkotmány utca 5.) alperes ellen versenyfelügyeleti ügyben hozott ... számú közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 3.K.31.953/2015/20. számú ítélete ellen, a felperes által 21. sorszám alatt bejelentett fellebbezése folytán, a Kúria mint felülvizsgálati bíróság Kfv.II.37.544/2017/10. számú végzésével elrendelt új másodfokú eljárásban és a Kúria Kkk.III.38.313/2018/2. számú kijelölése alapján eljárva - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét az indokolás kiegészítésével helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 500 000 (Ötszázezer) forint másodfokú és 500 000 (Ötszázezer) forint felülvizsgálati eljárásban felmerült perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy - az adóhatóság külön felhívására - fizessen meg az államnak 2 500 000 (Kettőmillió-ötszázezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A Kúria mint felülvizsgálati bíróság a 2018. július 4. napján kelt Kfv.II.37.544/2017/10. számú végzésével a Fővárosi Törvényszék 1.Kf.650.056/2016/10. számú ítéletét hatályon kívül helyezte, és a másodfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. A felülvizsgálati döntés következtében újraindult másodfokú eljárásban a Kúria a 2018. december 11. napján kelt Kkk.III.38.313/2018/2. számú végzésével eljáró bíróságul a Fővárosi Törvényszéket jelölte ki.

A bírósági alapeljárásban megállapított releváns tényállás szerint a felperes gazdasági főtevékenysége élelmiszer-kiskereskedelem, azonban a hipermarket tevékenység következtében nem mezőgazdasági és élelmiszer-ipari, úgynevezett non-food termékeket is forgalmaz. A felperes a magyar kiskereskedelmi piac jelentős szereplője, árbevételének 20%-át a non-food termékekből származó árbevétel teszi ki. Az alperes 2012. augusztus 23. napján versenyfelügyeleti eljárást indított a felperessel szemben, jelentős piaci erővel való visszaélés tilalmának feltételezett megsértése miatt, mert észlelte, hogy a felperes az éves kereskedelmi megállapodásaiban "utólagos árkedvezmény támogatás"-ként (a továbbiakban: UÁT) olyan visszatérítést kért önmaga számára a non-food termékeket beszállító vállalatoktól, melyek %-os mértéke a ténylegesen realizált forgalom változása esetén állandó maradt, viszont azt minden esetben fizetnie kellett a beszállítóknak, ha termékei eladásából a felperes forgalmat realizált.

Az alperes a 2015. március 20. napján kelt ... számú határozatával megállapította, hogy a felperes a non-food termékpiacot érintően 2006. június 1. és 2014. december 31. között jelentős piaci erővel való visszaélést valósított meg azáltal, hogy az UÁT-ot díjként alkalmazva azt beszállítói számára egyoldalúan felszámította.

A jogsértés következményeként a felperest 1 061 300 000 forint bírság megfizetésére, valamint az UÁT alkalmazásának a non-food beszállítóival kötött szerződéseiben való megszüntetésére kötelezte. A rendelkezésre álló bizonyítékok, különösen a felperes szerződés-mintái, ügyféli nyilatkozata, és az UÁT-ra vonatkozó beszállítói adatok, nyilatkozatok alapján megállapította, hogy a felperes egyoldalúan számította fel az UÁT-ot, díjként alkalmazva azt. Az UÁT jogi értékelése szempontjából nem releváns, hogy a felperes azt a vizsgált időszakban névleg nem díjként tüntette fel, illetőleg a beszállítói szerződések, illetve az Üzletszabályzat nem tartalmaztak olyan explicit rendelkezést, mely az UÁT egyoldalú felszámítását szövegszerűen tartalmazná. A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény (a továbbiakban: Kertv.) 7. § (2) bekezdés f) pontja alapján az UÁT tartalmilag értékelendő. Megállapította, hogy a felperes non-food beszállítóinak mintegy háromnegyede UÁT-ot fizetett a vizsgált időszakban, mely számos beszállító esetében ténylegesen nem képezett tárgyalási alapot, pusztán annak %-os mértékéről egyeztettek a tárgyalások során. Rögzítette azt is, hogy a felperes non-food beszállítóinak több mint 50%-a nem rendelkezik számottevő alkuerővel; a Kertv. 2006. június 1-jei hatálybalépésétől kezdődően az UÁT alkalmazásának folyamatossága fennállt, amely díjként működött, az esetek számottevő részében kivetendő tétel, és érdemi szolgáltatás nincs mögötte, teljesítményösztönző funkciója nincs. Az alperes a Kertv. 2. § 7. pontjára, 7. § (1) bekezdésére, (2) bekezdés e) és f) pontjaira hivatkozva kifejtette, hogy a jogszabály megköveteli, hogy a beszállítóknak nyújtott szolgáltatások mögött valós tartalom húzódjon meg. A tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 77. § (1) bekezdés d) pontja alapján megállapította, hogy a felperes által 2006. június 1. és 2014. december 31. között alkalmazott UÁT-ot díjként alkalmazva azt beszállítói számára egyoldalúan felszámította, mely magatartás a Kertv. 7. § (2) bekezdés f) pontjának megvalósításával a 7. § (1) bekezdés szerinti tilalomba ütközött. A jogsértésre tekintettel a Tpvt. 78. §-a alapján jogkövetkezményként a bírság kiszabása mellett döntött, melynek mértékét az 1/2012. számú antitröszt Bírságközleménye alapján többlépcsős eljárásban határozta meg.

A felperes az elsődleges kereseti kérelmében a határozat hatályon kívül helyezését, másodlagosan a megváltoztatását és annak megállítását kérte, hogy jogsértést nem követett el, illetve az elévült. Harmadlagos kereseti kérelme a jogkövetkezmények megváltoztatására, a bírság eltörlésére, vagy annak jelentős csökkentésére irányul.

Az UÁT-tal kapcsolatos kereseti érvrendszere többek között tartalmazta, hogy azért sem állapítható meg a Kertv. rendelkezésébe történő ütközés, mert a Kertv. vonatkozó rendelkezése ellentétes az európai uniós joggal, a letelepedés szabadságával, az áruk szabad áramlásának elvével, és a versenyszabályok egységes alkalmazásának követelményével, ezért a felperessel szemben az EUMSz 34., 49., 56., 101-102 cikkei és az 1/2003/EK rendelet sérelme okán a Kertv vitatott szabálya nem volt alkalmazható Mindezek alapján az uniós jog primátusára figyelemmel a Kertv. nemzeti szabályait félre kell tenni. (C-6/64. Costa v. Enel, C-106/77. Simmenthal), melynek következtében a jogalap megdőlése miatt a határozat jogszabálysértő. A letelepedés szabadsága alapján azon nemzeti rendelkezéseknek, melyek a Szerződés által biztosított alapvető szabadságjogok gyakorlását akadályozhatják, vagy kevésbé vonzóvá tehetik, négy feltételnek kell megfelelniük: 1. alkalmazásuk hátrányos megkülönböztetéstől mentes, 2. a közérdeken alapuló kényszerítő indok által igazoltak, 3. alkalmasak az általuk elérni kívánt célok megvalósításának biztosítására, és 4. nem lépnek túl az elérni kívánt cél megvalósításához szükséges mértéken. (C-55/94. Gebhard). A felperes kiemelte, hogy a Kertv. nemzeti szabálya megtiltja a határozatban foglalt számos esetben uniós illetékességű beszállítóknak és az ugyancsak uniós illetékességű kereskedőknek, hogy olyan visszatérítést állapítsanak meg közösen, mely mindkettejük érdekét szolgálja. A tilalom ugyan nem tartalmaz kifejezett diszkriminációt a magyar és külföldi illetőségű társaságok között, ez azonban az egységes bírói gyakorlat alapján nem szükséges feltétele a jogsértés megállításának (C-299/02 Comission v Netherlands, para15, C-400/08 Comission v Spain, para 64). Az idézett uniós joggyakorlat alapján elégséges annyit leszögezni, hogy a kérdéses jogszabályi tilalom olyan kedvezőtlen helyzetet teremt Magyarországon, amely kevésbé vonzóvá teszi mind a beszállítók, mind a kereskedők számára a magyarországi letelepedést, azaz korlátozza ezen vállalkozások letelepedési szabadságát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!